Praha -Ihned po nástupu bude příští vláda řešit problém, o kterém před volbami raději nikdo nemluví. Státní rozpočet je v horším stavu, než ministr financí plánoval. K jeho záchraně bude třeba omezit výdaje o desítky miliard.
Příští ministři mají během léta hlasovat o zvýšení dotací pro zdravotnictví, o valorizaci důchodů a dotacích na stavbu dálnic. Celkově půjde o částku 45 miliard. Ministři tedy budou pod značným tlakem, aby zvýšení výdajů odložili na jindy.
Aktuálně.cz proto v další části seriálu předvolebních analýz oslovilo politické strany s dotazem, jak budou jejich zástupci ve vládě hlasovat o zdravotnictví, penzích a dálnicích.
Ve všech případech zvednou ruku pro zvýšení sociální demokraté. Největší opůrce má utrácení v TOP 09 a zelených. Ti řekli ne ve dvou ze tří předložených možností.
Podrobně můžete číst anketu mezi stranami nak onci tohoto článku.
Každých 10 miliard se počítá
Vláda Jana Fischera musí podle rozpočtových pravidel schválit rámec rozpočtu na příští rok ještě v květnu.
K rozhodnutí má už jen příští pondělí, návrh přesto tají do té míry, že jednání o rozpočtu ani neuvádí ve svém programu. Tím umožňuje politickým stranám, aby nemusely své sliby odvolat ještě před volbami.
Špatně se vyvíjí už letošní rozpočet. Sněmovna schválila schodek 163 miliard, nedaří se však vybírat daně od firem a sociální pojistné.
Podle prognózy Aktuálně.cz bude deficit nakonec o 30 miliard vyšší. Temné vyhlídky připustil i ministr financí Eduard Janota, když zmrazil ministerstvům část plánovaných výdajů a zablokoval využití očekávaných dividend od státní společnosti ČEZ.
V příštím roce nebude lépe. Podle závazku Evropské komisi se má schodek rozpočtu v příštím roce snížit o 15 miliard.
V dubnové prognóze ministerstva financí se píše, že to bude možné pouze v případě několika úsporných kroků. Stropy pro sociální pojistné se musí udržet na šestinásobku průměrné mzdy, přitom se musí zvýšit daňová sazba pro příjmy, které šestinásobek přesahují.
Nesmí se rušit pravidlo, podle kterého se neplatí za první tři dny nemoci. Každé ze zmíněných opatření vynese státu až pět miliard. Potřebnou změnu zákonů zatím nikdo nenavrhuje. Po letošním propadu o 30 miliard se tak v příštím roce může schodek proti plánu zvýšit o 40-50 miliard.
Až budou ministři rozhodovat o zdravotnictví a penzích, tak budou mít možnost schodek snížit o 25 miliard, při debatě o dálnicích hrozí, že schodek o dalších 20 miliard zvýší.
Dost peněz na důchody? Kalousek pochybuje
Odpovědí jednotlivých stran lze odvodit, při jakých koalicích mají jednotlivé resorty šanci na přísun miliard.
Zvýšení důchodů může podle předvolebních slibů zkomplikovat pouze vládní účast TOP 09. „V roce 2011 nelze počítat se zvýšením průměrných důchodů," říká její první místopředseda Miroslav Kalousek.
Zvýšení důchodů podle platných pravidel činí 3-4 procenta a tento nárůst zaručují ODS, ČSSD, lidovci i komunisté.
Zelení se spokojili se slibem valorizace o dvě procenta, Věci veřejné se odpovědi vyhýbají: „V současné době není tato otázka na místě," stojí v oficiálním stanovisku.
O dálnicích rozhodne Brusel
O něco menší šance na zvýšení dotací mají také stavitelé dálnic.
Letos získali rekordní dotaci 74 miliard a podle ODS, ČSSD a TOP 09 bude možné tuto úroveň udržet. Občanští a sociální demokraté pouze upozorňují na nezbytnou podmínku, podle níž je nutné čerpat evropské peníze, které se právě u dopravních staveb zdržují.
Komunisté a lidovci říkají něco podobného: s investicemi souhlasí, předpokládají však, že se nenajde dost peněz.
Pokles dopravních investic připouštějí Věci veřejné a zelení. Obě strany se přitom obávají, že se na předražených dálnicích peníze ztrácejí bez užitku.
Zdravotníci neumějí utrácet
Prakticky bez šance je zvyšování státního příspěvku zdravotním pojišťovnám. Strany zpravidla přepokládají, že pojišťovny mají po několika letech strmého příjmového růstu dostatečné rezervy i na příští rok.
Jednoznačně jsou proti zvyšování ODS, TOP 09, Věci veřejné i zelení. Vesměs zdravotníky kritizují za málo efektivní práci a slibují reformu, která najde rezervy v rozpočtech ústavů, nemocnic a ordinací.
Opatrnější jsou lidovci a komunisti, kteří nechtějí o zvýšení státní dotace rozhodnout v červnu, ale až ke konci roku podle toho, jak se bude bilance pojišťoven vyvíjet.
Zdravotníci tak mají na pětimiliardové navýšení šanci pouze při dobrém výsledku ČSSD, která slibuje bez podmínek.
Přitom ještě obecně platí, že strany své sliby mohou omezit, až Fischerova vláda odtajní první nástřel příštího rozpočtu a oficiálně připustí jeho špatné vyhlídky.