Babí léto pomalu končí. Přesto bude až do půlky listopadu tepleji než obvykle

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2017 15:59
Podle předpovědi počasí na následující čtyři týdny bude tepleji než obvykle v tomto období. Začátkem příštího týdne bude ještě pokračovat babí léto s teplotami až 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se ale ochladí a místy se objeví přeháňky nebo déšť. V listopadu teploty klesnou k deseti stupňům. Srážek bude v období od 16. října do 12. listopadu stejně nebo o něco méně než v tuto dobu. Objeví se mlhy a nízká oblačnost.
Slunečné říjnové počasí stále láká k procházkách či vyjížďkám. Pár dnů by ještě mělo vydržet. Ilustrační foto.
Slunečné říjnové počasí stále láká k procházkách či vyjížďkám. Pár dnů by ještě mělo vydržet. Ilustrační foto. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Počasí v nadcházejících čtyřech týdnech bude teplejší než obvykle, naopak srážek bude stejně nebo o něco méně než v tuto dobu.

Z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že nejteplejší bude příští týden, v jehož počátku se budou odpolední teploty pohybovat až kolem 20 stupňů Celsia. V dalších týdnech bude chladněji, listopad přinese denní teploty jen kolem deseti stupňů.

"Předpokládáme, že období od 16. října do 12. listopadu jako celek bude teplotně mírně nadprůměrné. Srážkově období očekáváme průměrné až mírně podprůměrné," uvedli v sobotu na webu meteorologové.

Počasí v nejbližších dnech by mělo odpovídat tereziánskému babímu létu, pro které jsou charakteristické nejen vyšší teploty, ale kvůli prodlužujícím se nocím také mlhy a nízká oblačnost.

Podle předpovědi na neděli až středu se mlha a nízká oblačnost bude během dopoledne většinou rozpouštět a přes den pak bude jasno nebo skoro jasno s teplotami kolem 20 stupňů Celsia. Při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti budou o něco níže.

Od čtvrtka se už bude zatahovat a místy se objeví i přeháňky nebo déšť.

V posledním říjnovém týdnu meteorologové předpokládají průměrné nejvyšší denní teploty kolem 14 stupňů a ve třetím a čtvrtém týdnu sledovaného období klesnou na deset stupňů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek října a první polovinu listopadu je 6,3 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 3,3 stupně Celsia. Před čtyřmi lety meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 9,6 stupně nad nulou.

ČHMÚ ale pravidelně upozorňuje, že měsíční výhled je jen předpovědí statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na území ČR. Úspěšnost výhledu je podle něj u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Vrátí se o víkendu léto? Podívejte se, jestli bude počasí na opalování. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 4 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy