Chci být šéfem ČSSD, rozhodl se Chovanec. O post se bude ucházet i Zimola či Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2018 15:35
Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co v neděli získal podporu od krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji, řekl. Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Chovancovým soupeřem bude například stávající místopředseda strany Jan Hamáček. Krajské konference ČSSD se v neděli konají v pěti krajích. Nominaci z Královéhradeckého kraje už dostal Hamáček.
Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.
Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. | Foto: Libor Fojtík

Plzeň - Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co v neděli získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji, v jejímž čele stojí sedm let, řekl. Nominaci v domovských jižních Čechách dostal také Jiří Zimola.

Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Kandidaturu na předsedu oznámil také stávající místopředseda strany Jan Hamáček, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík a poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Kandidaturu zvažuje bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.

"Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat. Většina delegátů s výjimkou sedmi, kteří se zdrželi, mě nominovala na pozici předsedy sociální demokracie," řekl Chovanec. Kdyby ho jeho domovská organizace nepodržela, o nejvyšší stranický post by se neucházel.

Kromě Plzeňského kraje dostal podporu i od krajské organizace ve Zlínském kraji. Krajské konference ČSSD se v neděli konají v pěti krajích. Nominaci z Královéhradeckého kraje už dostal Hamáček. Chovanec, i když do neděle kandidaturu neohlásil, už posbíral nominace několika okresních organizací.

V jižních Čechách pak nominaci dostal bývalý hejtman Jiří Zimola, když ho podpořilo 129 ze 166 delegátů.

Chovanec chce uspět a nabídnout členům strany program, který bude hovořit o budoucím směřování ČSSD v otázkách vnitrostranické debaty, komunikace s veřejností a debaty o tom, jestli má ČSSD jít do vlády. Strana se musí podle Chovance vrátit do levé části politického spektra. "My jsme se vydali, ne úplně šťastně, do středu toho politického spektra. A kdokoliv se tam v minulosti vydal, tak tam prostě pohořel," poznamenal.

Pro sociální demokracii je podle něj především zásadní najít vnitřní smír mezi různými názorovými proudy. "Já jako zastupující předseda až do sjezdu povedu debatu uvnitř strany o tom, aby sjezd opravdu byl o sjednocení, o navolení dobrého týmu, abychom našli směr pro sociální demokracii. Moje osobní ambice jsou velmi stranou," řekl.

V novém vedení, které si strana na sjezdu zvolí, by rád viděl zástupce všech názorových proudů. "Sociální demokracie se musí naučit debatovat uvnitř a vystupovat navenek jednotně," řekl. Strana podle něj musí navenek souznít. Musí vést o tématech bohatou vnitřní debatu, když ale najde většinový názor, musí se na něm sjednotit i všechny menšinové proudy. Jinak nemá šanci dlouhodobě uspět na politické scéně, míní Chovanec.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Dříve nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli klesajícím volebním preferencím Bohuslav Sobotka, stranu místo něj vede Chovanec.

Na sjezd přijede na Chovancovo pozvání nově zvolený prezident Miloš Zeman. Na poslední sjezd, kde byl loni znovu zvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ho ale opakovaně podporovali.

 

Právě se děje

Další zprávy