Sobotka: Velká koalice nebude. Paroubkovi nelze věřit.

Petr Holub
3. 4. 2010 22:50
Muž, který nastartoval Topolánkův pád, vysvětluje, proč se nedá vládnout s ČSSD
Velkou koalici? S Paroubkem?
Velkou koalici? S Paroubkem? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka odstartoval před dvěma týdny pád Mirka Topolánka z čela ODS a stejně jako Topolánkův nástupce Petr Nečas patří mezi ty politiky ODS, kteří jsou odpůrci povolební velké koalice se sociálními demokraty.

O společné vládě dvou největších stran se mluvilo po volbách v roce 2006, které přinesly velmi vyrovnané síly ve sněmovně, a téma nezemřelo ani dva měsíce před novým hlasováním.

"V žádném případě," říká však Přemysl Sobotka na otázku, zda by velká povolební koalice byla přijatelná.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje proč a mluví také o tom, kam se bude ubírat volební kampaň.

Redakce Aktuálně.cz pořídila s Přemyslem Sobotkou obsáhlé interview, jehož první část jsme vám už v týdnu nabídli. Díl s titulkem: S Topolánkem si už netykám - naleznete zde.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Velkou koalici vylučuji

A.cz: Během výměny ve vedení ODS se téměř zapomnělo, že volby jsou za necelé dva měsíce. Čím přesvědčíte veřejnost, aby se obrátil nepříznivý trend posledních týdnů?

Máme dobře připravenou strategii i obsah volební kampaně. Přes všechny poslední peripetie představujeme některé části našeho programu. Patnáctého dubna startujeme a můžeme přesvědčit programem, který chce zabránit hrozícímu propadu státních financí a celé ekonomiky. Máme připraven návrh řešení a předpokládám, že voliči tomu uvěří, když jsme změnili symbol.

A.cz: Máte předsedu, kterému se dá věřit, že to myslí vážně?

Ale i Mirek Topolánek to myslel vážně, jenom se nechoval jako předseda konzervativní strany.

Topolánkův den D
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Topolánkův den D

Něco navíc:

A.cz: Vaši voliči přecházejí k TOP 09 a Věcem veřejným. Považujete tyto dvě strany za přirozené spojence, se kterými je možné vládnout?

TOP 09 jsou programově pravicovou stranou, tak je samozřejmé, že průnik s námi existuje. Ale spolupráce je možná až po volbách. U Věcí veřejných žádný program neznám, tak nemohu hodnotit, jestli jsou napravo nebo nalevo, nebo na vlně populismu. Určitě naším partnerem nebude sociální demokracie.

A.cz: Tím míníte, že nebude velká koalice?

V žádném případě. Možná jste postřehli podzim roku 2006, že velká koalice byla téměř hotová. Na výkonné radě se nám podařilo změnit strategii a vrátili jsme se do půdorysu koaliční vlády, jak byla navržena po volbách.
Není možné dělat dohody s člověkem, který drží slovo maximálně dvanáct hodin. Navíc má zcela rozdílný pohled na řešení situace.

A.cz: Narážíte na to, jak Jiří Paroubek odvolal na podzim souhlas s předčasnými volbami?

Samozřejmě. A nedodržení slibu, že nikdo z tzv. úřednické vlády nebude kandidovat ve volbách. Pecina se stal významným jménem na kandidátce v Praze.

A.cz: TOP 09 a Věci veřejné jsou tedy vašimi soupeři v boji o stejné voličské hlasy, k pravému středu se hlásí i lidovci a zelení. Nemáte strach, že pravice přijde o poslanecké mandáty, když se hlasy jejích voličů rozmělní?

Pravicový volič většinou umí počítat. Jsme soupeři, ale i na levici je víc politických stran, které soupeří o hlasy. Rozhodující je, kdo bude vítězem voleb. Můžeme si říkat, že víc hlasů dostanou strany pravice a pravého středu, ale když bude mít nejvíc hlasů Paroubek, tak bude on sestavovat vládu. Už potvrdil, že mu nevadí spolupráce s komunisty. Z toho mám strach.

Na dávky jsme si příliš zvykli

A.cz: Říkal jste, že voliče získáte, až zveřejníte program. Jaký je profil vašich voličů?

Levice chce ovládat život každého, chce ho řídit a chce mu dávat sociální dávky, myslí si Sobotka.
Levice chce ovládat život každého, chce ho řídit a chce mu dávat sociální dávky, myslí si Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Jsou to ti, kdo nás volili celá léta a kteří vědí, že každá domácnost si může dovolit pouze takové dluhy, které dokáže splatit. Jsou to lidé, kteří mají tendenci se o sebe starat. Když se dostanou do sociální krize, tak jim nabízíme cílenou pomoc.

V tom je rozdíl proti levici, která chce ovládat život každého, chce ho řídit a chce mu dávat sociální dávky. Mnoho lidí na to slyší, ale je to cesta do pekel. Mladá generace by si měla uvědomit, že to bude platit a že to budou platit také jejich děti. Dnes je dluh 110 tisíc na jednu hlavu a to se musí vybrat na daních.

A.cz: Existuje dávka zvaná rodičovský příspěvek, který odporuje běžným pravidlům. Ročně přijde na 30 miliard korun a přitom odrazuje ženy na mateřské plné tři roky, aby nechodily do práce, protože se jim to nevyplatí, a zároveň navyká právě mladší část populace, že v určité životní situaci mohou plně spoléhat na státní dávky. Žádná strana včetně TOP 09 proti této praxi nevystoupily. ODS to také neudělá?

Je to samozřejmě komplikované. U nás i v jiných zemích střední Evropy jsou všichni zvyklí na dávky do tří nebo čtyř let dítěte. Ve Španělsku se podobné dávky teprve zavádějí, v Anglii na mě koukali jako na blázna, co to je. Je to určité pokřivení. Podívejte se na demografické křivky. Největší porodnost byla v největších problémech za druhé světové války, v padesátých a sedmdesátých letech. Ti lidé neměli ve svém životě žádnou jistotu ani žádnou perspektivu a přesto se rodilo nejvíc dětí. Vůbec nezáleželo na tom, jestli dostanou rodičovský příspěvek.

A.cz: Ale je těžké o tom přesvědčit voliče?

Vůbec je těžké občany přesvědčit, že sociální dávky jsou jen pro potřebné a že nejsou nárokovou částí příjmů každé rodiny. Přece je řada jiných řešení, jak si mohou matky vzájemně pomáhat, sami jsme je s manželkou využívali, když jsme chtěli chodit do práce. Není to ale jen případ rodičovského příspěvku, to se týká všech sociálních dávek. Je jednodušší nepracovat, dívat se na televizi a neplatit ani elektrický proud.

Redakce Aktuálně.cz pořídila s Přemyslem Sobotkou obsáhlé interview, jehož první část jsme vám už v týdnu nabídli. Díl s titulkem: S Topolánkem si už netykám - naleznete zde.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy