reklama
 
 

Kolik stála Zemanova výroční oslava? Hrad stále mlčí

17. 3. 2014 14:05
Akce, na niž byli pozváni Zemanovi přátelé a podporovatelé, bude zaplacena z kapes daňových poplatníků. Kolik je bude stát? To Hrad nechce říct, brzy ale bude pořádat další večírek

Praha - Ani v pondělí Hrad nezveřejnil, kolik stála páteční oslava "Můj první rok s vámi", kterou prezident Miloš Zeman pořádal u příležitosti výročí jednoho roku v úřadě na Pražském hradě. Hradní mluvčí přitom minulý pátek sliboval, že úřad v pondělí zveřejní podrobnosti.

Podle Ovčáčka navíc ani tak nešlo o soukromou oslavu jednoho roku prezidentování. „Na Pražském hradě se ročně konají desítky koncertů a tomu odpovídala i tato akce. Byl to koncert Hradní stráže spojený s připomenutím si prvního roku od inaugurace prezidenta republiky," řekl Ovčáček na pondělní tiskové konferenci.

"Chtěl bych zdůraznit, že jsme v žádném případě zbytečně neutráceli peníze daňových poplatníků, vycházeli jsme ze stávajícího schváleného rozpočtu, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou. V žádném případě nedocházelo ke zbytečnému utrácení. To je jediné, co k tomu mohu říci,“ dodal mluvčí. 

Veškeré náklady na akci podle Ovčáčka vznikly v souvislosti s pohoštěním.

Brzy by přitom na Hradě měla proběhnout další prezidentská recepce. V první polovině dubna by se chtěl prezident Zeman setkat s vybranými podnikateli a potenciálními přispěvateli na prezidentský fond pro umoření státního dluhu.

"Počítáme s tím, že vstupenky budou honorovány, spodní hranice bude zhruba jeden tisíc korun," přiblížil akci Ovčáček s dodatkem, že více informací o ní zatím nemá. 

Bez státních činitelů, pouze s přáteli

Pozvánku na páteční koncert, potažmo oslavu Zemanova prezidentování, v prostorách Španělského sálu ve schránce našli pouze přátelé a podporovatelé, kteří před rokem pomáhali tehdy prezidentskému kandidátovi Zemanovi s kampaní.

Celkem jich bylo 260, mezi nimi bývalý úřednický premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok a jeho ministři Tomáš Podivínský, Marie Benešová (ČSSD) a Jaroslav Palas nebo někteří členové Strany práv občanů – Zemanovců, fotbalista Antonín Panenka, sexuolog Radim Uzel a autor předvolebního spotu režisér Filip Renč.

Podle Hradu ale nešlo o oficiální státní událost, a seznam hostů tak byl na libovůli prezidenta. Nedostali se tak na něj ani vrcholní státní činitelé. S odvoláním na neoficiálnost celé akce Hrad nejprve odmítal zveřejnit, na kolik oslava neboli koncert, jehož součástí byl i raut, přišel.

I platy zaměstnanců jsou tajné

Kancelář prezidenta údaje o svých financích zveřejňuje jen velmi nerada.

Aktuálně.cz například před několika měsíci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím žádalo o zveřejnění platů zaměstnanců kanceláře. Bezúspěšně. Žádost i odvolání byly zamítnuty. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře podléhají totiž informace o platech zaměstnanců hradní kanceláře zákonu o ochraně osobních údajů.

Zeman byl do úřadu prezidenta uveden loni 8. března. Podobné soukromé akce, jako byla Zemanova páteční oslava, probíhaly na Pražském hradě i za předchozích prezidentů, například Václav Havel zde oslavil své šedesátiny, Václav Klaus zase 90. výročí vzniku prezidentské kanceláře.

autor: Sandra Štefaniková | 17. 3. 2014 14:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama