Příběhy naděje 2020. Tyhle Čechy nejspíš neznáte, ale jsou to hrdinové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2020 14:38
Vybrali jsme pět příběhů pomoci a naděje tohoto roku. Hrdiny najdeme mezi bezejmennými dárci ochotnými přispět, i mezi těžce popálenými dětmi, které varují své vrstevníky, aby nedopadli jako ony. Hrdinou se může stát i obyčejný teenager s 3D tiskárnou, začínající medik nebo i vysmívaný outsider, jenž to může dotáhnout na evropského hrdinu roku.
Foto: tomasslavata.cz

Z outsidera z problémové rodiny je Slavata evropským hrdinou roku

Filantrop a triatlonista Tomáš Slavata získal jako první Čech evropskou cenu #BeActive Local Hero. Tou Evropská komise každoročně oceňuje jedince, kteří se dlouhodobě snaží podporovat účast lidí na sportovních a jiných fyzických aktivitách a motivují ostatní.

Čtyřicetiletý rodák z Prahy uspěl v konkurenci 95 projektů. Slavata je znám dlouhodobou pomocí dětských domovům a podporou dětí z těchto zařízení - finančně, materiálně i zážitkovými akcemi. Přivádí je ke sportu svým seriálem Slavata Triatlon Tour, kde se setkávají malí závodníci z dětských domovů, ze sociálně slabých i běžných rodin.

"Chci tím ukázat, že na startovní čáře jsou si všichni rovni. Může přijít úplně kdokoliv, dítěti půjčím veškeré vybavení, to jsem zpočátku také financoval z prodeje svého bytu," říká. Prvním velkým vítězstvím chce začínající sportovce motivovat. "Zůstane to v něm. Díky jedné chvále a jednomu ocenění dokáže pak bojovat dál. Znám to dobře ze svého života," líčí. Vyhledává tak sportovní talenty a snaží se je u sportu podržet.

Slavatův příběh je námět pro hollywoodský film. Vyrůstal ve složitých rodinných poměrech. Svého otce nepoznal, matka utíkala k alkoholu, sestra k drogám, jeho si nikdo nevšímal, ve škole se mu posmívali. Pozornost si vydobyl závoděním s tramvajemi. Dokázal je předběhnout a lidé ho chválili. Dal se na atletiku, kde si vydobyl první respekt. "Běžecké závody jsem vyhrával v šatech do školy, žádné sportovní vybavení jsem neměl. Porážel jsem děti, které přišly na start 'vystajlované'. S každou výhrou se mi vracelo sebevědomí. Naše rodina se topila v problémech, máma utíkala k alkoholu, ségra k drogám a já ke sportu. Endorfiny mi pomohly vše špatné odplavit," vzpomínal na své začátky v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ve 21 letech si osvojil své dva synovce z dětského domova a od té doby pomáhá znevýhodněným dětem. Občas si nějaké dítě osvojí, většinou jde o romské děti, které mají minimální šanci na adopci. A stále úspěšně závodí v triatlonu. Za svou pomoc už získal řadu ocenění, #BeActive Local Hero je první celoevropské.

O pomoci Tomáše Slavaty dětským domovům čtěte zde

Životní příběh Tomáše Slavaty si prohlédněte v této fotogalerii

 

Právě se děje

Další zprávy