Cyklista Zimovčák chce do Senátu a váhá za koho. Starostové dají půl milionu, Babiš dvakrát tolik

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2016 14:50
Hnutí Starostů a nezávislých spolu s TOP 09 počítá s několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem jako s kandidátem do senátních voleb už od loňského podzimu. Stejného kandidáta si ale nedávno schválila jihomoravská buňka hnutí ANO. "Ještě jsem se nerozhodl," lavíruje mezi partajemi sportovec, který o kandidatuře vyjednával i s občanskými demokraty. STAN má na kampaň na Hodonínsku půl milionu, ANO nabízí dvojnásobek.
Josef Zimovčák v akci.
Josef Zimovčák v akci. | Foto: ČTK

Hodonín - Několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák se chce dostat do Senátu. Jen ještě neví, za jakou stranu. O místo na kandidátce na Hodonínsku licituje se dvěma nesmiřitelnými politickými konkurenty – hnutí ANO ministra Andreje Babiše a volební koalicí Starostů a TOP 09 Babišova rivala Miroslava Kalouska.

"Je to pořád otevřená věc, řeším ekonomii a možnosti," odpovídá Zimovčák na dotazy, za koho tedy nakonec bude kandidovat. Právě zmíněná "ekonomie", tedy kdo mu nabídne lepší podmínky, může nakonec celý neobvyklý souboj o volebního kandidáta rozhodnout.

Zatímco Starostové a TOP 09, kteří už se Zimovčákovou kandidaturou počítali od podzimu, mu schválili na volební kampaň půl milionu korun, Babišovo ANO je ochotné dát až dvojnásobek.

"Přislíbil nám kandidaturu už na podzim minulého roku. Ptal se nás, kolik mu dáme na kampaň, a schválili jsme půl milionu. Jenže on nám pak oznámil, že mu ANO slíbilo milion korun. Dodnes od něj nemáme zprávu, jak to tedy s jeho kandidaturou je," uvedl místopředseda Starostů Petr Gazdík.

Že mu ANO nabízí dvojnásobný rozpočet, potvrdil i sám Zimovčák, nerozhoduje se prý ale podle peněz. "Březen je finální měsíc, kdy se rozhodnu," dodal. Představitelé hnutí na dotazy o jeho kandidatuře neodpovídají, stále nerozhodnutého velocipedistu už si ale jako favorita schválila jihomoravská buňka.

O sportovní legendu, která na svém kole absolvovala i Tour de France, je v hodonínském obvodu enormní zájem. Strany totiž jen obtížně hledají kandidáta, který by mohl konkurovat zkušenému politikovi a oblíbenému senátorovi Zdeňku Škromachovi ze sociální demokracie.

Měl zájem i o ODS

Jako první se přitom o Zimovčáka pokoušela Občanská demokratická strana, které ho doporučil její senátor Miloš Vystrčil. K dohodě ale nakonec nedošlo. "Vždycky je potřeba se domluvit s lidmi v daném regionu a taky je tam potřeba ekonomicky zabezpečit kampaň. A tam k té nehodě nedošlo," uvedl Vystrčil.

Podle Jiřího Kasaly z hodonínské ODS si strana se Zimovčákem neplácla především proto, že začal zároveň jednat i s politickou konkurencí a oni nemají zájem o "přeběhlíky". "Rozpočet kampaní děláme až teď. I to je možná důvod, proč začal vyjednávat i někde jinde," uvedl Kasala.

Zimovčák svůj široký politický rozptyl při vyjednávání vysvětluje tím, že je nestraník. "Já jsem naprosto bezpartijní, beru to podle lidí, podle osobností. Nejsem v pozici, kdy bych mohl být zastáncem nějaké strany," myslí si Zimovčák.

Občanští demokraté nakonec vsadili na dlouholetou členku ODS, starostku Vacenovic Janu Bačíkovou. V regionu tradičně silní lidovci posílají do voleb taktéž starostku, Annu Hubáčkovou z Ratíškovic. Vedení STAN by v případě, že Zimovčák dá přednost ANO, nejspíš podpořilo jednu z nich. "Tříštit síly v tomhle regionu nemá smysl," říká šéf Starostů Gazdík.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy