Odklad je populismus, postavila se Kopicová za maturity

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 6. 2009 11:38
Miroslava Kopicová stojí na svém: Státní maturita bude
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem.
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem. | Foto: Jan Langer

Praha - K dalšímu odkladu státních maturit není důvod, zopakovala ministryně školství Miroslava Kopicová. Ohradila se tak proti předvolebním snahám některých poslanců zastavit přípravy jednotné zkoušky.

Už minulý týden se proti státní maturitě postavil občanský demokrat a stínový ministr školství Walter Bartoš. Maturita je podle něj nepřipravená. Chyby našel v organizaci i hodnocení.

Pro myšlenku se pak nadchli i někteří levicoví poslanci. Sociální demokracie se rozhodla navrhnout příští týden další odklad jednotné zkoušky dospělosti o dva roky.

"Minulá vláda vedená ODS přípravu nezvládla v důsledku svého nekompetentního přístupu," řekl jeden ze členů sněmovního výboru pro vzdělání a vědu Ivan Ohlídal.

Liška: Je to jen populistický taneček

Exministr školství Ondřej Liška, stejně jako současná ministryně Miroslava Kopicová si ale stojí na svém.

"Jsem rozhodně proti odkladu státní maturity," řekl deníku Aktuálně.cz Liška.

Je podle něj pozoruhodné, že se nyní někteří poslanci staví proti zkoušce. "Při posledním jednání školského výboru se všichni jeho členové vyjádřili o přípravách nové maturity pochvalně. Včetně zástupců ODS a ČSSD," připomenul.

Snahy opozice nejsou podle něj ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body.

Kopicová: Státní maturita má smysl

Podobné prohlášení dnes poslala ministryně Kopicová. Všichni stoupenci odkladu si podle ná musí být dobře vědomi toho, že současný stav není dlouho udržitelný. "Věřím proto, že věcné argumenty nakonec zvítězí," řekla ministryně.

"Jsem rozhodně proti odkladu státní maturity. Koncept je podle mého názoru smysluplný a prospěšný. Patříme navíc mezi několik málo zemí Evropy, které ještě státní maturitu nemají zavedenou," doplnila.

Připomněla zároveň, že vláda Jana Fischera má státní maturitu ve svém programovém prohlášení.

Miroslava Kopicová se má příští pátek setkat s delegací protestujících středoškolských studentů. Plánuje také setkání se zástupci studentského fóra pro podporu státní maturity.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy