Příběhy voleb: Čau lidi, už se ho konečně zbavíme. Foťte se před Penamem, děvenky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2021 16:02
Volby do Poslanecké sněmovny přinesly mnoho zajímavých osobních příběhů nových či staronových poslanců. Aktuálně.cz vybírá jeden za každou politickou stranu, která se do sněmovny dostala. Připomíná příběh krkonošské starostky, která zakázala ministryním fotit se u opravené školy, nebo osud ženy, která utíkala z válečného Sarajeva a její plat si nechal lobbistou zjišťovat Adam Vojtěch.
Bývalý ministr a exposlanec Jaroslav Bašta přijel 19. září 2000 do Moskvy, kde se ujal funkce velvyslance ČR v Rusku.
Bývalý ministr a exposlanec Jaroslav Bašta přijel 19. září 2000 do Moskvy, kde se ujal funkce velvyslance ČR v Rusku. | Foto: ČTK

Jaroslav Bašta (SPD): Od chartistů k ruskému Sputniku

Třiasedmdesátiletý politik Jaroslav Bašta má za sebou velmi pestrou minulost, a to včetně té disidentské, takže jeho medailonek je i na webu Paměti národa. Na něm se mimo jiné čtenáři dozví, že Baštu v roce 1970 zatkli za aktivitu ve studentském Hnutí revoluční mládeže a odsoudili na dva a půl roku nepodmíněně. Už v roce 1976 podepsal Chartu 77 a většinu normalizace pracoval jako dělník u Staveb silnic a železnic.

Po revoluci působil v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie jako ředitel protiteroristického odboru, jako náměstek ředitele tajné služby či jako předseda lustrační komise. Posléze v barvách ČSSD pracoval mj. jako předseda komise pro kontrolu BIS, ve vládě Miloše Zemana působil jako ministr bez portfeje a byl poslancem. V letech 2000 až 2005 působil coby velvyslanec v Rusku, v letech 2007 až 2010 na Ukrajině. I poté zůstával ve veřejném prostoru hlavně jako komentátor.

Postavil se například proti odstranění Koněvovy sochy v Praze, zpochybnil podíl Ruska v kauze Vrbětice či v kauze otravy Navalného novičokem. Server Hlídací pes ho označil za "oblíbence ruského státního média Sputnik a dalších proruských webů" a uvádí, že Baštu Sputnik k 3. květnu 2020 zmiňuje v 65 článcích. O boji proti dezinformacím hovořil Bašta v Českém rozhlase jako o "boji se šířením informací" a o seznamu dezinfowebů jako o "udavačských seznamech".

V roce 2019 vstoupil do hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které otevřeně vystupuje proti EU, NATO či migraci. Všimla si ho Okamurova SPD a udělala z něj jedničku kandidátky v Pardubickém kraji. Na protest proti jeho dosazení několik lidí z hnutí odešlo. V srpnu 2021 v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že afghánské tlumočníky, kteří pomáhali českým vojákům, by převezl do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu, rozhodně ne do Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy