Příběhy naděje 2020. Tyhle Čechy nejspíš neznáte, ale jsou to hrdinové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2020 14:38
Vybrali jsme pět příběhů pomoci a naděje tohoto roku. Hrdiny najdeme mezi bezejmennými dárci ochotnými přispět, i mezi těžce popálenými dětmi, které varují své vrstevníky, aby nedopadli jako ony. Hrdinou se může stát i obyčejný teenager s 3D tiskárnou, začínající medik nebo i vysmívaný outsider, jenž to může dotáhnout na evropského hrdinu roku.
Foto: tomasslavata.cz

Z outsidera z problémové rodiny je Slavata evropským hrdinou roku

Filantrop a triatlonista Tomáš Slavata získal jako první Čech evropskou cenu #BeActive Local Hero. Tou Evropská komise každoročně oceňuje jedince, kteří se dlouhodobě snaží podporovat účast lidí na sportovních a jiných fyzických aktivitách a motivují ostatní.

Čtyřicetiletý rodák z Prahy uspěl v konkurenci 95 projektů. Slavata je znám dlouhodobou pomocí dětských domovům a podporou dětí z těchto zařízení - finančně, materiálně i zážitkovými akcemi. Přivádí je ke sportu svým seriálem Slavata Triatlon Tour, kde se setkávají malí závodníci z dětských domovů, ze sociálně slabých i běžných rodin.

"Chci tím ukázat, že na startovní čáře jsou si všichni rovni. Může přijít úplně kdokoliv, dítěti půjčím veškeré vybavení, to jsem zpočátku také financoval z prodeje svého bytu," říká. Prvním velkým vítězstvím chce začínající sportovce motivovat. "Zůstane to v něm. Díky jedné chvále a jednomu ocenění dokáže pak bojovat dál. Znám to dobře ze svého života," líčí. Vyhledává tak sportovní talenty a snaží se je u sportu podržet.

Slavatův příběh je námět pro hollywoodský film. Vyrůstal ve složitých rodinných poměrech. Svého otce nepoznal, matka utíkala k alkoholu, sestra k drogám, jeho si nikdo nevšímal, ve škole se mu posmívali. Pozornost si vydobyl závoděním s tramvajemi. Dokázal je předběhnout a lidé ho chválili. Dal se na atletiku, kde si vydobyl první respekt. "Běžecké závody jsem vyhrával v šatech do školy, žádné sportovní vybavení jsem neměl. Porážel jsem děti, které přišly na start 'vystajlované'. S každou výhrou se mi vracelo sebevědomí. Naše rodina se topila v problémech, máma utíkala k alkoholu, ségra k drogám a já ke sportu. Endorfiny mi pomohly vše špatné odplavit," vzpomínal na své začátky v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ve 21 letech si osvojil své dva synovce z dětského domova a od té doby pomáhá znevýhodněným dětem. Občas si nějaké dítě osvojí, většinou jde o romské děti, které mají minimální šanci na adopci. A stále úspěšně závodí v triatlonu. Za svou pomoc už získal řadu ocenění, #BeActive Local Hero je první celoevropské.

O pomoci Tomáše Slavaty dětským domovům čtěte zde

Životní příběh Tomáše Slavaty si prohlédněte v této fotogalerii

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy