Praha - Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, kterého český soud v létě 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami, je na svobodě. Katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení případu.
Informaci přineslo Rádio Česko, které má k dispozici dokumenty o vývoji případu poté, co byl Sání z rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce předán do Kataru.
Tam mělo řízení pokračovat před místními justičními orgány. Podle informací rádia byl Sání po příletu do Kataru zatčen a držen ve vazbě osm dnů, poté byl několik měsíců vyšetřován Generální prokuraturou Státu Katar.
Ta si vyžádala kompletní spis z Česka, jehož přeložení do arabštiny stát přišlo na 720 tisíc korun. Na konci května 2006 spis katarské straně předal český velvyslanec v Kuvajtu Antonín Blažek.
Řízení skončilo v lednu. Zpráva do Česka nedorazila
Od té doby neměl o průběhu vyšetřování nikdo z české stany žádné informace. Až v polovině března katarský generální prokurátor konečně přijal Blažka a sdělil mu, že Sání nebude postaven před soud, a řízení proti němu tedy bylo ukončeno.
Ukončit řízení se Katar podle rádia rozhodl již v lednu. O svém rozhodnutí údajně podal diplomatickou cestou zprávu i české straně. Do Česka však žádná taková informace nedorazila.
Katar se navíc zavázal k tomu, že princ bude po jeho vydání z Česka postaven i před místní soud. To již tehdy zpochybňovali mnozí čeští právní experti. Proti vydání byl mezinárodní odbor ministerstva spravedlnosti i nejvyšší státní zástupkyně.
Čtěte také: Němec se v kauze Katar neprovinil
O vydání prince do jeho rodné země tehdy v průběhu odvolacího řízení rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Němec. To soudkyně Monika Křikavová označila za nezákonné. Proti Němcově kroku ostře vystoupila i tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.
Ministr argumentoval tím, že byl shromážděn dostatek důkazů, na jejichž základě bude moci katarský soud řízení uzavřít.
Trest v Kataru by byl zřejmě vyšší
Podle rozhodnutí katarského generálního prokurátora, jehož kopii rozhlas uveřejnil na svých stránkách, již samotné útrapy, kterými byl obžalovaný postižen svým vyšetřováním, vězněním, soudem a odsouzením v České republice a následným držením a vyšetřováním v Kataru, dostačují k tomu, aby obžalovaný činy, ze kterých byl obžalován, v budoucnosti neopakoval.
Zároveň by v Kataru mohl dostat vyšší trest než dva a půl roku vězení, ke kterým byl odsouzen v Česku.
Pavla Němce kvůli vydání katarského prince vyšetřovala i policie, která jej podezřívala z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Němec totiž potají vyjednával se zástupci Kataru o princově vydání.
Státní zástupce však došel k závěru, že zákon nebyl porušen, a na podzim 2005 případ ukončil.