Při výběru aut do misí jsme chybovali, uznala armáda

Pavel Baroch
2. 8. 2007 12:35
Původní zadání soutěže zvýhodňovalo Omnipol
Horký kandidát, obrněný vůz RG-31
Horký kandidát, obrněný vůz RG-31 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo obrany uznalo, že při výběru obrněných vozidel do zahraničních misí chybovalo. Zadání zakázky na čtyři vozy, které mají lépe chránit české vojáky v Afghánistánu a Iráku, totiž zvýhodňovalo jednoho dovozce - společnost Omnipol. Armáda zároveň uvedla, že zadání soutěže už změnila.

Chybu ministerstvo uznalo v textu, v němž reagovalo na článek Aktuálně.cz ve své nové rubrice Na pravou míru, v níž na svých internetových stranách "opravuje" novinové články nebo televizní reportáže. Zprvu přitom jakékoli pochybení armádní resort odmítal.

Problémem v původní zakázce bylo, že armáda požadovala, aby nová vozidla odolala výbuchu čtrnáctikilové miny pod kolem stroje. To ovšem deklarují pouze dva stroje, přičemž v obou případech by byl dovozcem Omnipol.

Češi byli přísnější než NATO

NATO ovšem ve svých oficiálních normách žádný požadavek na čtrnáctikilovou nálož nemá. Limitem je deset kilogramů výbušniny. Odolnost vůči čtrnáctikilové náloži je pak pouze tvrzením výrobce, ve zkušebně prakticky neověřitelná.

Další zájemce: vozidlo Dingo
Další zájemce: vozidlo Dingo | Foto: Aktuálně.cz

"Z důvodu ochrany pasažérů byl skutečně v původních technicko-taktických požadavcích stanoven požadavek na odolání výbuchu 7 kg trinitrotoluenu pod vozidlem a 14 kg trinitrotoluenu pod kolem. Na základě zjištěného rozporu se  standardem Severoatlantické aliance STANAG 4569 však bylo vzápětí rozhodnuto o okamžitém odstranění této podmínky ze zadávací dokumentace," uvedlo ministerstvo v rubrice Na pravou míru.

Armáda napsala, že původně oslovila tři firmy dodávající pět obrněných vozidel, které by české armádě mohly vyhovovat. Změnu požadavků podle standardu NATO prý oznámilo ministerstvo všem firmám hned následující den.

Jenže: minimálně ještě pět dní poté, co armáda oznámila změnu v zadávacích podmínkách, viselo na jejich internetových stránkách původní zadání soutěže včetně kolonky o odolnosti vozidla vůči čtrnáctikilové výbušnině.

Mezi zájemci je teď i společnost BAE Systems

Nové vozy mají ochránit vojáky v misích
Nové vozy mají ochránit vojáky v misích | Foto: Archiv armády

Ministerstvo obrany před několika dny uvedlo, že se změnilo složení tří firem, které chtějí vozidla do zahraničních misí dodat. Společnost MaxMerlin nahradil BAE Systems, největší dodavatel zbraní v Evropě, který doplnil firmy MPI Group a Omnipol.

BAE Systems je "namočen" v několika korupčních kauzách, je například vyšetřován ve Spojených státech v souvislosti se zakázkou v Saúdské Arábii. Firmy se týkají i dohady ohledně korupce při pronájmu stíhaček Gripen pro Českou republiku.

Armáda odstoupení firmy MaxMerlin nekomentovala. "V podobných případech se důvody nesdělují," citovala ČTK Moniku Machtovou z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Armáda chce koupit nová obrněná vozidla ve dvou vlnách. První čtyři stroje si chce pořídit ještě tento rok, pro dalších dvacet vozů chce resort vyhlásit otevřené výběrové řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy