Klára Kocmanová (Piráti): Pomohla Adéle Šípové do Senátu a napodobila její úspěch
Pod třicet let je jen třem nově zvoleným poslancům a poslankyním. Mezi nimi je i 28letá pirátka Klára Kocmanová. Pochází z Kutné Hory, pracovala na Krajském úřadě Středočeského kraje, poté jako provozní čokoládovny v centru Prahy a jako koordinátorka středočeských Pirátů. Podílela se na úspěchu ve volbách první pirátské senátorky Adély Šípové, která ve finále porazila Petra Bendla z ODS, a odešla s ní pracovat do Senátu.
Vzápětí napodobila její úspěch a stala se jedním ze čtyř pirátů, kteří se do sněmovny dostali. Zatímco ti zbývající tři jsou zkušení matadoři z vedení strany a staronoví poslanci Ivan Bartoš, Jakub Michálek a Olga Richterová, ona je nováček. I když ve strukturách strany úplně nová není. V Kutné Hoře vede místní buňku Pirátů a je místopředsedkyní středočeského krajského sdružení Pirátů.
Jak popisuje, nacházela se hned na druhé pozici kandidátky, takže i když ji kroužkováním přeskočili čtyři starostové, díky více než 10 tisícům preferenčních hlasů se udržela na šesté, poslední postupové pozici. "Věřím, že je to zčásti díky iniciativě 'Zakroužkuj ženu', na kterou mnoho našich voličů slyšelo, ale také právě proto, že jsem mladá a i mladí lidé chtějí mít v parlamentu své zastoupení. Proto mám radost a jsem vděčná, že teď mohu být ve sněmovně jejich hlasem," řekla pro Aktuálně.cz.
Do voleb do sněmovny šla s tím, že se chce zaměřit na dostupné bydlení, na změnu legislativy v oblasti domácího násilí a znásilnění nebo na ochranu osobních údajů, zejména na internetu. Klára Kocmanová hraje na baskytaru, jezdí na koni či běhá. A také se netají svými feministickými názory.
"Když jsem vstoupila do politiky, zažila jsem řadu situací, které se mužům kolem mě nestávaly. Od obyčejného 'dneska ti to sluší', přes 'slečna je tady kvůli zápisu, že?' až po 's kým se asi musela vyspat, aby tu dnes mohla být?'. Vždy jsem si připadala jako v padesátých letech minulého století. Prosím, než se kdokoliv začne pohoršovat, že je přece v pořádku ženě lichotit a než se na mě vrhnou tradiční obránci otevírání dveří, zkuste se zamyslet nad tím, jak moc hodnotíte vzhled u exponovaných mužů. Neustálé hodnocení zevnějšku je jeden z důvodů, proč je veřejný prostor pro ženy tak odrazující. To musíme změnit," napsala krátce před volbami na Facebook.