Vyjednavač: Na lupiče nás bylo šest. Není to lump

Sabina Slonková
16. 12. 2009 16:50
Aktuálně.cz přináší rozhovor se šéfem týmu vyjednávačů, který se podílel na osvobození rukojmí
Středa po poledni. Policie vyjednává s lupičem, který v Praze 4 přepadl bankovní pobočku.
Středa po poledni. Policie vyjednává s lupičem, který v Praze 4 přepadl bankovní pobočku. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Lupič z bankovní pobočky v Praze 4 nepůsobil jako člověk, který se loupežemi se zbraní živí a je to protřelý zločinec.

Přesto tým policejních vyjednavačů vycházel z toho, že pachatel středečního přepadení banky zbraň použije a že bankovní úřednice, kterou si vzal jako rukojmí, je skutečně ohrožena.

"Ve chvíli, kdy je v případu ve hře zbraň, počítáme s tím, že ji pachatel použije. I kdyby nám z jeho profilu vyšlo, že je to beránek, stejně na to nemůžeme spoléhat. I tady jsme počítali s tím, že se to může stát," říká Miroslav Vymyslický, národní koordinátor pro vyjednávání a šéf týmu vyjednavačů elitní protiteroristické jednotky.

Právě jeho lidé sehráli jednu z klíčových rolí při zatčení lupiče.

Společně se zásahovou jednotkou připravili plán: dohodnout s pachatelem výměnu rukojmí za policistu a ve chvíli, kdy se rukojmí budou měnit, zasáhnout. Taktika vyšla, lupič byl dopaden, a bankovní úřednice, kterou si vzal jako rukojmí, vyvázla bez úhony.

 Ve skutečnosti přitom jednotka nikdy neměla v úmyslu svěřit osud svého člověka do rukou zatčeného muže, výměna byla jen fingovaná.

Aktuálně.cz: Byl ten případ v něčem výjimečný?

Svým způsobem je průlomový: byla přepadena banka za použití zbraně a pachatel vzal rukojmí. V tom byl výjimečný. Takových případů u nás naštěstí není moc. Ale byla to zřejmě jen otázka času, kdy se to stane. Shodou okolností jsme se o tom nedávno bavili, kdy to k nám také přijde, když v zahraničí, v některých zemích, je to vcelku častá záležitost.

A.cz: Vyjednávali jste s tím mužem několik hodin? Co o něm víte?

Byl to člověk v určité životní krizi, nepůsobil jako protřelý lump, který se tím živí. Spíše, že řeší nějakou životní situaci.

A.cz: Věřil tomu, že jeho plán vyjde?

Zřejmě ano. Peníze získal při přepadení, ale pak se ocitl zavřený v bance a potřeboval se dostat nějak ven. Tak to vyřešil tím, že si vzal rukojmí.

A.cz: Proč jednu z žen propustil?

Podařilo se nám to vyjednat. Bylo to z jeho strany takové gesto, měl představu, že je to vstřícný krok směrem k nám.

A.cz: Kolik lidí s ním fakticky vyjednávalo?

Jeden. Nebyla to tak dlouhá doba, aby bylo třeba toho konkrétního člověka vyměnit. Navíc mezi nimi byl navozen dobrý vztah, tak nebylo třeba do toho jakkoli zasahovat. Ale vyjednavačů tam bylo celkem šest, což byla samozřejmě výhoda.

A.cz: V čem? Víc hlav víc ví?

Přesně tak. Díky tomu, že se to stalo v Praze, se nás tam mohlo sejít relativně hodně. To je vždycky výhodné, protože si rozdělíte role, máte čas analyzovat získané informace a situaci, spolupracovat se štábem a připravit nejlepší taktiku. Nakonec se to celé povedlo.

 

Právě se děje

Další zprávy