Přemysl Sobotka: S Topolánkem si už netykám

Petr Holub
1. 4. 2010 18:15
Muž, který odstartoval Topolánkův pád, poprvé obšírně vysvětluje, proč to vlastně udělal
Klidně se hádám, ale Topolánek mě urážel.
Klidně se hádám, ale Topolánek mě urážel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek oznámil stranickému grémiu rezignaci ve čtvrtek v devět hodin ráno. Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který ho k rezignaci vyzval, se zprávu dozvěděl o hodinu později z tiskové konference v televizi.

"To je konec celého problému," reagoval Sobotka bezprostředně na Topolánkovo vystoupení. "Slíbil, že do dvanáctého vyřídí administrativní záležitosti a potom že končí ve funkci předsedy. Mirek Topolánek prokázal, že mu jde také o celou ODS a nejenom o nějakou funkci," doplnil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Předseda Senátu Topolánka k odstoupení nejen vyzval, aby opustil post volebního i stranického lídra, ale na protest proti jeho chování dokonce rezignoval na členství ve stranickém grémiu a ve výkonné radě.

Dál ale ve věci nebude nic podnikat: "Mé návrhy z předminulého pondělí Mirek Topolánek sice neakceptoval, ale na základě mého vystoupení rozhodla výkonná rada a podle toho se teď strana bude řídit," vysvětlil Sobotka.

Redakce Aktuálně.cz pořídila s Přemyslem Sobotkou obsáhlé interview, jehož první část právě čtete. Druhý díl s titulkem: Velká koalice nebude. Paroubkovi nelze věřit - naleznete zde.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

S Klausem to bylo jiné

A.cz: Vystoupil jste z výkonné rady už podruhé. Poprvé jste rezignoval dva dny po volbách v červnu 2002, kdy ODS prohrála. Den po vás začal o rezignaci mluvit tehdejší předseda Václav Klaus. To byl tehdy váš cíl?

Tehdejší situace se nedá srovnávat s tou dnešní. Václav Klaus tehdy před volbami před celou veřejností deklaroval, že přebírá osobní odpovědnost za jejich výsledek a že v případě prohry přebírá odpovědnost i v tom negativním smyslu. Pak nám ale na grémiu sdělil, že to není prohra, ale nevýhra. Chtěl zřídit komisi, která bude zkoumat důvody. Myslím si, že chlap by měl dodržet své slovo, a proto jsem tehdy vyzval, ať každý převezme svůj díl odpovědnosti.

Aktuálně o ODS:
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Aktuálně o ODS:

Něco navíc:

Měl jsem svůj díl odpovědnosti za výsledek voleb v Libereckém kraji, ale tam jsme vyhráli, tak jsem žádné kroky podnikat nemusel.

A.cz: Když jste před týdnem odstoupil z výkonné rady, sledoval jste stejný cíl jako v roce 2002?

To mělo hodně jiné pozadí. Mirek Topolánek mě v projevu na úvod výkonné rady několikrát velmi urazil, proto jsem odmítl být s ním v jedné místnosti, abych ještě nezvyšoval drama.

Jsem dostatečně dlouho v politice, dovedu jít do střetů, polemizovat, dovedu se i hádat. Ale vždy jen na základě pravdivých informací, a to v případě Topolánkova projevu nebylo. Zaznělo, že jsem pokryteckým moralistou, že kdybych nevystoupil, tak se žádné drama nekonalo a že za dva dny by všechno v médiích skončilo. To je v rozporu s mým myšlením a řekl bych, že výkonná rada to pochopila.

Prostě odmítám takové chování

A.cz: Výzva Klausovi, aby rezignoval, byla logická a odpovídá po prohraných volbách běžné praxi ve vyspělých demokraciích. Ale opravdu je jeden článek v Blesku stejně vážným důvodem? Možná by se o něm nepřestalo mluvit za dva dny, ale za týden určitě.

Pane redaktore, všeho s mírou. Číše byla hodně plná chybami, které Mirek Topolánek dělal předtím. Vlastně bych měl říkat pan Topolánek, protože jsem při odchodu z výkonné rady upozornil, že to je naposled, co mu tykám.

Rozhovor citovaný Bleskem byl poslední velkou kapkou, která pohár přelila. Ve svém prohlášení jsem také mluvil o stylu práce předsedy a myslím, že představitelé konzervativní strany by se měli chovat podle konzervativního myšlení. Nejde o přepis rozhovoru a diskusi nad jednotlivými větami. Jde o styl, jak vystupoval. Řekl jsem všem, ať se podívají na televizní záběry a uvidí, že přes to nejede vlak.

A.cz: Byl by Topolánek odvolán, kdyby se volební preference ODS vyvíjely příznivěji? Za posledního půl roku ztrácela jako jediná ze všech stran, byť šlo jen o tři až pět procent podle různých agentur.

Věřte, že otázka vývoje preferencí v tom nehrála vůbec žádnou roli, nehrály ji ani mé osobní ambice, to můžu skoro přísahat. Ale prostě odmítám, aby se takto choval předseda naší politické strany. Saša Vondra to řekl velmi dobře: Nechci se stydět za svého předsedu. A já jsem se styděl.

Topolánkova deprese

A.cz: Co konkrétně bylo předchozími kapkami v poháru?

Mirek si novináře znepřátelil. To byla jedna z kardinálních chyb, říká Přemysl Sobotka.
Mirek si novináře znepřátelil. To byla jedna z kardinálních chyb, říká Přemysl Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Vývoj k horšímu byl vidět na tom, jak se Mirek Topolánek choval k novinářům. Mnohé věci byly vytvořeny umělými spekulacemi, ale politici potřebují novináře a novináři politiky. Mirek si novináře znepřátelil. To byla jedna z kardinálních chyb. Mirek udělal za léta ve vedení fůru dobrých věcí, jeho vrcholné období bylo v době evropského předsednictví. Dostal se do určité deprese po demisi a Paroubkově odvolání voleb, ale to neznamená, že mohl v depresivním chování setrvat a pokračovat. Měli jsme tím přece získat novou motivaci.

A.cz: Předseda Topolánek jednal dovnitř strany stejně nerudně, jako se choval k novinářům?

Dovnitř strany se choval korektně, ale všechno má dvě stránky. Jedna je přitom pohled občanů. Dostal jsem teď stovky, možná tisíce mailů, které hodnotí pozitivně, že Topolánek už v čele ODS nebude.

Žádný slib nedostal

A.cz: Existuje pravidlo, podle kterého nemá manažer ve vedoucí funkci sloužit déle než šest let. Pak už je příliš opotřebovaný. První předseda ODS Klaus byl v čele 11 let, jeho nástupce Topolánek 8 let. Proč jste se jako strana, která má blízko také k podnikatelům, neřídili manažerským pravidlem?

Tady bych rozlišoval. Václav Klaus založil politickou stranu, motivoval nás a hlavně byl premiérem v době transformace ekonomiky a celého společenského dění. Tady bych si vůbec na nějaké lhůty nehrál. Pak už začal přemýšlet jinak, než aby to bylo k prospěchu ODS. Mnozí jsme nesouhlasili s opoziční smlouvou a obtížně se nám obhajovala. A pak skončil.

Za Mirka jsme neměli náhradu. Kdybychom ji měli, tak jsme stejný krok udělali dříve.

A.cz: Václav Klaus připustil v říjnu 2002 rezignaci na místo předsedy ODS, když mu strana slíbila, že bude jediným kandidátem na prezidenta. Topolánkovi jste slíbili něco podobného?

Pokud vím, tak žádný slib nedostal, protože i pravicový politik se o sebe musí umět postarat. Nemůže čekat, že mu někdo nabídne nějakou funkci. Pevně doufám, že se Mirek Topolánek o sebe bude umět postarat. Ani nejsme vládní stranou a nemáme k dispozici žádné funkce v Evropské unii nebo někde jinde. Neexistuje žádný slib, o kterém bych věděl.

Redakce Aktuálně.cz pořídila s Přemyslem Sobotkou obsáhlé interview, jehož první část právě čtete. Druhý díl s titulkem: Velká koalice nebude. Paroubkovi nelze věřit - naleznete zde.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy