V ústavu bylo podle starostky Vejprt Jitky Gavdunová (ODS) v době tragédie 35 klientů a také tři zaměstnanci. Ředitel místní Městské správy sociálních služeb Viktor Koláček upřesnil, že všechny oběti jsou z řad postižených.
Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49. Hořet začalo ve společenské místnosti, odkud se oheň rozšířil do dalších prostor.
Místní jednotka hasičů byla na místě požáru jako první již deset minut po nahlášení, tedy v 04:59. Celkem na místě zasahovalo šest jednotek, dvanáct kusů techniky a 37 hasičů, uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil. Osm lidí se přesto nepodařilo zachránit. "Byl u nich bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami," upřesnil operační důstojník.
Oheň se podařilo uhasit zhruba po dvou hodinách.
Na místo požáru dopoledne dorazil premiér Babiš i generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. "Mohu slíbit, že celá tragédie bude řádně vyšetřena, aby se zjistilo, co bylo příčinou požáru," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Obrovská tragédie ve Vejprtech. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým...
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 19, 2020
Spolu s premiérem pak vyjádřil na sociálních sítích pozůstalým soustrast a lítost nad tragédií. Podobně reagovali i další politici, včetně ministryně sociálních věcí Jany Maláčové a předsedů opozičních stran.
Večer se k nim přidal i prezident Miloš Zeman. V pořadu Rádia Frekvence 1 vysílaném z Lán uvedl, že o tragédii bude v pondělí ráno jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). A dodal, že plánuje udělit 28. října medaili policistovi, který dnes ráno ve Vejprtech vytáhl s nasazením života z plamenů devět lidí.
Nadstandardní zabezpečení
Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové bylo protipožární zabezpečení budovy nadstandardní. Třebaže to zákon nepřikazuje, zahrnovalo i čidla. Ta byla umístěna na toaletách, kam klienti chodili kouřit.
Starostka také uvedla, že v minulosti se už klienti několikrát pokusili objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," řekla. A připomněla, že zaměstnanci nemají možnost klientům odebrat například zapalovače. "Klienti se mohou úplně volně pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili," dodala starostka.
Policie teď tragickou událost šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti.
"Je to pro nás velká tragédie, domov patří odjakživa k našemu městu. Známe ty klienty od dětství a já sama to velice těžce nesu," řekla novinářům starostka Gavdunová, která nechala na radnici odpoledne vyvěsit černou vlajku.
Ve městě je několik objektů, které slouží lidem s nějakým druhem postižení. Místní se shodují, že s jejich klienty nejsou žádné problémy. "Jsou to celkem slušní kluci. Dřív s nimi chodily vychovatelky, teď bývají na vycházkách i sami," uvedla Olga Císařová. "Jsou v pohodě. Občas je potkávám venku, žádný problém," poznamenal šestnáctiletý Martin.
Byli pro nás jako rodina
Přeživší muže ubytuje město dočasně v dalších objektech. "Jsou to často lidé, o které se jejich vlastní rodina nestará, my jsme jejich rodina," řekla starostka. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát. "Chci poděkovat za vlnu solidarity, která se na základě této události zvedla," zdůraznila Gavdunová.
Zítra ráno budou zaměstnanci úřadu práce ve Vejprtech vyplácet od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50 000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ústecký kraj je pak připraven uvolnit pomoc ze svého fondu pro mimořádné události a hejtmanství může navíc požádat i o pomoc z obdobného fondu státního. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla ministryně Maláčová.
Stát podle ní pomůže s obnovou zařízení. Řekla také, že v novele zákona o sociálních službách její úřad poprvé nastavuje personální standardy. "Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," dodala. Podle starostky je ale velmi těžké na tyto pozice sehnat zaměstnance. Zvláště v pohraničí.
Požár s osmi oběťmi ve Vejprtech je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990, stejně lidí zemřelo v květnu 1995 v hotelu Olympik. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců.
V Ústeckém kraji si lidé pamatují také neštěstí v severočeském Měděnci, který leží zhruba 15 kilometrů od Vejprt. V roce 1984 tam oheň zachvátil Ústav sociální péče. Při požáru tehdy zahynulo 26 chovanek a událostí se pak v roce 1991 inspiroval režisér Filip Renč při natáčení filmu Requiem pro panenku.