Přiznej korupci, dostaneš podmínku, ukázal proces s Rathem

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 4. 2015 11:06
Status spolupracující obviněné se nesmírně vyplatil jedné z hlavních úplatkářek Ivaně Salačové. Místo zhruba šestiletého vězení vyvázla s podmínkou. Soudce tím stanovil precedens pro jiné kauzy.
Ivana Salačová v obležení fotografů a televizních štábů při čekání na odůvodnění rozsudku.
Ivana Salačová v obležení fotografů a televizních štábů při čekání na odůvodnění rozsudku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úterní verdikt nad devíti aktéry kauzy Rath a především podmínečný trest pro spolupracující obviněnou Ivanu Salačovou může být signálem pro další obviněné. Ukazuje, že přiznat se a pomoci odhalit trestný čin, na kterém se podíleli, se vyplatí. Lze to vyvodit z odůvodnění rozsudku soudce Roberta Pacovského.

Nižší trest díky spolupráci

Prodejce pervitinu
Jen pět let vězení místo deseti dostal před třemi lety v lednu Radim Sotolář, obžalovaný kvůli prodeji pervitinu. "Od prvního výslechu mluvil o všech podrobnostech a jeho výpověď byla neměnná. Pomohl rozkrýt, co jsme nevěděli: kde konkrétně v Německu drogy končily, a díky tomu tam bylo zahájeno trestní řízení," uvedla ústecká žalobkyně Hana Řeháková, s níž se ztotožnil i soud.

Albánský padělatel
Muž albánské národnosti pomohl loni v létě usvědčit dvě organizované mezinárodní skupiny padělatelů dokladů. Soudce Okresního soudu v Břeclavi mu za to zcela odpustil trest s výjimkou propadnutí věci, tedy padělatelského náčiní.

Konopný zahradník
Nejnižší, dvouletý podmíněný trest, dostal ze sedmičlenné skupiny pěstitelů konopí loni v červnu od Okresního soudu v Plzni Dalibor Bednář, který "pracoval"“ jako zahradník v konopné plantáži v hale TJ Dynamo Plzeň. A to proto, že pomohl usvědčit komplice.

Zloději obrazů
Až dvanáctileté tresty dostali předloni v prosinci od ústeckého soudu členové gangu, kteří ukradli obrazy Emila Filly z pamětní místnosti v Peruci a poté se je snažili prodat. Nejnižší, čtyřletý trest, dostal jeden ze zlodějů Marian Lázo, který policistům vše popsal.

O Salačové totiž nelze hovořit jako o bezvýznamném kolečku v korupčním soukolí kauzy kolem Davida Ratha. Naopak. Salačová měla v korupční chobotnici důležitou roli. Byla prostřednicí při rozdělování úplatků, a proto mohla podrobně popsat, kudy a ke komu korupční peníze tekly.

Ostatně kdo slyšel odposlechy, nebyl asi na pochybách. I když místy byly méně zřetelné, její hřmotný hlas nikdy nešlo přeslechnout a byl vždy jasný a srozumitelný. "Její projevy na těch záznamech jsou velmi zřetelné. Skutečně nepřipouštějí pochyby," okomentoval to i soudce Pacovský.

Jen kdyby se doznali….

V případě, že by se Salačová sama nepřiznala, hrozil by jí s největší pravděpodobností i vyšší než pětiletý trest, který dostali představitelé uplácejících firem. "Dá se to předpokládat," připouští dokonce obhájce Salačové Vojtěch Veverka, který jí status spolupracující obviněné doporučil využít. Verdikt pro něj tedy znamená velký úspěch.

A ve své řeči to naznačil i soudce, když odůvodňoval výši trestů. U Salačové uvedl, že jí dává mírný trest i z důvodu "generální prevence" – jinými slovy: aby obvinění v jiných kauzách viděli, že usvědčit "kumpány" se může vyplatit.

A to samé, ovšem v opačném gardu, naznačil v případě čtyř manažerů, kteří dostali pětileté, respektive pětapůlleté tresty vězení. "Kdyby soud disponoval doznáním, mohl by uvažovat o tom, dát případně i podmíněný trest. Ale to není možné v situaci, kdy se odmítá doznat," uvedl soudce Robert Pacovský na adresu uplácejícího Tomáše Mladého z firmy Konstruktiva Branko a prakticky stejná slova zopakoval ještě třikrát.

Lihový boss i úřednice fondů

Ivana Salačová není zdaleka první, kdo využil možnost být "spolupracujícím obviněným". Trestní řád to umožňuje již více než čtyři roky a k soudům se dostaly desítky takových případů. A v některých šlo o mnohem víc peněz než v kauze Rath.

Nicméně případ majitelky malé stavební firmy Fisa je výjimečný v tom, že jde o jeden z nejsledovanějších případů v zemi. A že místo trestu okolo šesti let vězení soud udělil jen podmínečný trest. Byť jí současně dal citelnou milionovou pokutu.

Jedním z takto spolupracujících svědků v jiných kauzách byl například Daniel Dimitrov, člen Švábova gangu, který unášel a poté vraždil bohaté podnikatele. On sám dostal loni v prosinci dvacetileté vězení, jeho kumpáni pak 30 let či doživotí.

Spolupracujícím obviněným je například bratr souzeného lihového bosse Radka Březiny či úřednice Regionálního operačního programu Severozápad Irena Kotlanová, která popsala, jak se manipulovalo s projekty za 1,4 miliardy korun. Oba tyto případy nyní projednávají soudy.

A stejně tak této "výhody" využívá i "účetní" kmotra Ivo Rittiga v kauze Oleo Chemical, v němž státní zástupce právě podal obžalobu.

Více insiderů

Například předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra věří, že úterní verdikt nad Salačovou může "pomoci" některým obviněným v rozhodování, zda nakonec nepromluvit s vidinou výrazně nižšího, ale třeba i pouze podmíněného trestu.

"Může to pomoci zejména v případech, kde jde o síť lidí, kteří se dobře znají. To nejsou případy bankovní loupeže, ale úplatkářství, pletichy ve veřejných soutěžích či korupce. Tam se policie bez insidera často neobejde," je přesvědčen Vávra. A věří, že třeba advokáti začnou více zvažovat, zda svým klientům nedoporučí využít status spolupracujícího obviněného.

Advokát Václav Vlk je k tomu ale velmi skeptický. A zejména v kauzách "bílých límečků". "Je to jen signálem, že to lze využít, nic víc," říká. "Nemyslím si, že by to výrazně přispělo k obhajobě. Nevidím velký rozdíl mezi statusem spolupracujícího obviněného a klasickým přiznáním, i to je polehčující okolnost, kdy jde dát nižší trest," dodává. Prostor pro toto vidí pouze v případech obchodu s drogami či třeba praní špinavých peněz – tedy tam, kde se jiných důkazů nedostává.

Salačová ještě nemá vyhráno. Je totiž stíhána i v dalších dvou případech například cinklých losovaček ve Středočeském kraji či zmanipulování několika dalších stavebních zakázek a hrozí jí souhrnný trest. Tedy to, že se jí podmínka přemění na klasické vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy