Ke kritice "zlého Zemana" donutili Sobotku jeho poradci, tvrdí Ovčáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2015 19:00
Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ke sporu s prezidentem Milošem Zemanem donutili po Albertově jeho poradci, řekl v pondělí Českému rozhlasu Plus hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda vlády podle něj ani o svých výrocích vnitřně přesvědčen není. Sobotka si již zřejmě uvědomil, že jeho vystoupení nebylo příliš šťastné. Spor vznikl kvůli Sobotkově kritice účasti Zemana na akci s Martinem Konvičkou. Ovčáček se dále vyjádřil k prohlídce Pražského hradu pro prezidentovy příznivce. "Žádné pochybení policie nebylo," řekl.
Jiří Ovčáček a Bohuslav Sobotka.
Jiří Ovčáček a Bohuslav Sobotka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka donutili ke kritice prezidenta Miloše Zemana kvůli účasti na Albertově 17. listopadu Bohuslava Sobotku (ČSSD) premiérovi poradci Vladimír Špidla či Tomáš Prouza. Mluvčí to prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Sobotka Zemana zkritizoval za to, že během oslav svátku 17. listopadu stál na Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu. Uvedl, že se tak prezident zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman podle premiéra účastí na akci legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Útok Sobotky na Zemana byl podle Ovčáčka promyšlený a plánovaný. Odvolává se na vyjádření poradce premiéra Oty Novotného v médiích.

"Co je velmi zásadní a velmi smutné, je to, že poradci pana premiéra, a to bych považoval za vrchol neloajality, veřejně prohlašují, že oni ho k tomu dokopali, když použiju expresivní termín," řekl Ovčáček.

Poznamenal, že Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza "nutili premiéra", aby to "tomu zlému Zemanovi nandal". "Jsem dokonce přesvědčen, že pan premiér vnitřně o tom není přesvědčen," dodal. Zároveň zopakoval prezidentovo vyjádření, že čas ukáže, kdo z dvojice Zeman a Sobotka měl pravdu.

Špidla: Premiér se rozhoduje sám

Špidla Ovčáčkova tvrzení odmítl. "Premiér je mimořádně silná politická osobnost a rozhoduje se sám," sdělil Českému rozhlasu.

Ovčáček v pondělí také Radiožurnálu řekl, že by premiér suverénní země neměl svým poradcům tolik podléhat. Jejich dlouhodobou snahou podle něj bylo Zemana a Sobotku rozdělit. "Myslím, že se jim to nepodaří," poznamenal Ovčáček.

Diskuse o migraci mezi Zemanem a Sobotkou bude podle Ovčáčka pokračovat i nadále, protože prezident má zcela odlišný názor než Sobotka. Nebude prý ale už v osobní rovině. Očekává, že na schůzce nejvyšších ústavních činitelů v polovině prosince se o vzájemném sporu budou bavit jen na okraj.

Mluvčí: S prezidentem názorově souzním

Zeman podle Ovčáčka své vystoupení jako chybu nevnímá. Důležité prý pro něj je, že vystoupil před lidmi, kteří se na Albertově sešli. S extremistickými názory představitele Bloku proti islámu Martina Konvičky Zeman podle mluvčího nesouhlasí. "Pan prezident svou účastí delegitimizuje taková hnutí. Jestli někdo napomáhá nárůstu extremismu, tak to jsou politici, kteří odmítají slyšet, co říká veřejnost," řekl Ovčáček.

Na otázku, zda by se Zeman, který svou přítomnost vedle Konvičky hájil tím, že není cenzor, postavil i vedle předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, Ovčáček řekl, že si to nemyslí. Vandas je podle něj zcela nepřijatelná osoba. O Konvičkovi hradní mluvčí prohlásil, že je obětí svých výroků, kterých nyní trpce lituje.

Ovčáček dříve na twitteru o premiérovi napsal, že si "definitivně vybral" a není hlasem národa, nýbrž hlasem médií. Dnes k tomu řekl, že tím podle svého názoru nepřekročil rámec svých kompetencí. Se Zemanem prý vždy o tématech debatuje a jeho názory poté interpretuje.

Nesmí prý překročit Zemanův "názorový rámec", ale protože spolu téměř stoprocentně názorově souzní, nikdy se mu to ještě nestalo a ani nepředpokládá, že by se to stalo v budoucnosti.

Na prohlídku dohlížela ochranka, hájí bezpečnost Ovčáček

Ovčáček se vyjádřil také k prohlídce reprezentačních prostor Pražského hradu 17. listopadu. Prohlídku s občerstvením připravila Strana práv občanů (SPO) ve spolupráci s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem pro lidi z Osvětiman, kteří se zúčastnili na Albertově demonstrace na Zemanovu podporu.

"Policie postupovala podle svých vlastních regulí. Žádné pochybení policie nebylo. Postupovala standardně, profesionálně," řekl Ovčáček.

Dva autobusy, které zaplatila SPO, projely bez jakékoli kontroly do garáží Pražského hradu. Lidé si prohlédli běžně nepřístupné prostory, aniž museli projít bezpečnostními rámy. Někteří také usedli během prohlídky do historických křesel.

Podle Ovčáčka na ně po celou dobu dohlížel pracovník hradní ochranky. Hrad pro ně připravil občerstvení včetně vína.

Podobných prohlídek se konalo na Hradě v minulosti asi 150, řekl Ovčáček. Kancelář prezidenta republiky plánuje již delší dobu širší zpřístupnění jinak běžně veřejnosti uzavřených hradních prostor například pro školní exkurze. Pro ně ale podle Ovčáčka podobné občerstvení nechystá. Nabídne prý především myšlenkové občerstvení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy