Sobotka vypovídal o prodeji OKD. Soudit mají toho, kdo připravil stát o většinový podíl, řekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2017 11:24
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek před Obvodním soudem pro Prahu 2 hodinu a půl vypovídal v kauze OKD. Předsedkyně soudního senátu Iva Fialová ho nechala předvolat v červenci. Nynější premiér za ČSSD byl v době prodeje státního podílu OKD ministrem financí. Premiér před soudem prohlásil, že stát prodal podíl v OKD za vyšší cenu, než uváděl posudek nebo než byly jiné nabídky. Šlo podle něj o standardní privatizaci.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát prodal akcie těžební společnosti OKD za vyšší cenu, než uváděl posudek, a za vyšší cenu, než byly jiné nabídky nebo doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Před Obvodním soudem pro Prahu 2 to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který vystoupil jako svědek v trestní kauze spojené s privatizací těžební společnosti OKD. Sobotka v době prodeje státního podniku zastával funkci ministra financí a bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. Výtky dlouhodobě odmítá.

Sobotku mrzí, že v trestní kauze privatizace OKD nestojí před soudem ten, kdo v roce 1996 rozhodl o tom, že stát přišel v důlní společnosti o majoritu. Souzeni by podle něj měli být také "ti, kdo z OKD po roce 2004 vytahali obrovské finanční prostředky". Konkrétní jména uvést nechtěl.

Že za obchodem stojí Zdeněk Bakala se Sobotka podle svých slov dozvěděl až z veřejných zdrojů. "Prodávali jsme OKD Karbon Invest, ne panu Bakalovi," zdůraznil premiér. "Mám pocit, že se tady trošku ztrácí čas na procesu, který byl standardní," uvedl k tomu, že obžalováni jsou dva bývalí úředníci z Fondu národního majetku a znalec, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v OKD.

Sobotka v úvodu své výpovědi před soudem popisoval, jak se privatizace státního podniku chystala. K ceně prodeje uvedl, že na základě informací od ÚOHS měla být cena minimálně 3,5 miliardy korun. Pak se objevily nabídky od firmy Penta, které se podle Sobotky pohybovaly kolem tří až tří a půl miliardy korun. Podíl nakonec získala skupina Karbon Invest. "Žádné jiné nabídky nebyly," uvedl Sobotka.

Premiér také uvedl, že cena prodeje převýšila i hodnotu, na kterou akcie vyčíslil posudek objednaný Fondem národního majetku. Sobotka uvedl, že jako ministr obdržel až závěrečný posudek. "Neměl jsem důvod pochybovat o profesionální práci, kterou odvedl Fond národního majetku," řekl Sobotka.

Při výpovědi Sobotka uvedl, že vláda jednala o prodeji OKD exkluzivně se skupinou Karbon Invest. Důvodem bylo to, že chtěla zachovat sociální stabilitu v regionu, a tato jednání podle Sobotky preferovaly také odbory.

Sobotka také řekl, že nevěděl o tom, že by posudek nezahrnoval cenu za celý podnik. "Pokud to tak bylo, tak jsem o tom nevěděl," zdůraznil Sobotka. Znalec, na jehož základě vláda podíl v OKD prodala, ocenil cenu akcií a nezapočítal do ceny majetek dceřiných společností, kam spadaly například desetitisíce bytů.

Při dotazech soudu, státního zástupce nebo advokátů Sobotka popisoval, jak podklady na jednání vlády připravovali jeho podřízení. Na starosti to měl zejména jeho náměstek Zdeněk Hrubý. "Byl jsem v zásadě srozuměn s postupy, které materiál navrhoval," odpověděl Sobotka jednomu z advokátů, který se ho zeptal, zda vládnímu materiálu rozuměl.

Sobotka uvedl, že pro něj bylo důležité hlavně usnesení vlády, které k materiálu kabinet přijal. Tvrdil, že nedostal žádné upozornění, že by měl posudek k prodeji OKD nedostatky, a proto neměl důvod zabývat se jím podrobněji. "Po 13 letech nemůžu přesně uvést, kdo rozhodl o zadání posudku," poznamenal Sobotka před soudem. Znalecký posudek považoval za důležitý materiál pro rozhodnutí vlády. Při výpovědi Sobotka často opakoval, že si po dlouhé době nemůže přesně pamatovat, jak se některé věci staly.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, jimž Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Foto: Ludvík Hradilek

V trestní kauze čelí obžalobě znalec, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu, a dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku, kteří měli privatizaci na starosti. Vinu popírají mimo jiné i s argumentem, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

Poznámka: Podnikatel Zdeněk Bakala, zmíněný ve zprávě, vlastní mimo jiné i společnost Economia, která vydává Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy