Praha - Ačkoli se v médiích čas od času píše o brutálních vraždách nebo útocích, které spáchali mladiství nebo dokonce děti, statistické údaje mluví jinak: Počet trestných činů spáchaných mladými pachateli se od revoluce velmi výrazně snížil.
"Až pětaosmdesát procent kriminality dětí a mladistvých navíc tvoří majetková trestná činnost. To znamená krádeže, vloupání a podobně, ne násilné činy," říká expertka na trestní právo Helena Válková z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Ta představila nové statistiky, které shromažďuje univerzita od ministerstev vnitra a spravedlnosti.
Problémy s dětskými a mladými kriminálníky vyvrcholily kolem roku 1999. U dětí i mladistvých od té doby násilných činů ubylo, i když u starších patnácti let se úbytek v roce 2007 zastavil.
Čtěte souvislosti: Bilance českých ústavů: Vychovávají děti pro kriminál
Příznivě vypadají i údaje o majetkové kriminalitě (krádeže či vloupání). V roce 2000 spáchali mladiství více než deset tisíc podobných deliktů. V roce 2007 to byly necelé čtyři tisíce. U dětí je pokles podobně strmý.
Tady je ovšem podle odborníků nutné vzít v úvahu, že se v roce 2001 změnil trestní zákoník. "Abychom mluvili o trestném činu musí škoda nyní překročit pět tisíc korun. Dříve to byly dva tisíce. Část kriminality se tak přesunula do oblasti přestupků," říká Válková.
Z čísel ministerstva spravedlnosti se dá vyčíst také ústup státu od tvrdých trestů pro "zločince", kterým ještě nebylo osmnáct.
V roce 89 bylo trestně stíháno 5621 mladých lidí, odsouzeno bylo 5378 z nich. V roce 2007 bylo stíháno 6080 mladistvých, ale odsouzeno bylo jen 2949 z nich. "U mnoha z odsouzených navíc soudy upustili od potrestání. nepodmíněný trest dostalo 174 z nich," uvedla Válková.
Problémy se zákonem mají hlavně chlapci
Problémy se zákonem jsou u dětí a teenagerů doménou kluků. "Dívky mají na svědomí jen asi osm až deset procent kriminality v této věkové skupině."
Soudní statistiky víceméně potvrzují i děti samotné. V Česku loni poprvé sociologové od dětí anonymně zjišťovali, jestli někdy udělali něco protizákonného. České děti vyšly z průzkumu podobně jako děti v okolních zemích.
Podle Válkové ukázal průzkum dva problémy. Za prvé je to šikana, která se neřeší a v některých případech se může dostat do sféry násilné trestné činnosti.
"Druhým je alkohol. Tam mají děti u nás mnohem větší zkušenosti. Společnost je evidentně vychovává k velké toleranci k alkoholu. Tu jiní mladí podle průzkumů nemají."