Přechodných pěstounů přibývá. Je jich téměř třikrát více

ČTK ČTK
15. 2. 2015 9:18
Podle úředníků má náhradní rodinná péče přednost před dětským domovem. Počet dětí v ústavech se už díky tomu snižuje.
Rodina. Ilustrační foto
Rodina. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku postupně přibývá pěstounů na přechodnou dobu. Za poslední rok se jejich počet skoro ztrojnásobil. V polovině ledna úřady evidovaly 334 lidí, kteří se mohou po určitou dobu starat o děti v tísni, případně se o ně už starají, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Zhruba polovinu pěstounů tvoří prarodiče, šestnáct procent jiní příbuzní a třetinu cizí lidé. Pěstounská péče na přechodnou dobu přitom představuje zatím jen malou část. V Česku se zavedla od roku 2006, využívala se ale velmi málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí, která přednostnila péči v rodině před ústavem. Stejně tak došlo k úpravě odměn.

Při dlouhodobé péči o jedno dítě člověk dostává měsíčně odměnu 8 tisíc korun, za dvě děti 12 tisíc a za tři a více dětí či za postižené dítě 20 tisíc korun. Tu samou částku pobírá i přechodný pěstoun. Pokud pečuje o dítě s handicapem, činí suma 24 tisíc korun.

Úprava částek zájem o profesionální pěstounskou péči výrazně zvýšila. Před rokem působilo v ČR na 115 přechodných pěstounů. V náhradní péči bylo 132 chlapců a děvčat. O kolik dětí se krátkodobě náhradní rodiče starají nyní, ministerstvo nesdělilo. Údaje za minulý rok zatím shromažďuje, mělo by je mít nejspíše v dubnu.

Dětí v ústavech prý ubývá

Pěstouni poukazují i na to, že soudy nestíhají o svěření do péče rozhodovat. Jsou zahlcené, takže řešení případů se táhne i měsíce. Pokud soudce nevydá předběžné opatření, aby děti mohly jít do náhradní rodiny, zůstávají dál zbytečně v ústavu.

Podle náměstkyně MPSV Jany Hanzlíkové (ANO) novela ale své cíle plní a počet dětí v ústavech se snižuje. Ubývá také dětí, které úřady z rodin odebírají. Podle náměstkyně MPSV s resortem spravedlnosti o procesu svěřování do pěstounské péče a k osvojení jednalo. Shodly se na tom, že se problém s průtahy dá řešit jinak než další novelou.

Pěstounskou odměnu jako takovou loni v prosinci podle zprávy o vyplácených dávkách dostávalo 11 300 lidí, většinou šlo přitom o dlouhodobé pěstouny. O rok dřív úřady vyplácely 10 100 odměn a na konci roku 2012 kolem 9300 odměn.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy