Provoz byl odpoledne omezen ještě na několika úsecích, například mezi Přibyslaví a stanicí Pohled a mezi Světlou nad Sázavou a Leštinou u Světlé jezdily vlaky po jedné koleji. Do soboty by se opravy měly protáhnout jen na jihočeském koridoru mezi Chotýčany, Hlubokou nad Vltavou a Nemanicemi.
Kvůli silným bouřkám bylo dnes po 17:00 v Česku bez elektřiny ještě zhruba 2950 domácností. Distribuční společnost ČEZ evidovala asi 2500 odběratelů bez proudu a firma EG.D přibližně 450. Nejvíc práce mají energetici na Vysočině a v Pardubickém kraji, nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. V noci bylo bez proudu až téměř 70.000 domácností. Vyplývá to z informací mluvčích distribučních společností.
Hladina Novohradky, která se rozvodnila po noční bouřce, od rána postupně klesá. V Luži na Chrudimsku ráno byla na třetím povodňovém stupni, odpoledne v prvním povodňovém pásmu, vyplývá z údajů Povodí Labe. Na Chrudimsku podle meteorologů opět hrozí od dnešního odpoledne extrémní bouřky.
Kvůli rozvodněné Novohradce v Dolanech na Chrudimsku hasiči dnes evakuovali tábor. Děti a vedoucí mají dočasné zázemí v Luži na Chrudimsku.
Na Vysočině zůstává po čtvrtečních bouřkách provoz železnice omezený na dvou úsecích na Havlíčkobrodsku. Vlaky tam místo po dvou jezdí jen po jedné koleji, někde nabírají zpoždění.
Vlaky jen omezeně jezdí mezi Přibyslaví a stanicí Pohled a mezi Světlou nad Sázavou a Leštinou u Světlé, kde mohou spoje nabírat asi dvacetiminutové zpoždění. Provoz v obou místech omezily stromy spadlé do kolejiště a na trakční vedení. Ráno byly úseky zcela neprůjezdné.
Kvůli sanaci skal po bouřce se do nedělního večera uzavře trať Zbraslav - Vrané nad Vltavou. Vlaky nadále nejezdí po koridoru u Hluboké nad Vltavou.
Jednu z nemovitostí, kterou v Havlíčkově Brodě poškodily čtvrteční bouřky, bude muset prohlédnout statik. Starosta města Jan Tecl (ODS) věří, že se dům nebude muset demolovat. Významně je podle něj ve městě zasaženo asi deset domů.
"K jedné nemovitosti přijede statik rozhodnout, jestli zůstane stát, nebo ne. Ale já si myslím, jak jsem ji na místě viděl, že to je opravitelné," řekl Tecl. Jde podle něho o rodinný dům.
Polomy uzavřely několik stezek v šumavském národním parku. Jde hlavně o trasy v okolí Strážného na Prachaticku. Odstranění následků bouřek v podobě popadaných stromů a větví bude zřejmě trvat dnes i o víkendu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
"Zapadaná je zelená turistická trasa ze Strážného směrem na Knížecí Pláně, tzv. Jelení stezka, a také část červené turistické trasy v oblasti od nouzového nocoviště Strážný směrem na Světlé hory. Prosíme turisty a cyklisty, aby v nadcházejících dnech tyto lokality raději nenavštěvovali," uvedl. Návštěvníci by zároveň podle něj měli být opatrní při vstupu do lesů, kde jsou nalomené nebo vyvrácené stromy.
Jednu z nemovitostí, kterou v Havlíčkově Brodě poškodily čtvrteční bouřky, bude muset prohlédnout statik. Starosta věří, že se demolovat nebude.
Během bouřek v noci na dnešek se protrhla hráz a voda vtekla na pietní území Ležáky na Chrudimsku. Jsou tam teď provizorní zábrany. Voda už mírně opadá, řekla ředitelka památníku Kamila Chvojková. Návštěvu památníku by teď podle ní měli lidé odložit.
"Voda udělala v hrázi docela velkou díru v hrázi, je v havarijním stavu. Technické služby Chrudim přivezly provizorní zábrany a otvor v hrázi zatarasily. Až voda opadne, budeme zjišťovat škody," řekla Chvojková.
U památníku se rozvodňuje potok Ležák poměrně pravidelně. Loni zaplavil okolní území také, ale podle Chvojkové jsou letos následky horší.
Havlíčkobrodská nemocnice hospitalizovala v noci se středně vážným zraněním muže, na kterého spadl strom. V noci a ráno ošetřila desítky lidí se zraněními, která si způsobili při odklízení následků čtvrtečních bouřek. Bouřky na Vysočině zasáhly nejvíc právě Havlíčkobrodsko. Přímo v Havlíčkově Brodě je poškozený soukromý a městský majetek. Škody zatím podle starosty Jana Tecla (ODS) nejsou vyčíslené.
Hasiči v Pardubickém kraji kvůli rozvodněným tokům evakuovali dva dětské tábory. Jeden u Divoké Orlice v Záchlumí, druhý v Dolanech u Novohradky. Jsou v evakuačním centru v Luži na Chrudimsku, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Podle starostky Luže Veroniky Pešinové (Nestraníci pro Luži) jsou všichni evakuovaní v pořádku.
Během bouřek v noci na dnešek se protrhla hráz a voda se rozlila na pietní území Ležáky na Chrudimsku. Jsou tam provizorní zábrany. Voda mírně opadá.
Hasiči dnes v Křelovicích na Pelhřimovsku evakuují dětský tábor s 37 dětmi a 22 dospělými. Hrozí vzestup hladiny a rozlití řeky Trnavy. Děti se přesunou do tělocvičny základní školy v Červené Řečici. Informovala o tom mluvčí hasičů Petra Musilová.
Na táboře jsou mladší i starší děti. Mladším dětem do osmi let už dnes pobyt končí. "My jsme tam poslali dopravní automobil, ale většina těch dětí půjde společně s hasiči. My jim budeme hlavně přepravovat batůžky a věci, které by neunesly," řekla Musilová.
Bouřky a intenzivní déšť zvedly hladiny několika toků na povodňové stupně. Nejvážnější situace byla ráno na východě Plzeňského kraje v povodí Úslavy a Klabavy, kde meteorologové varovali před extrémním nebezpečím záplav. Třetí povodňový stupeň tam platil na Úslavě v Koterově. Stav ohrožení hlásila také Novohradka v Pardubickém kraji. Pásmo silných bouřek nyní přechází přes Olomoucký a Moravskoslezský kraj.
Počet odběrných míst, která jsou po bouřkách bez proudu, klesl na 24 000, ČEZ jich k 08:00 evidoval 16 000, poloviční množství hlásí distributor EG.D.
Hasiči v Plzeňském kraji absolvovali po čtvrteční bouři na 130 technických zásahů, nejčastěji odstraňovali stromy a čerpali vodu.
Firma EG.D eviduje po bouřkách 8000 domácností bez proudu. Nejvíc, asi 4850, na Vysočině, největší škody jsou na Pelhřimovsku, Humpolecku a Jihlavsku.
Kvůli bouřkám je na Vysočině na několika místech přerušená železniční doprava. Stromy leží v kolejišti, jinde porušily trakční vedení. Část Havlíčkobrodska je také bez dodávek elektrické energie. Hasiči likvidují následky bouřek v celém kraji, odstraňují popadané stromy, někde zajišťují uvolněné střechy. Od čtvrtečního odpoledne měli přes 200 výjezdů. Pomáhali také s přesunem 40 dětí ze skautského tábora v Libici nad Doubravou do místní školy. Vyplývá to z informací na webu Českých drah a z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ a krajských hasičů.
Pardubický kraj v noci na dnešek zasáhly také silné bouřky s kroupami a silným větrem. Místy při nich spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko. Hasiči během od pozdního večera do dnešního rána vyjížděli ke 190 událostem, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Zvedají se i hladiny řek, Loučná a Chrudimka jsou na prvním povodňovém stupni, Novohradka na třetím stupni značícím stav ohrožení.
Hasiči v Jihomoravském kraji kvůli nočním bouřkám a silnému větru zasahovali u zhruba 40 událostí, nejčastěji v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Šlo především o popadané stromy či větve. Tornádem postiženým oblastem se bouřka vyhnula. ČTK to řekl mluvčí hasičů Filip Venclovský. Na Blanensku a v části Brněnska se kvůli následkům bouřky může zpožďovat hromadná doprava.
Více než dvě desítky výjezdů evidují od čtvrtečního podvečera kvůli bouřkám hasiči v Olomouckém kraji. Zasahují hlavně u popadaných stromů, jejichž kmeny nevydržely silné nápory větru. ČTK to dnes sdělil mluvčí hasičů Radek Buryánek.
Kvůli silným bouřkám je nyní v Česku bez elektřiny asi 25 000 odběratelů společnosti ČEZ. Nejhorší situace je na východě Čech, kde je bez proudu kolem 18 000 domácností. ČTK dnes ráno o tom informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení.
Kolem dnešních 23:00 platil první, tedy nejnižší povodňový stupeň, na šesti místech v Česku, většinou v Plzeňském kraji. Na druhý stupeň vystoupala hladina Klabavy v Hrádku na Rokycansku a Bradavy v Žákavě na jižním Plzeňsku, vyplývá z údajů na webu povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.
Bouřky v Královéhradeckém kraji provázely silné deště. V Rohoznici na Jičínsku řeka Bystřice ve 22:00 vystoupala na první stupeň povodňové aktivity. Nejvíce zatím pršelo v Krkonoších. Například na Pláních nad Špindlerovým Mlýnem napršelo téměř 50 litrů vody na metr čtverečný. V nižších polohách se srážky pohybovaly nad 30 litry na metr čtverečný, vyplývá z dat Povodí Labe.
Kvůli silným bouřkám se večer v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ocitlo asi 40 000 domácností bez elektřiny. Informovala o tom regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
"Číslo domácností bez dodávek energie stále kolísá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují i nyní, kdy bouřky stále trvají. V terénu máme maximální počty pracovníků," uvedla mluvčí.
Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes kvůli silným bouřkám evakuovali dva dětské tábory. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji zatím k 50 událostem souvisejícím s počasím, informovali večer na twitteru. Problémy jsou kvůli bouřce v kraji také na železnici.
Hasiči na východě Čech zasahovali především u popadaných stromů. "Evidujeme nyní přes 50 událostí a jejich počet stále roste," uvedli před 22:00.
Kvůli bouřce bylo nutné evakuovat dětský tábor u Liberka na Rychnovsku a u Vernéřovic na Náchodsku. "Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění," napsali hasiči na twitteru.
Omezen, nebo i úplně přerušen byl dnes provoz kvůli bouřkám postupně asi na dvacítce tratí v Česku. "Jsou popadané stromy kolejích a jsou stromy i v trakčním vedení, takže opravy potrvají delší dobu," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Omezen byl kvůli počasí i provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Kolínem po poruše zabezpečovacího zařízení ve stanici Poříčany, což se dotklo i řady rychlíků. Část spojů ale může úsek objíždět přes Lysou nad Labem. Místy byl podle Friebové přerušen provoz preventivně kvůli silnému větru.
Dešťová voda, která natekla do budov či zaplavila silnici, zaměstnala také hasiče v hlavním městě. V Mokřanské ulici ve Strašnicích museli pomoci autu, které uvízlo v laguně na vozovce. V několika případech jednotky odstraňovaly popadané stromy a větve.
Do 21:00, kdy se začala situace zklidňovat, evidovali hasiči v metropoli 45 výjezdů kvůli silnému dešti. "Bouřka nejvíce zaměstnala hasiče na jihozápadě, posléze na severovýchodě Prahy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Výstraha před extrémně silnými bouřkami hlavně na jihu Čech, Vysočině a v Pardubickém kraji platí do půlnoci. Velmi silné bouřky ale mohou být až do pátečního rána.
Místo tragické nehody u Čížové na Písecku.
Po vydatných srážkách vystoupala na druhý povodňový stupeň řeka Klabava v Hrádku na Rokycansku. Ještě v 18:00 měla hladinu 52 centimetrů a průtok 1,81 metru krychlového za vteřinu, o hodinu později hladina stoupla na 110 centimetrů a k 20:50 na 175 centimetrů a průtok 35,8 metru krychlového za vteřinu. Na prvním povodňovém stupni se Klabava drží v Rokycanech, také Úslava má první stupeň v Prádle a ve Ždírci na jižním Plzeňsku.
Při bouřkách, které dnes přešly přes část Vysočiny, někde za hodinu napršelo takřka 30 litrů na čtvereční metr. Nejvydatnější byl déšť na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hasiči evidují od 16:00 v souvislosti s počasím 57 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.
Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové byly spadlé stromy i na dálnici D1 v úseku mezi 91. a 98. kilometrem. Stala se tam také dopravní nehoda. V Myslotínské ulici v Pelhřimově se voda nahromadila pod mostem. "Zatím není hlášeno žádné zranění s těmito událostmi," uvedla Čírtková.
Kolem dnešních 20:30 platil první, tedy nejnižší povodňový stupeň na řece Úslavě na jižním Plzeňsku. Na druhý stupeň vystoupala hladina Botiče v Praze a Klabavy v Hrádku na Rokycansku, vyplývá z údajů na webu povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.
Vydatný déšť může vést k vystoupání hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře ale Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.
Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.
Kvůli popadaným stromům či ulomeným větvím je omezený provoz na trati mezi Prahou a Karlštejnem. Vlaky nejezdí ani mezi Sázavou a Ledečkem ve středních Čechách, Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou nebo Kardašovou Řečicí a Doňovem na Jindřichohradecku.
Dočasnou výluku způsobila na jihu a západě Čech většinou porucha trakčního vedení nebo strom spadlý a železnici. Od večerních hodin tak nejezdí vlaky na trase Čížová - Vráž u Písku, Summerau - Horní Dvořiště, Včelná - České Budějovice nebo Veselí nad Lužnicí - Lomnice nad Lužnicí.
Na železniční trati mezi Klatovy a Švihovem na Plzeňsku, kterou zaplavila při bouřce voda, byl večer provoz s omezením rychlosti obnoven.
Při bouřkách, které dnes v podvečer přešly přes část Vysočiny, někde za hodinu napršelo přes 20 litrů na čtvereční metr. Nejvíc deště bylo na Jihlavsku a Žďársku. Hasiči evidují od 16:00 v souvislosti s počasím 17 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.
V Brtnici na Jihlavsku napršelo 22 litrů na čtvereční metr, v Kadově na Žďársku to bylo 23 litrů a v Počátkách na Pelhřimovsku ještě o litr víc. Vodu museli na Jihlavsku čerpat v Kamenici. Za Stonařovem směrem na Brtnici zanesla bouře na silnici bahno a kameny. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové zůstala silnice s opatrností průjezdná.
Silné bouřky, které se ženou Českem zasáhly také OHANA Horor Cirkus, který měl ve čtvrtek odstartovat premiérou své hostování v jihočeské metropoli. Poničené jsou nejen obytné karavany, ale i doprovodné stavby
kolem cirkusového stanu.
Horší situace způsobená bouřkou byla večer také v okrese Praha-východ a na Mladoboleslavsku. Například v Říčanech u Prahy auta obtížně projížděla podjezd pod železniční tratí, vozovka tam byla také zaplavená.
Bouřka a silný déšť v Plzni. Na některých místech kraje napršelo za hodinu přes 20 mm vody, na dvou železničních tratích byl přerušen provoz.
Středočeským hasičům dnes přibylo výjezdů kvůli bouřce, zasahovali hlavně na Příbramsku. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice nebo čerpali vodu ze zatopených sklepů. V Příbrami museli také odčerpávat vodu ze zaplaveného parkoviště. Do večera hasiči v regionu zaznamenali do 25 případů souvisejících s počasím, z toho více než polovinu v okrese Příbram, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková.
U Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. Podle prvotních informací nehodu nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. V autě cestovaly i dvě děti, které utrpěly zranění. Řekla to mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.
"Okolnosti této dopravní nehody jsou tragické. Na místě jsme zjistili, že muž a žena, kteří při nehodě přišli o život, zastavili a nabídli pomoc dětem, které se i s rodiči schovávali před bouří. Děti nastoupily, rodiče zůstali venku a za pár minut spadl na auto strom," uvedla Schwarzová.
Mluvčí dodala, že bouřka komplikuje provoz na řadě jihočeských silnic. Například v centru Českých Budějovic hasiči odstraňují popadané větve.
Vysočinu a Písecko zasáhly extrémně silné bouře s přívalovými srážkami a kroupami. Hrozí také v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, uvedl ČHMÚ.
Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se dnes navečer prohnala přes Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali zatím asi u desítky případů, zejména na Klatovsku. Nejčastěji čerpali vodu a odstraňovali vyvrácené nebo popadané stromy, vyplývá z webu zaznamenávajícího jejich aktuální ukončené zásahy. Na Klatovsku a na Plzeňsku je v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích, řekla Nela Friebová ze Správy železnic.