Převod majetku Setuzy už šetří policie

Red Dom, ČTK
22. 1. 2006 12:51
Praha - Detektivové se pokusí rozplést nejasné převody, při nichž stát ztratil vliv ve strategické olejářské firmě.
Tomáš Pitr, vystupující za skupinu kolem Setuzy, zaměstnal na přelomu roku justici i média - soud na něj vydal zatykač a pak několik dní čekal, zda se vrátí ze zahraniční dovolené.
Tomáš Pitr, vystupující za skupinu kolem Setuzy, zaměstnal na přelomu roku justici i média - soud na něj vydal zatykač a pak několik dní čekal, zda se vrátí ze zahraniční dovolené. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Trestní oznámení směřující proti bývalému managementu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který měl majetek Setuzy obhospodařovat, podalo nové vedení fondu. Na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Příští týden dám policii pokyn, aby zahájila úkony trestního řízení," řekl ČTK žalobce Ladislav Letko z pražského vrchního státního zastupitelství.

Fond se domnívá, že nevýhodným prodejem 38 procent akcií Setuzy přišel o 50 milionů korun.

Operace Český olej

Setuzu ovládl počátkem loňského listopadu Český olej skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra, který je nepravomocně odsouzen za daňové úniky k 8,5 roku vězení.

Český olej ovládl potravinářskou firmu poté, co na něj PGRLF musel převést 38 procent akcií této firmy. Převod se uskutečnil na základě opční smlouvy mezi PGRLF a Českým olejem z roku 2002. Český olej, do té doby držitel 49,9 procenta akcií Setuzy, tak svůj podíl v Setuze zvýšil na asi 90 procent.

Za akcie z PGRLF zaplatil Český olej 100 milionů korun, cena za akcii činila 229 korun. Trestní oznámení poukazuje na to, že cena byla nevýhodná, fond prý mohl získat peněz mnohem víc.

Tajná smlouva

Opční smlouvu s Českým olejem uzavíral tehdejší předseda PGRLF Lubomír Netolický, za fungování fondu byl zodpovědný tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Palas za utajenou smlouvu sklidil kritiku od premiéra Jiřího Paroubka, který mu vytýká, že o ní vládu neinformoval.

Nesrovnalosti kolem Setuzy stály Palase také místo na moravskoslezské volební kandidátce - minulý týden ho předsednictvo sociální demokracie vyřadilo z volitelného místa.

Do hry vstupuje PPF

Podle rozhodnutí vlády má být pohledávka převedena z České konsolidační agentury na PGRLF pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze. Ministr zemědělství Jan Mládek zvažuje i vyhlášení veřejné soutěže na prodej pohledávky vůči Setuze.

Před několika dny získala přednostní právo na koupi firmy Český olej společnost PPF Investments. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu vůči Setuze. Ta pochází ještě z éry zkrachovalé banky IPB. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 28 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy