Přechodných pěstounů přibývá. Je jich téměř třikrát více

ČTK ČTK
15. 2. 2015 9:18
Podle úředníků má náhradní rodinná péče přednost před dětským domovem. Počet dětí v ústavech se už díky tomu snižuje.
Rodina. Ilustrační foto
Rodina. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku postupně přibývá pěstounů na přechodnou dobu. Za poslední rok se jejich počet skoro ztrojnásobil. V polovině ledna úřady evidovaly 334 lidí, kteří se mohou po určitou dobu starat o děti v tísni, případně se o ně už starají, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Zhruba polovinu pěstounů tvoří prarodiče, šestnáct procent jiní příbuzní a třetinu cizí lidé. Pěstounská péče na přechodnou dobu přitom představuje zatím jen malou část. V Česku se zavedla od roku 2006, využívala se ale velmi málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí, která přednostnila péči v rodině před ústavem. Stejně tak došlo k úpravě odměn.

Při dlouhodobé péči o jedno dítě člověk dostává měsíčně odměnu 8 tisíc korun, za dvě děti 12 tisíc a za tři a více dětí či za postižené dítě 20 tisíc korun. Tu samou částku pobírá i přechodný pěstoun. Pokud pečuje o dítě s handicapem, činí suma 24 tisíc korun.

Úprava částek zájem o profesionální pěstounskou péči výrazně zvýšila. Před rokem působilo v ČR na 115 přechodných pěstounů. V náhradní péči bylo 132 chlapců a děvčat. O kolik dětí se krátkodobě náhradní rodiče starají nyní, ministerstvo nesdělilo. Údaje za minulý rok zatím shromažďuje, mělo by je mít nejspíše v dubnu.

Dětí v ústavech prý ubývá

Pěstouni poukazují i na to, že soudy nestíhají o svěření do péče rozhodovat. Jsou zahlcené, takže řešení případů se táhne i měsíce. Pokud soudce nevydá předběžné opatření, aby děti mohly jít do náhradní rodiny, zůstávají dál zbytečně v ústavu.

Podle náměstkyně MPSV Jany Hanzlíkové (ANO) novela ale své cíle plní a počet dětí v ústavech se snižuje. Ubývá také dětí, které úřady z rodin odebírají. Podle náměstkyně MPSV s resortem spravedlnosti o procesu svěřování do pěstounské péče a k osvojení jednalo. Shodly se na tom, že se problém s průtahy dá řešit jinak než další novelou.

Pěstounskou odměnu jako takovou loni v prosinci podle zprávy o vyplácených dávkách dostávalo 11 300 lidí, většinou šlo přitom o dlouhodobé pěstouny. O rok dřív úřady vyplácely 10 100 odměn a na konci roku 2012 kolem 9300 odměn.

 

Právě se děje

Další zprávy