Soud propustil Pitra na svobodu

Sabina Slonková
5. 1. 2006 20:24
Praha - Hledaný podnikatel Tomáš Pitr, na kterého byl v Česku vydán zatykač, byl městským soudem v Praze propuštěn na kauci na svobodu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Deníku Aktuálně.cz to oznámil Pitrův právník Oldřich Chudoba. Stalo se tak několik hodin poté, co se Pitr vrátil z Rakouska.

Soud se tedy rozhodl spokojit s patnáctimilionovou kaucí, kterou Pitr zaplatil. Aby mohl být Pitr na kauci propuštěn, muset doložit, že je původ peněz legální. Dále musel odevzdat pas, zaručit se, že nevlastní žádný jiný, slíbit, že neopustí Českou republiku a že se bude dostavovat na soudní jednání.

Pitrovi hrozila vazba

Pokud by soud Pitrovy záruky nepřijal, hrozilo mu, že na něj uvalí vazbu. Podnikatel ve čtvrtek odpoledne překročil hranice republiky, kde na něj čekali policisté. Eskorta jej doprovodila až do budovy pražského soudu, kde za asistence týmu čtyř Pitrových obhájců - včetně Tomáše Sokola - senát rozhodoval o jeho dalším osudu.

Odvolací soud bude následně rozhodovat o tom, zda podnikatel spojený s potravinářskou skupinou Setuza půjde na osm a půl roku za mříže pro daňový delikt.

O zatykači na Pitra si můžete přečíst ZDE.

Tým Pitrových právníků v minulých dnech vyjednával se soudcem podmínky, za nichž by mohl podnikatel po příjezdu domů zůstat na svobodě. Advokáti doposud tvrdili, že konečný verdikt o případném Pitrově návratu komplikovala skutečnost, že jeho rodina neměla pohromadě celý obnos, který má podnikatel složit jako kauci.

Přesnou částku tají, podle neoficiálních informací ale nepřesahuje dvacet milionů korun. Tomáš Pitr je přitom považovaný za jednoho z nejbohatších českých podnikatelů. "V tuto chvíli už ale peníze na kauci máme kompletně," dodal advokát Chudoba.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bublan: Byl ve Francii

Chudoba i další advokáti opakovaně uvedli, že svému klientovi návrat do republiky i nadále doporučují. Pitr minulý týden prohlásil, že s cestou domů nyní spěchat nebude, dokud jeho právníci nezjistí detaily případu. Nakolik změnil názor, není zřejmé. Donedávna k médiím vstřícný Tomáš Pitr má už od neděle vypnutý mobilní telefon, jeho rodina se už z Alp vrátila domů.#reklama

Advokáti tvrdí, že s ním jsou v kontaktu. Neprozradili ale, kde přesně nyní podnikatel je. Hospodářské noviny nicméně citovaly ministra vnitra Františka Bublana, podle něhož by Pitr nyní mohl být ve Francii.

Ve hře je znovu ovládnutí Setuzy

Po propuštění na svobodu Pitr novinářům řekl, že policie obnovila jeho staré stíhání související se společností Setuza. "Může to být náhoda, a možná taky ne. Jde o starou kauzu akcií z doby pádu Investiční a poštovní banky z roku 1999," cituje Pitra ČTK.

Podnikatel prý byl v případu obviněn již napotřetí. Státní zástupce podle něj dosud pokaždé stíhání zrušil z podnětu Pitrovy stížnosti. Poprvé prý byl v případu obviněn z trestného činu zneužití informace v obchodním styku, podruhé z porušení povinnosti při správě cizího majetku, nyní je údajně stíhán pro podvod. "Je to úplně stejné odůvodnění, jenom je tam jiné číslo paragrafu," řekl Pitr.

Kauza Setuza je komplikovaný obchodní případ, ve kterém se Pitrovi podařilo vyvést tuto společnost z portfolia krachující Investiční a poštovní banky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy