Pro inovace je zásadní vytvoření národní strategické vize, vznikat by měla z diskuze mezi zástupci státu, vývojáři a privátními partnerem, řekl v panelu na konferenci Budování státu: inovace nebo stagnace vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Podle Otakara Foltýna z Vojenské kanceláře prezidenta Petra Pavla je v Česku problém v absenci odvahy a schopnosti riskovat při zavádění nových nápadů.
K tomu, aby mohl stát inovovat, potřebuje podle Kopečného kromě lidí strategickou vizi vytvořenou při diskuzi ve společnosti. Podílet by se na ní měli uživatelé, tedy například státní instituce, vývojáři z akademické aféry a soukromé firmy. Aby bylo Česko atraktivní pro zahraniční partnery, mělo by se soustředit na udržování vynikající úrovně v konkrétních specifických oblastech obranného průmyslu, míní Kopečný.
Podle Foltýna je v Česku problém v absenci odvahy a schopnosti riskovat při zavádění nových nápadů. Současné nastavení institucí podle něj nepodporuje odvahu, vyplácí se spíš loajalita.
Další problém je podle Kopečného v tom, že stát do inovací investuje především na začátku procesu, mezeru má Česko v aplikaci, prototypizaci a uvádění inovací na trh. U úspěšných zemí je podle něj hlavní to, že mají na další fáze navázaný privátní kapitál.
Konference pořádaná Cevro institutem ve spolupráci s Future Forces Forem, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu a Centrem transatlantických vztahů si klade za cíl propojit odborníky, podnikatele a zástupce státu a otevřít diskusi o nejnovějších trendech a vývoji v technologiích, vědě a byznysu.