Bývalý předseda sněmovny Hamáček bude kandidovat na šéfa ČSSD. Strana je na dně a neví, jak dál

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 1. 2018 21:23
Hamáček by chtěl jako lídr sociální demokracie dosáhnout zlepšení vnitrostranické komunikace se členskou základnou a také více oslovit mladé lidi.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Místopředseda ČSSD a bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček bude kandidovat na šéfa strany. Nominaci přijal na pondělním jednání sociálních demokratů v domovské Mladé Boleslavi, oznámil na Twitteru. Uvedl, že strana bojuje o přežití a on ji chce znovu postavit na nohy.

Podle serveru denik.cz chce na předsedu strany kandidovat také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Sociální demokraté budou volit nové vedení na mimořádném sjezdu v únoru po neúspěchu v loňských sněmovních volbách.

Sociální demokracie, která byla nejsilnější stranou sněmovny v minulém volebním období, získala loni v říjnu pouze 15 poslaneckých mandátů. Kritici současného vedení strany letos oznámili vznik platformy Zachraňme ČSSD, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají mimo jiné přímou volbu předsedy. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale platforma nemá vlastní kandidáty do vedení ČSSD. Vedení strany zatím na vznik platformy oficiálně nereagovalo.

Roman Onderka, kterého loni brněnská ČSSD vyzvala ke kandidatuře do vedení strany uvedl, že Hamáčka vnímá jako zkušeného sociálnědemokratického politika. "Prošel komunální politikou, je třetí volební období poslancem. Rád se seznámím s jeho strategií obnovy ČSSD," řekl Onderka.

Podle jednoho z představitelů platformy a bývalého místopředsedy strany Michala Haška kandidatura na předsedu ČSSD vyžaduje kromě vize a týmu také značnou dávku odvahy, odhodlání a pevných nervů. Hamáčkovi i dalším přeje prý férový souboj bez faulů. Sám chce, aby vyhrála ČSSD "s jasným plánem restartu pro budoucnost".

Dalším kandidátem má být Krejčík, který je v současnosti ředitelem Poštovní tiskárny cenin. "Ano, dnes jsem své stanovisko oznámil," řekl serveru denik.cz. Krejčík je místopředsedou místní organizace ČSSD v Unhošti. Vystudoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši a deset let sloužil u spojovacího vojska. V armádě dosáhl hodnosti generála. V minulosti také byl členem řídícího výboru Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost.

"Nelze si nic nalhávat - sociální demokracie je ve špatné situaci. Dříve sebevědomá a silná strana si nyní sahá na samotné dno," sdělil Hamáček v tiskové zprávě ČSSD. Frustraci a kritiku ze strany členů sociální demokracie prý vnímá. "Každý za současný stav neseme větší, či menší díl viny. Nemá ale smysl se vracet neustále k tomu, co bylo, co se udělalo špatně, či dokonce někoho umlčovat nebo vylučovat," doplnil.

Devětatřicetiletý Hamáček by chtěl dosáhnout zlepšení vnitrostranické komunikace se členskou základnou a také více oslovit mladé lidi. "Na krajských konferencích a poté i na sjezdu se budu ucházet o podporu a důvěru našich členů. Představím jasnou vizi, o které jsem přesvědčený, že nám může vrátit voliče, které jsme v poslední době ztratili," uvedl.

Bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odešel z funkce již loni v červnu ještě před sněmovními volbami kvůli klesajícím volebním preferencím strany. Vedení strany se dočasně ujal statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, volebním lídrem byl další místopředseda Lubomír Zaorálek. Sobotka později oznámil, že nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD. Nového předsedu budou členové volit na mimořádném sjezdu 12. února v Hradci Králové.

Hamáček je členem sociální demokracie od roku 2001. Je místopředsedou strany a předsedou středočeské ČSSD. V letech 2013 až 2017 byl předsedou Poslanecké sněmovny a nyní je místopředsedou komory. V loňských sněmovních volbách získal na Mladoboleslavsku největší podíl preferenčních hlasů ze sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy