Převod majetku Setuzy už šetří policie

Red Dom, ČTK
22. 1. 2006 12:51
Praha - Detektivové se pokusí rozplést nejasné převody, při nichž stát ztratil vliv ve strategické olejářské firmě.
Tomáš Pitr, vystupující za skupinu kolem Setuzy, zaměstnal na přelomu roku justici i média - soud na něj vydal zatykač a pak několik dní čekal, zda se vrátí ze zahraniční dovolené.
Tomáš Pitr, vystupující za skupinu kolem Setuzy, zaměstnal na přelomu roku justici i média - soud na něj vydal zatykač a pak několik dní čekal, zda se vrátí ze zahraniční dovolené. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Trestní oznámení směřující proti bývalému managementu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který měl majetek Setuzy obhospodařovat, podalo nové vedení fondu. Na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Příští týden dám policii pokyn, aby zahájila úkony trestního řízení," řekl ČTK žalobce Ladislav Letko z pražského vrchního státního zastupitelství.

Fond se domnívá, že nevýhodným prodejem 38 procent akcií Setuzy přišel o 50 milionů korun.

Operace Český olej

Setuzu ovládl počátkem loňského listopadu Český olej skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra, který je nepravomocně odsouzen za daňové úniky k 8,5 roku vězení.

Český olej ovládl potravinářskou firmu poté, co na něj PGRLF musel převést 38 procent akcií této firmy. Převod se uskutečnil na základě opční smlouvy mezi PGRLF a Českým olejem z roku 2002. Český olej, do té doby držitel 49,9 procenta akcií Setuzy, tak svůj podíl v Setuze zvýšil na asi 90 procent.

Za akcie z PGRLF zaplatil Český olej 100 milionů korun, cena za akcii činila 229 korun. Trestní oznámení poukazuje na to, že cena byla nevýhodná, fond prý mohl získat peněz mnohem víc.

Tajná smlouva

Opční smlouvu s Českým olejem uzavíral tehdejší předseda PGRLF Lubomír Netolický, za fungování fondu byl zodpovědný tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Palas za utajenou smlouvu sklidil kritiku od premiéra Jiřího Paroubka, který mu vytýká, že o ní vládu neinformoval.

Nesrovnalosti kolem Setuzy stály Palase také místo na moravskoslezské volební kandidátce - minulý týden ho předsednictvo sociální demokracie vyřadilo z volitelného místa.

Do hry vstupuje PPF

Podle rozhodnutí vlády má být pohledávka převedena z České konsolidační agentury na PGRLF pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze. Ministr zemědělství Jan Mládek zvažuje i vyhlášení veřejné soutěže na prodej pohledávky vůči Setuze.

Před několika dny získala přednostní právo na koupi firmy Český olej společnost PPF Investments. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu vůči Setuze. Ta pochází ještě z éry zkrachovalé banky IPB. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy