Státní maturity se vrací o dva roky zpět. Kvůli tendrům

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
30. 8. 2009 18:45
Staronový šéf státních maturit Zelený chce zase vypisovat nová výběrová řízení
Zrušíme výběrová řízení a vyhlásíme nová, říká šéf CERMATu Pavel Zelený.
Zrušíme výběrová řízení a vyhlásíme nová, říká šéf CERMATu Pavel Zelený. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příprava státních maturit se vrací o dva roky nazpět. Stará výběrová řízení se zruší a budou nová. Plánuje to Pavel Zelený - nový šéf úřadu, který má na starosti přípravy státních maturit.

"Zrušíme všechna (výběrová řízení) a nová se musí znovu vypsat. Je srpen, stihne se to, ale musí se to udělat rychle," prozradil deníku Aktuálně.cz Pavel Zelený. Naprosto se podle něj změní to, jak test doputuje k žákovi. Vymýšlet se bude i nový způsob hodnocení.

Znovu se tak chystá rozdat zakázky za půl miliardy korun.

Přestože s každým měsícem, o který se jejich začátek odloží, se prodraží o dva a půl milionu korun. Doposud jejich přípravy spolykaly dvanáct let práce a 350 milionů korun.

Nový ředitel, nové zakázky

Ministryně školství Miroslava Kopicová přitom jen pár dní poté, co nastoupila do úřadu, prohlásila: Maturity jsou připravené. Vyplynulo to prý z auditu, který si okamžitě nechala udělat.

Přesto se rozhodla pro zásadní změnu. Odvolala ředitele CERMATu Martina Macha a nahradila ho Pavlem Zeleným. Tedy mužem, který už jednou zkoušku před dvěma lety odložil. Letos na jaře navíc prohlásil: "Státním maturitám dávno odzvonilo."

Přípravy se rázem zpomalily.

Místo aut scannery

Zelený se chce vrátit k modelu, který vymyslel, když stál v čele CERMATu poprvé. Chce vybavit všechny střední školy v zemi tiskárnami a počítači.

"Teď bude v každé škole dokumentový scanner a computer, který bude současně terminálem pro komunikaci s námi. To se teď musí znova naprojektovat," říká. Všichni učitelé dostanou školení, jak s technikou pracovat.

Přípravy státní maturity

Státní maturita

  • Připravuje se už celkem 12 let.
  • Za tu dobu stála kolem 350 milionů korun.
  • S každým dalším rokem příprav účet naroste o dalších třicet milionů.
  • Jakmile se zkouška spustí, každý rok poputuje na provoz na 165 miliónů korun.

CERMAT

  • Úřad řízený ministerstvem školství.
  • Má na starosti přípravy státních maturit
  • V jeho čele už se vystřídalo 6 lidí, v posledním roce měl dokonce 2 ředitele.

Pavel Zelený

  • Současný ředitel CERMATu, jmenovala ho ministryně školství Miroslava Kopicová. Nahradila jím Martina Macha.
  • V čele CERMATu ale nestojí poprvé. Na přípravách státních maturit se podílel už na úplném počátku, tedy v roce 1997. O deset let později ho do funkce jmenovala i ministryně Dana Kuchtová. Tehdy se zkouška poprvé odložila.

 

Svážet maturitní testy do škol auty, jak plánoval Martin Mach, mu totiž nepřipadá bezpečné. Zkoušku by podle něj mohla ohrozit sebemenší dopravní zácpa či nehoda.

Druhý Internet do škol?

Problém je v tom, že Zeleného řešení už jednou ze stolu smetlo ministerstvo. Bylo to za Ondřeje Lišky. Odborný audit totiž zjistil, že by se takový projekt příliš prodražil. Na zakázce na vybavení škol navíc měla spolupracovat firma známá z problémového projektu Internet do škol.

"Ta výběrová řízení, na základě kterých se vybíraly dodavatelské firmy, měla všechny rysy podivného výběrového řízení," popsal původní plány exministr Ondřej Liška.

Do každého z nich se podle něj přihlásil vždy jen jediný kandidát. V jednom případě nabízel svou práci za téměř dvakrát vyšší cenu, než chtělo ministerstvo zaplatit. Šlo o společnost IBM. Stát by zakázka přišla na půl miliardy korun.

"Hrozilo také vážné nebezpečí, že se bude opakovat odstrašující případ projektu Internet do škol. Tomu jsem se rozhodl zabránit," podotkl Liška. Ukázalo se totiž, že na zakázce pro IBM by měla jako subdodavatel spolupracovat firma AutoCont, neslavně známá z tohoto projektu.

AutoCont se od loňského roku stal servisním partnerem společnosti IBM.

Liška proto všechno škrtl a Pavla Zeleného odvolal. Nový šéf CERMATu Martin Mach se pak rozhodl se pro jiné řešení - maturitní testy se budou rozvážet a svážet v autech. A vypsal výběrové řízení na dopravce.

Zrušit generálku může jen sebevrah

Zelený to tehdy komentoval slovy: Jestliže se začne s výběrem nových firem, maturita se nestihne.

"Když nic jiného, CERMAT by musel dostat nějaký generální pardon ze zákona o zadávání veřejných zakázek. A to je nesmysl... Veškeré časové rezervy byly vyčerpány," řekl v rozhovoru pro server Česká škola.

Doplnil, že časovou ztrátu nelze za žádných okolností dohnat. "Leda, že maturity odstartují bez skutečné generálky. A pod to se žádný ministr, který bude v termínu plánovaného startu nových maturit zodpovědný za resort školství, nepodepíše. Možná nějaký politický sebevrah," zhodnotil tehdy.

Nová výběrová řízení

Dnes ale všechno vidí jinak.

Do začátku školního roku sice zbývá jen pár dní, nové firmy, které zajistí organizaci zkoušky, se ale podle něj vybrat stihnou. Pokud by to nevyšlo, maturita se uspořádá v provizorním režimu. Mezitím bude mít CERMAT spoustu času na to, aby organizaci "dopiloval". A původní výběrová řízení obnovil.

Pokud jde o generálku, ta se podle Zeleného vůbec nemusí pořádat. Zbytečně se utratí 120 milionů, přitom o organizaci zkoušky to nebude mít téměř žádnou vypovídací hodnotu.

Podobně se vyjádřila i ministryně Kopicová. "V situaci, kdy nevíme, jestli poslanci státní maturitu odloží nebo nechají, jsme nemohli uzavřít některé smlouvy," řekla deníku Aktuálně.cz.

V příštím roce se proto maturity odehrají v provizorním režimu - testy sice zadá stát, opraví je ale učitelé na školách. Do roku 2011 by pak měl úřad čas dotáhnout chybějící kontrakty.

"Pokud státní maturita vůbec bude," podotýká Zelený.

Foto: Jan Langer

Vláda sice ve středu odklad státních maturit odmítla, na tahu jsou ale ještě poslanci. Šéf školského výboru a občanský demokrat Walter Bartoš totiž připravil novelu, kterou chce jednotnou zkoušku znovu odložit. Původně chtěl posunout její start o dva roky, tento týden to ale snížil na rok.

"Státní maturita není připravená. Nedostatky jsou hlavně v organizaci," vysvětlil Bartoš.

Podporu pravděpodobně najde i u socialistů. Ti už se snažili zkoušku odložit jednou, a to pomocí "přílepku" k nesouvisejícímu zákonu.

Zákonodárci už v minulosti posunuli státní maturitu jedenkrát. Bylo to před dvěma lety, když ministerstvo školství vedla Dana Kuchtová. I tehdy seděl v křesle šéfa CERMATu Pavel Zelený.

Deník Aktuálně.cz oslovil také společnost IBM, mluvčí Vladimíra Pavelková ale poslala jen stručnou odpověď: "Bez komentáře."

 

Právě se děje

Další zprávy