S převaděčem za sto tisíc do Česka. Přibývá ukrajinských mužů utíkajících před válkou

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
1. 12. 2023 18:42
Ačkoliv se na ně vztahuje branná povinnost a svou zemi nesmí opustit, v Česku je stále více ukrajinských mužů ve věku od 18 do 60 let. Momentálně jich zde má povolení k pobytu více než 90 tisíc, což je čtvrtina z celkového počtu ukrajinských utečenců v Česku. Část z mužů se sem dostane díky převaděčům. Buď je převlečou za humanitárního pracovníka, nebo je pošlou přes hranici po lesních cestách.
Uprchlíci na ukrajinsko-maďarské hranici, ilustrační foto
Uprchlíci na ukrajinsko-maďarské hranici, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Muž, který se na síti Telegram označuje jako Vladimir, se pro riskantní byznys rozhodl poté, co mu na bojišti zahynuli dva kamarádi. "Oba se ocitli na frontě - jeden z ukrajinské strany, druhý z ruské. Oba cítili, že je pravděpodobně čeká smrt, došla jim nesmyslnost války, a tak chtěli pryč. Pomoct jsem jim měl já. Než jsem získal potřebné kontakty a zdroje, bylo pozdě. Oba zemřeli," popisuje pro server Investigace.cz.

Nyní se před podobným osudem snaží zachránit jiné. Pašuje Ukrajince přes hranice a ti pak míří dál do Evropy, mimo jiné do Česka. Se svými klienty komunikuje přes Telegram. Zveřejňuje tam ceník za převedení, podmínky i aktuální informace. Své služby inzeruje i na facebookové skupině pro ukrajinské uprchlíky v Česku.

Část poděkování spokojených klientů převaděčů je natočena v pražských ulicích.
Část poděkování spokojených klientů převaděčů je natočena v pražských ulicích. | Foto: investigace.cz, Telegram.

"Česko je jedna z nejvíce frekventovaných zemí, kam muži z Ukrajiny skrze převaděče směřují. Dokládají to videa, na kterých jim uprchlíci děkují přímo z centra Prahy," říká novinářka Kristina Vejnbender z Investigace.cz, která schéma pašování popsala. 

Dnes je v Česku dospělých Ukrajinců v branném věku zhruba 93 tisíc. Zatímco ze začátku války to byla jen desetina, teď tvoří čtvrtinu celkového počtu ukrajinských utečenců v zemi. Podobně se jejich podíl mění i v Polsku a Německu. Vejnbender si to vysvětluje únavou z války. "Na začátku utíkaly ženy s dětmi. Teď jsou v situaci, kdy neviděly své muže dva roky. Proto se nyní chce část mužů spojit s rodinou," říká.

Vladimir uprchlíkům kromě dopravy pomáhá s prvotní adaptací na místě, například při shánění práce. Sám s utečenci ale necestuje, na to má spolupracovníky. Nejčastěji využívá hraniční přechod mezi Moldavskem a Ukrajinou nazývaný Tudora. Muži prchající z války se vydávají za humanitární pracovníky.

Z Moldavska pak většina uprchlíků pokračuje dál do Evropy. "Klienti v děkovných videích často oznamují, kde se přímo nachází, ať už v Polsku, nebo právě v Česku," říká Vejnbender. Část z nich je na videích stále ve žlutých vestách humanitárních dobrovolníků. Jiní klienti zase svým převaděčům nafotí razítko dokazující, že překročili hraniční přechod.

Buď lesem, nebo jako humanitární pracovník přes přechod

Falešný doklad humanitárního pracovníka, se kterým pak mohou "legálně" překročit hraniční přechod, uprchlíky vyjde na zhruba 157 tisíc korun. Vladimir podle reportérů svým klientům ale doporučuje spíše "jízdu načerno" mimo oficiální přechody, která vyjde na 100 tisíc korun.

"Pokud překročíte hranice jako humanitární pracovník, máte záznam v registračním systému. Jestliže se nevrátíte do stanovené doby zpátky na Ukrajinu, čekají vás po návratu problémy se zákonem. To se u nelegálního přechodu nemůže stát, protože o vás jednoduše nevědí," vysvětluje převaděč. Migranti v tomto případě musí přes malé cestičky lesem nebo v polích.

Nelegální přechod v takzvané zelené zóně je pak naceněn podle toho, kolik kilometrů je muž ochoten ujít pěšky. Slevy závisí na náročnosti samotné cesty. Pěší přechod vyjde levněji. Pokud je člověk schopen ujít osm kilometrů, cena klesne na zhruba 35 tisíc korun, píše se ve Vladimirově ceníku. 

Klienti převaděči platí až po úspěšném překonání hranice, a to v hotovosti, kryptoměně, nebo mu nabídnou materiální věc, například své auto. "Sebepropagace převaděčů na telegramových kanálech je podobná. Jsou veřejně dostupné," vysvětluje novinářka Vejnbender.

Fotí se s balíkem peněz v rukou

Jakmile se zájemce o útěk dozví o možnosti převodu, spojí se s převaděčem v soukromém chatu, kde mu popíše svou situaci, případně nafotí doklady. Zákazníci posílají i důkaz, že na službu mají peníze. "Fotí se s balíkem peněz v rukou nebo pošlou fotku auta," dodává novinářka Vejnbender. 

Svou cestu přes hranice ukrajinští muži nejčastěji začínají v Oděse, kde čekají, až se jim převaděč ozve s přesným termínem. Přechody hranic zásadně ovlivňuje zimní počasí. V tomto období tak podle novinářky začínají převaděči své služby nabízet méně. "Nyní v posledních dnech Vladimir na svém účtu zveřejnil informaci, že napadl sníh a bude složité využívat nelegální přechody přes zablácené cesty," popisuje novinářka. 

Převaděčům hrozí na Ukrajině při odhalení nebo dopadení až devítileté vězení. Vladimir proto na své klienty apeluje, aby o službě mlčeli. V přesvědčení, že zachraňuje životy, o svých službách ale informuje oproti jiným převaděčům na internetu více otevřeně a detailně.

Jeho profil vedle praktických informací o převádění obsahuje i Vladimirovy osobní dojmy a rady. "Z jeho profilu je vidět, že hledá pozornost, proto jsem ho napřímo oslovila s tím, že chci vědět, jak schéma funguje," vysvětluje Vejnbender.

Video: "Je tu nová osa zla." Analytik popsal podlé útoky, které Rusko chystá na zimu (21. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Milan Mikulecký. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy