Aktivisté zůstávají v Klinice. Kolaudační rozhodnutí neexistuje, není důvod nás vyhnat, tvrdí

Klára Galová
11. 3. 2016 16:21
Několik dní po vypršení smlouvy o výpůjčce aktivisté stále zůstávají v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově. Stavební úřad potvrdil, že dokument, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových viděl jako důvod k neprodloužení smlouvy, neexistuje. Pražští zastupitelé sice nabídli aktivistům bývalou školku v Praze 4, ti ji však odmítli a sbírají tisíc podpisů, aby Kliniku převzal do správy magistrát.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté dál zůstávají v budově Kliniky. Podle nich totiž padl důvod, kvůli kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu o výpůjčce nechtěl prodloužit. Kolaudační rozhodnutí, které určuje, k jakému účelu má být budova využívána, totiž neexistuje. "Včera to potvrdil i ředitel odboru výstavby městské části Praha 3," řekl Jakub Ort z Kliniky.

Stěhování do Prahy 4 aktivisté odmítli. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje.

K situaci se opakovaně vyjádřil i opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický. Ve středu na svém facebookovém profilu uvedl, že sám požádal žižkovský úřad o kolaudační rozhodnutí objektu Klinika. Stropnický vyjádřil podezření, že kolaudační listina neexistuje. Podal proto žádost o to, aby celou situaci přezkoumal stavební úřad hlavního města Prahy.

Aktivisté také v pátek ráno znovu oslovili ÚZSVM a požádali o další jednání, aby mohli dál zůstat v budově. Celou situaci považují za skandální.

"Organizujeme také petici, která žádá magistrát, aby objekt převzal. Přímo sousedé z Jeseniovy ulice ji chodí podepisovat,“ doplnila Tereza Virtová z Kliniky. Pokud se aktivistům podaří posbírat tisíc podpisů, magistrát bude muset tento bod na konci března projednávat.

Jesle jsou v moc špatném stavu

Náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková z ČSSD navrhli, aby magistrát aktivistům poskytl budovu bývalých jeslí v Michli. Ti nabídku odmítli. "Podle našich informací je objekt bývalých jeslí v natolik špatném stavu, že i městská část Praha 4 od jeho využití odstoupila i přes mnohamilionovou dotaci,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

"Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi,“ upozornil Stropnický.

Lidem z Kliniky smlouva o výpůjčce vypršela 2. března, ale budovu zatím nevyklidili a nadále provozují například jazykové kurzy a přednášky. ÚZSVM sice kontaktoval policisty, ale aktivisté s nimi zatím žádné konflikty řešit nemuseli.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy