Aktivisté zůstávají v Klinice. Kolaudační rozhodnutí neexistuje, není důvod nás vyhnat, tvrdí

Klára Galová
11. 3. 2016 16:21
Několik dní po vypršení smlouvy o výpůjčce aktivisté stále zůstávají v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově. Stavební úřad potvrdil, že dokument, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových viděl jako důvod k neprodloužení smlouvy, neexistuje. Pražští zastupitelé sice nabídli aktivistům bývalou školku v Praze 4, ti ji však odmítli a sbírají tisíc podpisů, aby Kliniku převzal do správy magistrát.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté dál zůstávají v budově Kliniky. Podle nich totiž padl důvod, kvůli kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu o výpůjčce nechtěl prodloužit. Kolaudační rozhodnutí, které určuje, k jakému účelu má být budova využívána, totiž neexistuje. "Včera to potvrdil i ředitel odboru výstavby městské části Praha 3," řekl Jakub Ort z Kliniky.

Stěhování do Prahy 4 aktivisté odmítli. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje.

K situaci se opakovaně vyjádřil i opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický. Ve středu na svém facebookovém profilu uvedl, že sám požádal žižkovský úřad o kolaudační rozhodnutí objektu Klinika. Stropnický vyjádřil podezření, že kolaudační listina neexistuje. Podal proto žádost o to, aby celou situaci přezkoumal stavební úřad hlavního města Prahy.

Aktivisté také v pátek ráno znovu oslovili ÚZSVM a požádali o další jednání, aby mohli dál zůstat v budově. Celou situaci považují za skandální.

"Organizujeme také petici, která žádá magistrát, aby objekt převzal. Přímo sousedé z Jeseniovy ulice ji chodí podepisovat,“ doplnila Tereza Virtová z Kliniky. Pokud se aktivistům podaří posbírat tisíc podpisů, magistrát bude muset tento bod na konci března projednávat.

Jesle jsou v moc špatném stavu

Náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková z ČSSD navrhli, aby magistrát aktivistům poskytl budovu bývalých jeslí v Michli. Ti nabídku odmítli. "Podle našich informací je objekt bývalých jeslí v natolik špatném stavu, že i městská část Praha 4 od jeho využití odstoupila i přes mnohamilionovou dotaci,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

"Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi,“ upozornil Stropnický.

Lidem z Kliniky smlouva o výpůjčce vypršela 2. března, ale budovu zatím nevyklidili a nadále provozují například jazykové kurzy a přednášky. ÚZSVM sice kontaktoval policisty, ale aktivisté s nimi zatím žádné konflikty řešit nemuseli.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy