Zeman nemá manévrovací prostor, Babiše musí odvolat nejpozději po Číně, míní expert. Ústava je jasná

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
5. 5. 2017 11:53
Původně chtěl prezident Miloš Zeman i přes demisi celé vlády odvolat pouze premiéra Bohuslava Sobotku. To bylo podle řady právníků protiústavní, neboť takhle prezident nikdy v novodobé historii České republiky nezareagoval. Sobotka proto v pátek změnil taktiku a podal návrh na odvolání Andreje Babiše. "Ústava je jednoznačná. Říká, že pokud předseda vlády navrhne odvolání člena vlády, tak ho pan prezident odvolá. Tam prostor pro jiný postup není," komentoval to ústavní právník Marek Antoš.
Premiér Bohuslav Sobotka se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě kvůli demisi vlády.
Premiér Bohuslav Sobotka se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě kvůli demisi vlády. | Foto: Libor Fojtík

Pan premiér nakonec zvolil jinou možnost a místo demise celé vlády podal panu prezidentovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Musí Miloš Zeman ministra financí odvolat?

Ústava je jednoznačná. Říká, že pokud předseda vlády navrhne odvolání člena vlády, tak ho pan prezident odvolá. Tam prostor pro jiný postup není.

Jak rychle musí pan prezident zareagovat? Nemůže například počkat až do voleb?

To v žádném případě. Pokud by mohl počkat šest měsíců, tak to ustanovení nemá žádný smysl. Článek 74 ústavy jasně říká, že prezident odvolá člena vlády, pokud to navrhne předseda vlády. Asi tam je nějaký časový prostor, protože pokud Zemana čeká zahraniční cesta, tak nemusí ministra odvolat hned. Zahraniční cesta je pro odklad přijatelný důvod, ale jak se vrátí, prezident musí hned konat.

Prezident ale přes Parlamentní listy avizoval, že se odvoláním bude zabývat až po návratu z Číny. Tedy 18. května…

Cesta do Číny bude zahájena až 11. května. Prezident má tedy 5 dnů na to, aby ministra financí odvolal. Za těchto okolností je podle mne v rozporu s ústavou, aby otálel a chtěl rozhodnutí, které podle ústavy nesmí odmítnout, přijal až za 2 týdny.

Existuje vůbec pro pana prezidenta manévrovací prostor? Je evidentní, že Zeman by chtěl odvolat pouze Bohuslava Sobotku a Andreje Babiše ve vládě nechat.

Nedává. Je to jasné. Nemůže o své vůli odvolat třeba předsedu vlády. Pokud ten návrh byl podán, tak musí Miloš Zeman vyhovět.

Ústava České republiky článek 74

Čl.74

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

Co se týče původně avizované demise vlády, obhájil by Hrad odvolání pouze Sobotky u Ústavního soudu?

Osobně jsem přesvědčený, že nikoliv. Slyšel jsem i jiné výklady, ty jsou ale v rozporu s dosavadní praxí. I sám prezident Zeman takto postupoval u minulého premiéra Petra Nečase (ODS). Stejně postupovali i předchozí prezidenti. Pokud někdo přichází s opačným výkladem, měl by vysvětlit, proč byl ten výklad jednoznačně opačný a co se stalo, že je prostor pro jiný výklad.

 

Právě se děje

Další zprávy