Palas skončil, Němcovi hrozí vyloučení

jaa, ctk
14. 1. 2006 17:30
Praha - Předsednictvo ČSSD vyřadilo dva "odbojné politiky", exministra Jaroslava Palase a poslance Oldřicha Němce, z kandidátek pro parlamentní volby.

Palas byl až do dneška na šesté, volitelné příčce v Moravskoslezském kraji; do sněmovny by se nejspíše dostal. Němec byl na nevolitelném místě liberecké kandidátky.

Palas: Je to persekuce

Premiér a volební lídr strany Jiří Paroubek trval na tom, aby exministr Palas opustil vrcholnou politiku. Stejně to viděli i další špičky ČSSD - především kvůli skandálu kolem prodeje akcií potravinářské firmy Setuza, do nějž je exministr zemědělství zapleten.

"Já jsem odmítl odstoupit z kandidátky, protože jsem přesvědčen, že mé postupy jako ministra zemědělství byly vždy naprosto v pořádku, a mrzí mě, že pan premiér vychází z mylných informací" uvedl Jaroslav Palas.

Tvrdí, že nic nezanedbal. "Je to politická persekuce mé osoby, protože jsem kritizoval bývalého premiéra a předsedu strany Stanislava Grosse, naposledy v souvislosti s privatizací Unipetrolu," řekl ČTK exministr.

Proti rozhodnutí předsednictva je Palas připraven se bránit. Jedním z kroků podle něj může být například odvolání ke stranické rozhodčí komisi. Zváží prý také "mimostranický" postup. O podrobnostech ale hovořit odmítl.

K Palasově případu se minulý týden vyjádřil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka; řekl, že jeho odstoupení by bylo "nejrozumnější řešení". Stranické vedení má právo v odůvodněných případech vyškrtnout kandidáty, které už schválily krajské konference ČSSD.

Podruhé ho vyzval k rezignaci v září v souvislosti s korupčním skandálem kolem privatizace Unipetrolu. "Pravou příčinou není Setuza, ale Unipetrol," míní Palas.

  • Podrobnosti o kauze Setuza najdete ZDE

Podezření, že stát prodal svůj podíl v potravinářské firmě Setuza za nevýhodných podmínek, Palas odmítá. Tvrdí, že prodej
akcií Setuzy nebyl pod cenou a že stát o majoritu v potravinářské firmě přišel proto, že ministerstvo zemědělství nekonalo v době,
kdy on už nestál v jeho čele.

Němec - Končí legrace?

Druhý vyřazený politik, poslanec Němec, je po Josefu Hojdarovi z Ústecka dalším zákonodárcem za ČSSD, kterému hrozí také vyloučení ze strany pro neshody v krajské organizaci.

Poslanec již dříve v médiích uvedl, že mu vytýkají poškozování strany v krajských volbách. Vedení ČSSD se nelíbí, že veřejně kritizoval stranického kolegu Michala Krause, který nyní čelí skandálu se svými aktivitami v Ghaně.

V Němcově případě podle Paroubka předsednictvo chtělo naznačit, že "končí legrace", když je volební kampaň. Jestliže vedení strany řekne, že se nikdo nebude vyjadřovat k určité kauze, když o ní nic neví, tak to musí platit, prohlásil premiér.

Němec v minulosti s Krausem soupeřil o vedoucí postavení v Libereckém kraji.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy