Premiérův poradce chce rozšiřovat doly. A sedí u těžařů

Pavel Baroch
6. 11. 2008 7:00
Pavel Stehlík je v dozorčí radě Severočeských dolů
Kde se nakonec zastaví?
Kde se nakonec zastaví? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Speciální premiérova komise doporučuje rozšířit hnědouhelné doly v severozápadních Čechách až za ekologické limity, za něž těžební stroje zatím nesmí.

Předseda této komise Pavel Stehlík je přitom zároveň místopředsedou dozorční rady Severočeských dolů, jichž se těžební limity také týkají. Stehlík to však za problém nepovažuje. "Žádný konflikt v tom nevidím," řekl Aktuálně.cz.

Premiér Mirek Topolánek sestavil pětičlenný tým, aby prověřil výsledky práce nezávislé energetické komise, která pod vedením předsedy Akademie věd Václava Pačese připravila pro vládu návrhy dalšího vývoje energetiky v zemi.

Do čela oponentího týmu postavil Topolánek svého poradce Stehlíka, který zároveň sedí v dozorčí radě těžební firmy. "V Severočeských dolech jsem proto, abych dohlížel na to, jestli respektují zájmy státu," tvrdí Stehlík.

Rozšíření těžby pro jinou firmu

Důkazem, že nejde o konflikt zájmů, je podle Stehlíka i to, že by na případném prolomení těžebních limitů vydělala jiná firma - Mostecká uhelná.

Velkolom ČSA
Velkolom ČSA | Foto: Pavel Baroch

"Z devadesáti procent se to týká jiného lomu," řekl Stehlík. Právě Mostecká uhelná nejvíce usiluje o prolomení těžebních limitů a rozšíření velkolomu ČSA do míst, kde nyní stojí obce Horní Jiřetín a Černice s dvěma tisíci obyvateli, kteří by se museli přestěhovat. V této oblasti se nacházejí stovky milionů tun hnědého uhlí.

Stehlík navíc tvrdí, že oponentní komise nedoporučila prolomení těžebních limitů, které stanovila vláda Petra Pitharta v roce 1991, aby ochránila obce před rozšiřováním povrchových dolů. "Pouze jsme uvedli, že nezávislá energetická komise tuto variantu vůbec neposoudila," řekl Stehlík.

Zpráva doporučuje prolomit limity

Jenže to není tak docela pravda, jak dokládají citáty z oponentní zprávy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

"Doporučujeme, aby se alespoň část těchto zásob stala součástí státní energetické politiky," stojí například ve závěrečné zprávě oponentní komise.

Anebo: "Využití zásob domácích zdrojů, včetně těch za hranicemi územních ekologických limitů, je pro Česko nezbytné z bezpečnostních a ekonomických důvodů."

"Nevyužití části těchto zásob by vedlo k akceleraci energetické dovozní závislosti a zvýšilo by výrazně rizika zásobování teplem a elektrickou energií."

Foto: Ondřej Besperát

Pačes: Nevěděl jsem to

Předseda nezávislé energetické komise Václav Pačes se o členství Pavla Stehlíka v dozorčí radě Severočeských dolů dozvěděl až od Aktuálně.cz

"To jsem ani nevěděl," řekl Pačes. Tvrdí, že se to na práci oponetního expertů nijak neprojevilo. "Že by za něco lobbovali, to bych neřekl," soudí Pačes, který je s činností oponentů spokojen.

"Podle mého názoru odvedli dobrou práci, i když s něčím nesouhlasíme - ale to si vyříkáme při společném jednání," řekl Pačes.

Foto: ČEZ

Podle Jana Rovenského z české kanceláře Greenpeace měl Stehlík na své angažování v Severočeských dolech předem upozornit. "Myslím, že by bývalo slušné, kdyby na tuto skutečnost upozornil pokaždé před tím, než začne prolomení limitů těžby obhajovat v médiích. Místo toho se snaží vystupovat jako zcela nezávislý odborník," řekl Aktuálně.cz Rovenský.

Jiný člen týmu sedí v ČEZ

Pavel Stehlík není jediným členem oponentního týmu, který je napojen na energetické společnosti.

Například bývalý ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš, který se na oponentuře Pačesovy komise také podílel, je členem dozorčí rady elektrárenské společnsti ČEZ. Ta je majitelem Severočeských dolů, v jejíž dozorčí radě sedí Stehlík, a zároveň usiluje o rozšíření Temelína o dva bloky, což doporučuje většina členů Pačesovy komise i oponentní tým.

Český rozhlas upozornil na to, že Pavel Vrba z oponentní komise působí ve státní společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu. Milan Kajtman se zase angažoval v plynárenské RWE Transgas.

"Probírali jsme to důkladně a konflikt jsme v tom neviděli," konstatoval šéf oponentního týmu Pavel Stehlík. Dodal, že všichni tito epxerti zastupují zájmy státu. A jsou lepšími členy týmu než například lidé z poradenských firem, které jsou napojeny na soukromé společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy