Kolik stála Zemanova výroční oslava? Hrad stále mlčí

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
17. 3. 2014 14:05
Akce, na niž byli pozváni Zemanovi přátelé a podporovatelé, bude zaplacena z kapes daňových poplatníků. Kolik je bude stát? To Hrad nechce říct, brzy ale bude pořádat další večírek
Uvedení Miloše Zemana do funkce prezidenta 8. března 2013
Uvedení Miloše Zemana do funkce prezidenta 8. března 2013 | Foto: Reuters

Praha - Ani v pondělí Hrad nezveřejnil, kolik stála páteční oslava "Můj první rok s vámi", kterou prezident Miloš Zeman pořádal u příležitosti výročí jednoho roku v úřadě na Pražském hradě. Hradní mluvčí přitom minulý pátek sliboval, že úřad v pondělí zveřejní podrobnosti.

Podle Ovčáčka navíc ani tak nešlo o soukromou oslavu jednoho roku prezidentování. „Na Pražském hradě se ročně konají desítky koncertů a tomu odpovídala i tato akce. Byl to koncert Hradní stráže spojený s připomenutím si prvního roku od inaugurace prezidenta republiky," řekl Ovčáček na pondělní tiskové konferenci.

"Chtěl bych zdůraznit, že jsme v žádném případě zbytečně neutráceli peníze daňových poplatníků, vycházeli jsme ze stávajícího schváleného rozpočtu, který byl schválen Poslaneckou sněmovnou. V žádném případě nedocházelo ke zbytečnému utrácení. To je jediné, co k tomu mohu říci,“ dodal mluvčí. 

Veškeré náklady na akci podle Ovčáčka vznikly v souvislosti s pohoštěním.

Brzy by přitom na Hradě měla proběhnout další prezidentská recepce. V první polovině dubna by se chtěl prezident Zeman setkat s vybranými podnikateli a potenciálními přispěvateli na prezidentský fond pro umoření státního dluhu.

"Počítáme s tím, že vstupenky budou honorovány, spodní hranice bude zhruba jeden tisíc korun," přiblížil akci Ovčáček s dodatkem, že více informací o ní zatím nemá. 

Bez státních činitelů, pouze s přáteli

Pozvánku na páteční koncert, potažmo oslavu Zemanova prezidentování, v prostorách Španělského sálu ve schránce našli pouze přátelé a podporovatelé, kteří před rokem pomáhali tehdy prezidentskému kandidátovi Zemanovi s kampaní.

Celkem jich bylo 260, mezi nimi bývalý úřednický premiér a dnes člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok a jeho ministři Tomáš Podivínský, Marie Benešová (ČSSD) a Jaroslav Palas nebo někteří členové Strany práv občanů – Zemanovců, fotbalista Antonín Panenka, sexuolog Radim Uzel a autor předvolebního spotu režisér Filip Renč.

Podle Hradu ale nešlo o oficiální státní událost, a seznam hostů tak byl na libovůli prezidenta. Nedostali se tak na něj ani vrcholní státní činitelé. S odvoláním na neoficiálnost celé akce Hrad nejprve odmítal zveřejnit, na kolik oslava neboli koncert, jehož součástí byl i raut, přišel.

I platy zaměstnanců jsou tajné

Kancelář prezidenta údaje o svých financích zveřejňuje jen velmi nerada.

Aktuálně.cz například před několika měsíci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím žádalo o zveřejnění platů zaměstnanců kanceláře. Bezúspěšně. Žádost i odvolání byly zamítnuty. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře podléhají totiž informace o platech zaměstnanců hradní kanceláře zákonu o ochraně osobních údajů.

Zeman byl do úřadu prezidenta uveden loni 8. března. Podobné soukromé akce, jako byla Zemanova páteční oslava, probíhaly na Pražském hradě i za předchozích prezidentů, například Václav Havel zde oslavil své šedesátiny, Václav Klaus zase 90. výročí vzniku prezidentské kanceláře.

 

Právě se děje

Další zprávy