Odklad je populismus, postavila se Kopicová za maturity

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 6. 2009 11:38
Miroslava Kopicová stojí na svém: Státní maturita bude
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem.
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem. | Foto: Jan Langer

Praha - K dalšímu odkladu státních maturit není důvod, zopakovala ministryně školství Miroslava Kopicová. Ohradila se tak proti předvolebním snahám některých poslanců zastavit přípravy jednotné zkoušky.

Už minulý týden se proti státní maturitě postavil občanský demokrat a stínový ministr školství Walter Bartoš. Maturita je podle něj nepřipravená. Chyby našel v organizaci i hodnocení.

Pro myšlenku se pak nadchli i někteří levicoví poslanci. Sociální demokracie se rozhodla navrhnout příští týden další odklad jednotné zkoušky dospělosti o dva roky.

"Minulá vláda vedená ODS přípravu nezvládla v důsledku svého nekompetentního přístupu," řekl jeden ze členů sněmovního výboru pro vzdělání a vědu Ivan Ohlídal.

Liška: Je to jen populistický taneček

Exministr školství Ondřej Liška, stejně jako současná ministryně Miroslava Kopicová si ale stojí na svém.

"Jsem rozhodně proti odkladu státní maturity," řekl deníku Aktuálně.cz Liška.

Je podle něj pozoruhodné, že se nyní někteří poslanci staví proti zkoušce. "Při posledním jednání školského výboru se všichni jeho členové vyjádřili o přípravách nové maturity pochvalně. Včetně zástupců ODS a ČSSD," připomenul.

Snahy opozice nejsou podle něj ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body.

Kopicová: Státní maturita má smysl

Podobné prohlášení dnes poslala ministryně Kopicová. Všichni stoupenci odkladu si podle ná musí být dobře vědomi toho, že současný stav není dlouho udržitelný. "Věřím proto, že věcné argumenty nakonec zvítězí," řekla ministryně.

"Jsem rozhodně proti odkladu státní maturity. Koncept je podle mého názoru smysluplný a prospěšný. Patříme navíc mezi několik málo zemí Evropy, které ještě státní maturitu nemají zavedenou," doplnila.

Připomněla zároveň, že vláda Jana Fischera má státní maturitu ve svém programovém prohlášení.

Miroslava Kopicová se má příští pátek setkat s delegací protestujících středoškolských studentů. Plánuje také setkání se zástupci studentského fóra pro podporu státní maturity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy