Chomutov - Nejsem populistka, nic nepapouškuju, vycházím z vlastních zkušeností, hájí se primátorka Chomutova Ivana Řápková v rozhovoru s Barborou Tachecí.
Regionální politička se "stala slavnou" poté, co radnice v Chomutově začala tvrdě postupovat proti neplatičům a exekutoři lidem zabavovali sociální dávky hned poté, co jim je radnice vyplatila. Primátorka byla označena za Jiřího Čunka v sukních, byl jí vyčítán populismus. Jak exekuce zafungovaly? A pustila by se do nich znovu?
Žena, kterou poprvé napadlo zabavovat dlužníkům dávky loni dnes přiznává, že je to docela drsný způsob. To, jestli se z města odstěhovaly některé romské rodiny do Kanady, ale neřeší. Pro mě je zásadní, kolik slušných rodin tů zůstalo, říká Řápková.
BT: V tisku jistý komentátor našel podobnost mezi vaším a Haidrovým vystupováním - co na takové srovnání říkáte?
Na názor má každý právo, ale já nedělám žádný populismus. Já na rozdíl od všech těch kritiků žiju v Chomutově a v prostředí, které opravdu znám. Všechno jsem zažila na vlastní kůži, nic z toho, co říkám, nemám naučené, nic nepapouškuju.
BT: Komentátor byl zjevně inspirován vaším ostrým jazykem, který připomíná populismus - cituji příklad: "Ti lidé si musí uvědomit, že když nebudou plnit povinnosti, tak nebudou jíst" nebo na adresu narkomanů "Buď se přizpůsobí normálnímu životu, nebo budou sedět v base" - to přece není běžný jazyk standardního politika, nebo ano?
Možná to není úplně politický jazyk, ale já vím, že ti lidé to tak chtějí slyšet. Protože my se takhle normálně mezi sebou bavíme. A ti lidé chtějí vědět, co bude s těmi, kteří je obtěžují. A říkají: na nás tady mluví samí pseudohumanisté, my jim nerozumíme, jestli vůbec chtějí něco řešit.
BT: Ti lidé to tak chtějí slyšet - není tohle populismus?
Já jsem to prostě řekla tak, jak se tady s těmi lidmi bavíme. Neřeším, jestli to je nebo není politický jazyk, asi to není politický jazyk. Samozřejmě si nedovedu představit, že by takto mluvil někdo z poslanců nebo vládních činitelů, ale já jsem si to dovolila.
BT: Takže kdybyste byla poslankyní, tak byste mluvila jinak?
Nevím, to teď nedokážu říct. Prostě jsem to řekla tak, jak to cítím.
BT: Jste ve funkci chomutovské starostky skoro sedm let. Proč jste zorganizovala exekuce hotovosti po vyplacení sociálních dávek až teď?
Já to řeknu jinak - proč to neudělal někdo jiný?
BT: Hned, jak budu dělat rozhovor s někým jiným, zeptám se ho. Teď se ptám vás.
Protože mě to dřív nenapadlo.
BT: A kdy vás to poprvé napadlo?
Loni. Ale připravovali jsme ucelený postup proti nepřizpůsobivým občanům. Potřebovali jsme dostat na naši stranu nejen všechny úředníky, ale i státní policii.
BT: Dluhy v Chomutově, kvůli kterým celá ta show vznikla, dosáhly celkové částky skoro čtvrt miliardy korun, než se vám to podařilo začít řešit - to se nezdá úplně v pořádku. Vám ano?
Jsou ale i jiné cesty vymáhání, které jsme praktikovali.
BT: Ale ty evidentně nefungovaly, když dluhy rostly.
Protože převážná většina dlužníků je na sociálních dávkách a prostě neplatí. S tím, že oni mají jen tu dávku a nikdo jim ji nesebere. Exekutor jim nemá co zabrat a oni říkají, že finance nemají. Exekutoři už pro nás ani nechtěli pracovat, protože výtěžnost byla minimální.
BT: Jestli dnes říkáte, že exekuce finanční hotovosti po výplatě sociálních dávek fungují a jsou právně v pořádku, což vám potvrdili soud, tak pořád nechápu, proč jste se do toho nedali hned, jak dluhy vznikaly.
Jednak je to docela drsná cesta, kterou vymáháme zatím jen dluhy z poplatků a pokut, ani ne dluhy z nájemného. Pak mě ta myšlenka opravdu napadla až loni. A do třetice - není tak úplně snadné nalézt na to exekutora. Pokud je tento jeden exekutor osamocen, tak má strach. Jsou na něj vyvíjeny obrovské tlaky, ať už je to z ministerstva, z Komory a podobně. Takže je otázka, jestli tento jeden exekutor bude fungovat dál nebo ne.
BT: Teď jste obdivovaná za ráznost, s jakou jste situaci s chomutovskými neplatiči řešila, ale přesto - zákon vám ukládá dluhy vymáhat vždy a za každých okolností - nemůže tady vzniknout dojem neplnění zákona z vaší strany, když jste 7 let účinně nevymáhala?
Já nemůžu udělat víc, než že to předám exekutorovi. Tam končí moje zákonná povinnost. Nakonec s tím, že je možnost zabavit finanční hotovost po výplatě sociálních dávek, s tím měl přijít exekutor.
BT: Jen pro zajímavost: Když exekutor zabaví třeba dva tisíce korun z dávek v hmotné nouzi, kolik z toho mu jde do kapsy?
Nepídila jsem se po tom, jakou odměnu má exekutor. Teď jednáme s dalším a tam je odměna tři tisíce za případ.
BT: Takže když zabaví dávky v hmotné nouzi ve výši tři a půl tisíce korun, tak městu z toho zůstane pět set?
Ano. Ale to už nejsou dávky, je to finanční hotovost po výplatě sociálních dávek. Tak je to třeba říkat, je to právní obrat.
BT: Máte přehled o tom, kolik peněz exekutoři dostali v té vaší první exekuční vlně? A kolik šlo do městské pokladny?
Celkově bylo vybráno něco přes sto tisíc korun, nevím, jaký na tom byl podíl exekutorů. Ještě nemám zúčtování, opravdu vám to nedokážu říci.
BT: Je pravda, že některé romské rodiny po zabavení hotovosti po výplatě sociálních dávek opustily Chomutov směr Kanada nebo Velká Británie?
Pro mne je zásadnější otázka, kolik slušných rodin odešlo, protože byly obtěžovány a žilo se jim tu špatně.
BT: Mám před sebou noviny chomutovské radnice, Chomutovské noviny, ve kterých na adresu pánů Motejla a Kocába říkáte: Ubohé a nenávistné útoky těchto lidí a jimi najatých novinářů mě neodradí. Pan Motejl dokáže být nenávistný?
Připouštím, že se to víc týkalo pana Kocába a pana Rabase, kteří neustále vymýšlí, jak znehodnotit akci Záchranný kruh.
BT: A ti najatí novináři?
Rozhodně to nejsou masy novinářů, ale tady jsem byla ovlivněna jednou bezprostřední situací s jedním publicistou.
BT: Sousta politiků tady žije s teoriemi spiknutí, včetně představ o koupených novinářích, kteří dle zadání proti někomu jedou. Neříkejte, že i vy.
Ne, to ne.
BT: Může vám takový ministr pro lidská práva vůbec v něčem pomoci? Protože vaše exekuční akce ukázala, že si to nakonec stejně umíte vyřešit v místě, nebo ne?
Tak třeba bychom přivítali změnu zákona v tom smyslu, že pokud má město pohledávky u těchto lidí, abychom si ji mohli vybrat sami - tím by se nenavyšovaly náklady o náklady na exekutora.
BT: A nestálo by za to se na dané téma sejít s příslušným ministrem?
Určitě to podám jako návrh ministrovi práce a sociálních věcí, ta změna rozhodně není neřešitelná. A pak nám vadí, že i když víme, kde třeba v paneláku vaří drogy, policie nesmí zakročit okamžitě. Nejprve musí nějakou dobu to území sledovat a pak si teprve může požádat o povolení domovní prohlídky. Takže tady by bylo dobře, kdyby soudy rozhodovaly rychleji a umožňovaly domovní prohlídky policii bezprostředně poté, kdy dojde k nahlášení kde je ta která varna.
BT: Postupujete stejně rázně směrem i k jiným dlužníkům, než jsou občané pobírající dávky v hmotné nouzi? Jak vymáháte peníze od podnikatelů, kteří městu dluží?
Také exekuce samozřejmě. Ty probíhají už několik let. Jen podnikatelé si nechodí nikam stěžovat.