Premiér se paktuje s Kalouskem, oplácí slova o spolčování Babiš

ČTK ČTK
6. 5. 2017 13:37
Andrej Babiš zareagoval na výrok premiéra Sobotky o tom, že ministr financí vytváří mocenský pakt s prezidentem Milošem Zemanem. Je to Sobotka, kdo se spolčuje s Kalouskem, uvedl na oplátku Babiš.
Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Uvedl to vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na Sobotkův výrok o "mocenském paktu" Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka navrhl Hradu odvolání Babiše, ale Hrad podobu návrhu zpochybňuje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček stejně jako Babiš prohlásil, že Sobotka je v paktu s Kalouskem.

Sobotka mluvil o mocenském paktu Babiše se Zemanem v rozhovoru pro vydání deníku Právo i pro časopis Respekt. Podle premiéra se Zeman a Babiš vzájemně podporují a nekomentují svoje excesy. "Pan Sobotka uzavřel pakt se mnou. Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují," sdělil Babiš. Sobotka podle něj "uzavřel pakt s panem (předsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem".

Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta. "Pan premiér vede vládu, která je složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, takže to byl pan premiér, který uzavřel pakt s Andrejem Babišem. To, že ho teď vypovídá, je pouze účelová záležitost," řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček České televizi. Na twitteru Ovčáček uvedl, že "je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem".

"Dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?" prohlásil Babiš. Kalousek ale v pátek novinářům řekl, že TOP 09 vládu nepodporuje. Pouze by TOP 09 nevyslovila vládě nedůvěru, byť by byla menšinová. Důvodem je podle Kalouska to, aby se rozhodujícím hráčem nestal prezident Zeman.

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy