Přepadení bank už je víc než vloni. Většina peněz mizí

Veronika Lehovcová Suchá Pavel Baroch, Veronika Lehovcová Suchá
17. 12. 2009 7:31
Loni policie vyšetřovala 126 bankovních loupeží, letos jen do října 136
Policie vede zadrženého lupiče k autu
Policie vede zadrženého lupiče k autu | Foto: Mediafax, Jakub Deml

Chomutov/Praha - Přesně před dvěma lety - v prosinci 2007 - zažil tehdy dvacetiletý mladík z Chomutova podobné chvíle hrůzy jako včera dvě pracovnice banky v Novodvorské ulici v Praze.

Půl hodiny strávil s pistolí u hlavy jako rukojmí tří lupičů, kteří si z chomutovské pobočky Raiffeisenbanky odnesli skoro sedm milionů korun.

Případy, kdy lupiči při přepadení bank vezmou rukojmí, jsou nicméně stále výjimečné.

Statistiky ukazují, že maskovaným lupičům v drtivé většině stačí prostě vytáhnout zbraň nebo pohrozit násilím, sebrat peníze a co nejrychleji zmizet.

Policejním specialistům se totiž zatím nepodařilo nalézt klíč, jak proti těmto rychlým vykrádačkám postupovat. Jen ve srovnání s loňskem tak přepadení bankovních poboček letos znovu přibylo. Do konce října policie eviduje už 136 loupeží ve finančních institucích, což je o deset víc než za celý uplynulý rok.

Vloni přitom kriminalisté objasnili 38 bankovních loupeží plus 26 případů z minulých let. Letos to bylo 61 přepadení plus 15 z minulosti. V uplynulém roce detektivové stíhali nebo vyšetřovali 45 lidí, letos zatím 42 osob.

Čekal jsem, kdy začnou střílet

Mladý zaměstnanec ostrahy chomutovské Raiffeisenbanky pracoval ve zmíněném roce 2007 v bezpečnostní agentuře pracoval teprve tři týdny. Při přepadení nechtěně posloužil k tomu, aby se lupiči dostali přes policejní zátaras.

Zločinci nacpali rukojmí do auta a snažili se rychle zmizet. Jenže policisté jim byli v patách.

Začala honička. Pachatelé - všichni bývalí nebo současný vojáci - dokonce na policisty stříleli a dva zasáhli. Pod kola policejních aut házeli dýmovnice a ostré hřeby.

V lese u Chomutova, kde auto s únosci nakonec zastavilo, se mladíkovi podařilo utéct.

"Vyhodili mě ven a poručili, ať si lehnu vedle auta. Pak mě začali polévat benzínem a taky na mě něco nastříkali. Když jsem slyšel, jak to baflo, vyskočil jsem a začal utíkat. Nikdy v životě jsem tak rychle neutíkal. Ani jsem se neohlídnul, ale pořád jsem čekal výstřel," popsal tehdy dramatické okamžiky pro Ústecký deník.

Pachatele se nakonec podařilo dopadnout a letos v listopadu stanuli před soudem. Rozsudek senát ještě nevynesl.

Kde skončily ukradené miliony?

Z policejních statistik nicméně vyplývá, že většinou se kriminalistům nedaří vypátrat nejen pachatele, ale ani většinu uloupených peněz. Při loňských loupežích způsobili pachatelé souhrnnou škodu za bezmála 12 milionů korun, ovšem zajištěno bylo jen 475 tisíc.

"Škody zahrnují například i to, když pachatel rozbije kameru nebo jiné vybavení," řekla Aktuálně.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Uznala ovšem, že kriminalisté část uloupených peněz nenajdou.

Letos přitom lupiči způsobili bankám škody za více než 61 milionů, přičemž policistům se podařilo vypátrat jen něco přes 600 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy