Přejde Klinika pod magistrát? Zastupitelé projednají petici. Budovu chce i Úřad práce

Klára Galová
30. 3. 2016 15:19
Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika si díky petici vymohli, aby o převedení budovy pod magistrát jednali pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání. Někteří z nich ještě nejsou rozhodnutí, jak se k věci postaví, na druhé straně například lidé z ODS podle slov zastupitele Filipa Humplíka návrh určitě nepodpoří. Možné také je, že o budovu bude nově usilovat Úřad práce.
Sociální centrum klinika
Sociální centrum klinika | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zastupitelé hlavního města Prahy na svém čtvrtečním zasedání projednají budoucnost budovy v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou v současné době obývají aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika. Jednání zastupitelů podnítili peticí, pod kterou se podepsalo 2300 lidí.

Kolektiv Kliniky požaduje, aby budova přešla pod správu magistrátu. V současné době je dům majetkem státu, který zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). S ním aktivisté uzavřeli smlouvu o výpůjčce, která vypršela na začátku března, v budově ale stále pořádají různé aktivity pro veřejnost.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika.
7:53
Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký

„V případě, že by nám magistrát budovu vypůjčil, můžeme garantovat, že další chod Kliniky a opravy budovy budeme financovat z vlastních zdrojů, bez grantů a dotací. Rok úspěšného fungování ukázal, že je to možné,“ uvedla iniciátorka petice Tereza Virtová z Kliniky.

Převod domu pod pražský magistrát určitě nepodpoří zastupitel za ODS Filip Humplík. "My jsme to probírali na klubu a jsem přesvědčený, že to jednoznačně podporovat nebudeme, protože je to naprosto nesystémové řešení. Vynucovat si něco násilím je podle nás špatně,“ řekl Humplík.

Vadí mu také, že iniciativa se do současné doby neustavila jako občanský spolek nebo nezisková organizace, i přesto, že o to usilovala. „Rozumím té petici, na druhou stranu ctíme další věci jako třeba ohrožení lidí, kteří zase udělali petici k tomu, co se tam děje,“ dodal Humplík.

Ostatní strany zatím nevědí

To, jak budou hlasovat, ještě s jistotou nevědí zastupitelé za TOP 09 a nezávislé a Trojkoalici. Kluby, ve kterých budou o věci jednat, mají naplánované na čtvrteční ráno před zasedáním zastupitelstva. Lidé z TOP 09 museli své jednání přesunout z úterý, a to kvůli účasti na demonstracích spojených s návštěvou čínského prezidenta.

Jan Wolf z Trojkoalice řekl Aktuálně.cz, že o budovu projevilo zájem ministerstvo práce a sociálních věcí. To upřesnil mluvčí ministerstva Petr Habáň s tím, že o dalším využití domu jednala Praha 3 s Úřadem práce.

„Pokud nebude o budovu zájem, proč by ten dům nebyl využit pro jiné účely?“ dodal Wolf. Odkázal také na slova starosty Prahy 4 Petra Štěpánka, který údajně zmínil možnost, že iniciativě nabídne prostory školky.

S podobným nápadem už v minulosti přišel náměstek primátorky Petr Dolínek za ČSSD a jeho stranická kolegyně Irena Ropková. Aktivistům nabídli prostory bývalých jeslí v Michli. Ti sice gesto ocenili, ale přesun odmítli kvůli tomu, že budova je ve špatném stavu a fungování Kliniky je přímo spjato s Žižkovem.

Podle aktivisty Arnošta Nováka squateři upozorňují na využívání některého majetku proti veřejnému zájmu, šéfredaktor České justice Robert Malecký oponuje, že právo na majetek je nezpochybnitelné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy