Zeman slaví rok na Hradě. Blahopřát přijde 260 vyvolených

ČTK ČTK
13. 3. 2014 19:48
Akce se jmenuje Můj první rok s vámi. Jejími hosty jsou lidé, kteří se podíleli na úspěchu Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta.
Inaugurace prezidenta Miloše Zemana
Inaugurace prezidenta Miloše Zemana | Foto: Reuters

Praha - Na Pražském hradě se v pátek uskuteční oslava prvního výročí inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Na slavnost je pozváno zhruba 260 lidí a její součástí bude přibližně hodinový koncert Hudby Hradní stráže.

"Nejde o oficiální státní akci, nebyli na ni proto pozváni vrcholní politici," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Není to státní akt typu inaugurace nebo oslav státního svátku 28. října. Jde o oficiální akci pana prezidenta, na kterou si zve své hosty, aby si připomněli všichni společně rok od inaugurace," doplnil.

Podle mluvčího začne slavnost večer. Do Španělského sálu jsou kromě Zemanových podporovatelů z prezidentské kampaně nebo některých členů Strany práv občanů - Zemanovců, jejímž je hlava státu čelným předsedou, pozvány i osobnosti veřejného a kulturního života.

"Akce se jmenuje Můj první rok s vámi. Jejími hosty jsou lidé, kteří se podíleli na úspěchu Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta," vysvětlil Ovčáček.

Zeman byl do prezidentské funkce slavnostně uveden loni 8. března. O den dříve svůj druhý prezidentský mandát ukončil jeho předchůdce Václav Klaus. O rok později je prezident pro české občany nejdůležitější politickou institucí. Důvěra v něj ale od loňského září klesla těsně nad padesát procent.

Podle některých politiků nespojuje zemi a příliš široce si vykládá své pravomoci. Další naopak oceňují, že je prezidentem aktivním a proevropským, který dovedl zemi k předčasným volbám.

 

Právě se děje

Další zprávy