Problém ředitele nemocnice: Manželčin byznys za 20 milionů

Vojtěch Blažek
27. 6. 2015 7:04
Policie ve čtvrtek obvinila Luďka Nečesaného z korupce, jeho žena je podezřelá z praní špinavých peněz.
Luděk Nečesaný
Luděk Nečesaný | Foto: ČTK

Praha - Šárka Nečesaná má na webech desítky inzerátů, v nichž nabízí služby svého kosmetického studia. Manželka Luďka Nečesaného, ředitele nemocnice v Liberci, čerstvě obviněného kvůli korupci, ale měla v minulých letech ještě jiný byznys.

Nečesaná vlastnila konzultantskou firmu Sarmed, která během pouhých dvou let utržila zhruba 19 milionů. A to právě i v té době, kdy – jak tvrdí policisté – si ředitel Nečesaný údajně uloupl z nemocničních zakázek 24 milionů.

Detektivové jsou přesvědčeni, že právě přes tuto společnost Nečesanému proudily úplatky. Jeho manželka je proto další obviněnou v kauze a to konkrétně z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Nečesaný tvrdí, že jím řízená nemocnice neměla s manželčinou firmou Sarmed nic společného. "Sarmed byla samostatná firma bez jediného kontaktu s libereckou nemocnicí, žádné dodávky, fakturace nula. Víc se vyjadřovat nebudu," vzkázal Nečesaný esemeskou serveru Aktuálně.cz.

Sarmed založila Šárka Nečesaná v roce 2009. A hned to bylo nejúspěšnější období společnosti: za poradenství utržila přibližně 14 milionů a většinu peněz spotřebovaly osobní náklady. Tedy teoreticky mzdy, odměny nebo odvody státu. Kdo peníze dostal, není možné z uzávěrek uložených v obchodním rejstříku vyčíst. Další rok pak Sarmed vyinkasoval 5 milionů a opět většinu spotřeboval. V roce 2011 pak Nečesaná firmu prodává.

Z dostupných dokumentů nelze zjistit, kdo byli klienti firmy. Ani Nečesaná o nich nechce mluvit. "Nemám čas," položila telefon v pátek dopoledne. O několik hodin později poslala jen stručnou zprávu: "Omlouvám se, ale nebudu se vůbec vyjadřovat."

Nečesaný ředitelem zůstává

Ředitele Nečesaného v pátek podržela ve funkci dozorčí rada nemocnice. S tím, že uznává presumpci neviny a že pětačtyřicetiletý lékař v jejím čele špitál ekonomicky zvednul. Na nemocničním webu také Nečesaný zveřejnil prohlášení, v němž se snaží vyvrátit policejní argumenty.

Vyšetřovatelé podpírají stíhání podezřením, že do Sarmedu proudily úplatky za fiktivní poradenství. "Podplácení se účastní vždy dvě strany – poskytovatel úplatku a příjemce, není proto zcela zřejmé, jak je možné, že policejní orgán zahajuje trestní stíhání pouze s jedním domnělým (pachatelem)," stojí v prohlášení. Policisté dali úplatky do souvislosti se zakázkami z letech 2009 až 2011 na dodávky zdravotnického zboží od společností B. Braun Medical, Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica. Firmy ani jejich manažeři ale podle dostupných informací stíhaní nejsou.

Nečesaný se také brání, že ostatně ani nemohl přidělení zakázek konkrétním firmám přihrát. Protože vše běželo výběrovým řízením podle zakázkového zákona a o vítězích nerozhodoval šéf nemocnice, ale výběrová komise.

Ředitel už ve čtvrtek prohlásil, že obvinění souvisí s kauzou jeho jednadvacetiletého syna. Lukáše Nečesaného před několika týdny Nejvyšší soud propustil z vězení, kde měl sedět 16 let za pokus o vraždu. Soudci prohlásili, že sesbírané důkazy naopak přímo vylučují, že by Nečesaný mohl v Hořicích zaútočit na kadeřnici a ukrást jí tržbu. Policie nyní otci obstavila kvůli stíhání pro úplatky účty. Nečesaný říká, že se ho detektivové snaží odstřihnout od peněz, které potřebuje, aby syna před opakovaným soudem definitivně očistil.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy