Praha - Profesionálních pěstounů v Česku stále přibývá. Loni se jejich počet téměř ztrojnásobil. Zatímco na začátku loňska jich bylo 153, na konci roku už 421.
Ministerstvo práce počítá s dalším posílením pěstounské péče na přechodnou dobu, řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).
Ministerstvo také zahájilo kampaň Právo na dětství, která zdůrazňuje důležitost vyrůstání dětí ve vlastní či náhradní rodině.
"Podporujeme to, aby děti vyrůstaly ve své původní rodině. V případech, kdy to není možné, hledá se péče v širší rodině mezi příbuznými. Když se nepodaří ani to, pak se přistoupí k umístění do náhradní rodiny," uvedla Marksová.
"Pěstounskou péči chceme posílit"
Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla v roce 2006 a využívala se málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí.
Systém se změnil v roce 2013. Začala platit novela o ochraně dětí, která upřednostnila péči v rodině před ústavem, a upravily se i odměny pěstounů.
Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze.
"Ministerstvo práce v žádném případě nehodlá pěstounskou péči na přechodnou dobu rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla ministryně.
Kampaň Právo na dětství
Přesný počet pěstounů resort nestanovil. Kampaň podle Marksové míří na experty, zákonodárce i všechny ostatní.
"Chceme, aby veřejnost viděla, že pěstounská péče není druh adopce, ale služba pro dítě. Rozdíl je v tom, že se neodehrává v kamenném ústavu, kde je dětí víc, ale v klasické rodině," popsala ministryně.
Kampaň za 13,75 milionu korun, kterou hradí EU a stát, skončí v říjnu. Její součástí je řada seminářů, stránky www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplňují ji plakáty a také video.