Pro modafen už jen s občankou, rozhodli o tom poslanci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 4. 2009 19:00
Poslanci projednali očekávanou novelu zákona o návykových látkách
Léky na bolest a nachlazení už nebudou k dostání volně.
Léky na bolest a nachlazení už nebudou k dostání volně. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Pokud by se na hromadu nasypaly všechny léky, ze kterých se loni vyrobil pervitin, vážily by asi jednu tunu. Takový odhad přinesl nedávno šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Mluvil o pilulkách na bolest a proti chřipce. To znamená ty, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Asi z milionu balení těchto léků se každý rok vařily drogy. Až doposud totiž byly volně prodejné.

To se ale nyní mění. Poslanci odhlasovali novelu zákona o návykových látkách, podle které už si lidé budou moci tyto léky koupit jen s občankou nebo kartičkou pojištěnce.

Návrh normy vymyslela vládní rada pro koordinaci protidrogové politiky.

Pro lék na chřipku s občankou

Každý, kdo si bude chtít lék koupit, bude muset předložit občanku nebo kartičku pojištěnce. Pro léky už si tak nikdo nebude moci poslat nikoho z příbuzných.

Lékárník zapíše údaje pacienta do centrálního elektronického systému. Ten bude spravovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jakmile se objeví "elektronická karta" pojištěnce, bude mít lékárník podrobný přehled o tom, jaké medikamenty a v jakém množství už si pacient vyzvedl.

Bude se to přitom týkat všech léků. Tedy nejen těch, které obsahují pseudoefedrin, ale i medikamentů vydaných na recept.

Nárok jen na jednu krabičku

Pokud pojme lékárník podezření na zneužívání, lék nevydá. V jiném případě bude počet balení omezený.

Kolik krabiček to bude, by se mělo odvíjet od informací v příbalovém letáku léku. Pokud v něm například bude stát, že by se lék neměl užívat déle než tři dny, zákazník si koupí jen jednu krabičku.

Tato povinnost původně neměla platit, pokud požadované balení obsahovalo méně než 30 miligramů pseudoefedrinu.

"Na řešení se shodli zástupci ministerstva vnitra, policie i ministerstva zdravotnictví. Osobně si myslím, že by tento model mohl fungovat," kývl na návrh šéf Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Dohody se prý sám účastnil. Plán získal podporu i na vládě.

Paralen na recept?

Nezdál se ale řadě lékárníků. Těm vadilo, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o každém pacientovi a obchodní informace o lékárně. V rukou je přitom bude mít také soukromá firma, která tunel pro tok informací po internetu vytvořila. Celý systém označili za "velkého bratra".

Způsobem, jakým by se data měla sbírat a shromažďovat, se proto začal zabývat i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná proto přišla s pozměňovacím návrhem - že by pilulky s obsahem pseudoefedrinu vůbec nebyly volně prodejné, ale jen na recept. Senátoři ale návrh normy zamítli. Výdej jen na recept by podle nich zkomplikoval život pacientům.

Více léků pod lupou 

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek

Sněmovna nyní návrh zákona o návykových látkách znovu jednala.

Poslanci nakonec schválí, že budou lékárníci občanku vyžadovat naprosto u všech léků s pseudoefedrinem. Tedy i těch, které obsahují méně než 30 miliagramů návykové látky.

Senátor Tomáš Julínek, který jako ministr původně normu připravoval, totiž do návrhu zákona dodatečně doplnil, že seznam sledovaných léků by se měl do budoucna ještě rozšířit. Jen na občanku by se vydávaly také pilulky s kodeinem a efedrinem.

Státní ústav pro kontrolu léčiv je na změnu připraven, už od 1. května by podle mluvčí Veroniky Petlákové mohl začít léky registrovat.

 

Právě se děje

Další zprávy