Premiér Fischer je v databázi StB, prověřila si ho

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 7. 2009 18:45
Premiér získal prověrku pro styk se státním tajemstvím v roce 1985
Jan Fischer, předseda úřednické vlády.
Jan Fischer, předseda úřednické vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V databázi statisíců jmen, o které se zajímala StB před rokem 1989, a kterou ve čtvrtek zveřejnil aktivista Stanislav Penc, lze najít i současného premiéra.

Jméno Jana Fischera zanesla StB do své databáze v roce 1985.

Ze seznamu však není zřejmé, z jakého důvodu se o něj tajná policie zajímala. Podle zjištění Aktuálně.cz začalo v databázi Fischerovo jméno figurovat poté, co byl bývalý šéf statistiků a nynější ministerský předseda prověřen StB pro styk se státním tajemstvím.

Premiér tuto informaci na dotaz Aktuálně.cz potvrdil.

"Ano, byl jsem v té době prověřovanou osobou, protože jsem pracoval ve funkci ředitele odboru metodiky statistického úřadu," řekl exkluzivně pro Aktuálně.cz premiér Fischer. "A za státní tajemství se tehdy pokládalo snad téměř vše."

Nic víc, nic míň

Jan Fischer figuruje v databázi StB od roku 1985, kdy dokončil postgraduální studia na Vysoké škole ekonomické, poté začal působit ve Federálním statistickém úřadě.

"Z toho, že byl někdo prověřen StB pro styk se státním tajemství, lze logicky usuzovat, že nebyl tehdejším režimem vnímán jako nepřátelská osoba," říká historik Petr Blažek. "Neříká to nic víc, ani nic míň."

Fischer ještě předtím, než získal prověrku, vstoupil v roce 1980 do komunistické strany.

Přestože je v databázi EZO uveden přesný datum záznamu, v archivních dokumentech doklad o prověrce z roku 1985 chybí.

Lze pouze dohledat záznam o tom, že Fischer prošel prověrkou také na konci prosince roku 1990, kdy se stal místopředsedou statistického úřadu.

Vláda v EZO

Databázi EZO (evidence zájmových osob) zveřejnil na internetu ve čtvrtek bývalý disident Stanislav Penc. V následujících dnech chce zprovoznit i vyhledávání v druhé databázi SEZO, ve které jsou především data rozvědky.

"O aktivitě Stanislava Pence nemám dostatečné povědomí, abych ji mohl hodnotit," říká premiér Fischer. "Obecně dávám přednost oficiálně publikovaným informacím, za které také příslušná instituce ručí."

Kromě Fischera lze v nově zveřejněných seznamech nalézt jména i dalších členů vlády. Například ministra zahraničí Jana Kohouta, Štefana Füleho či ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Databáze však nevypovídá o tom, na jaké straně režimu stáli. Pouze odkazuje na archivní dokumenty StB, ve kterých se daná jména objevují.

Připravujeme pro vás podrobnosti

 

Právě se děje

Další zprávy