Přejde Klinika pod magistrát? Zastupitelé projednají petici. Budovu chce i Úřad práce

Klára Galová
30. 3. 2016 15:19
Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika si díky petici vymohli, aby o převedení budovy pod magistrát jednali pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání. Někteří z nich ještě nejsou rozhodnutí, jak se k věci postaví, na druhé straně například lidé z ODS podle slov zastupitele Filipa Humplíka návrh určitě nepodpoří. Možné také je, že o budovu bude nově usilovat Úřad práce.
Sociální centrum klinika
Sociální centrum klinika | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zastupitelé hlavního města Prahy na svém čtvrtečním zasedání projednají budoucnost budovy v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou v současné době obývají aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika. Jednání zastupitelů podnítili peticí, pod kterou se podepsalo 2300 lidí.

Kolektiv Kliniky požaduje, aby budova přešla pod správu magistrátu. V současné době je dům majetkem státu, který zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). S ním aktivisté uzavřeli smlouvu o výpůjčce, která vypršela na začátku března, v budově ale stále pořádají různé aktivity pro veřejnost.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika.
7:53
Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký

„V případě, že by nám magistrát budovu vypůjčil, můžeme garantovat, že další chod Kliniky a opravy budovy budeme financovat z vlastních zdrojů, bez grantů a dotací. Rok úspěšného fungování ukázal, že je to možné,“ uvedla iniciátorka petice Tereza Virtová z Kliniky.

Převod domu pod pražský magistrát určitě nepodpoří zastupitel za ODS Filip Humplík. "My jsme to probírali na klubu a jsem přesvědčený, že to jednoznačně podporovat nebudeme, protože je to naprosto nesystémové řešení. Vynucovat si něco násilím je podle nás špatně,“ řekl Humplík.

Vadí mu také, že iniciativa se do současné doby neustavila jako občanský spolek nebo nezisková organizace, i přesto, že o to usilovala. „Rozumím té petici, na druhou stranu ctíme další věci jako třeba ohrožení lidí, kteří zase udělali petici k tomu, co se tam děje,“ dodal Humplík.

Ostatní strany zatím nevědí

To, jak budou hlasovat, ještě s jistotou nevědí zastupitelé za TOP 09 a nezávislé a Trojkoalici. Kluby, ve kterých budou o věci jednat, mají naplánované na čtvrteční ráno před zasedáním zastupitelstva. Lidé z TOP 09 museli své jednání přesunout z úterý, a to kvůli účasti na demonstracích spojených s návštěvou čínského prezidenta.

Jan Wolf z Trojkoalice řekl Aktuálně.cz, že o budovu projevilo zájem ministerstvo práce a sociálních věcí. To upřesnil mluvčí ministerstva Petr Habáň s tím, že o dalším využití domu jednala Praha 3 s Úřadem práce.

„Pokud nebude o budovu zájem, proč by ten dům nebyl využit pro jiné účely?“ dodal Wolf. Odkázal také na slova starosty Prahy 4 Petra Štěpánka, který údajně zmínil možnost, že iniciativě nabídne prostory školky.

S podobným nápadem už v minulosti přišel náměstek primátorky Petr Dolínek za ČSSD a jeho stranická kolegyně Irena Ropková. Aktivistům nabídli prostory bývalých jeslí v Michli. Ti sice gesto ocenili, ale přesun odmítli kvůli tomu, že budova je ve špatném stavu a fungování Kliniky je přímo spjato s Žižkovem.

Podle aktivisty Arnošta Nováka squateři upozorňují na využívání některého majetku proti veřejnému zájmu, šéfredaktor České justice Robert Malecký oponuje, že právo na majetek je nezpochybnitelné. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy