Aktivisté zůstávají v Klinice. Kolaudační rozhodnutí neexistuje, není důvod nás vyhnat, tvrdí

Klára Galová
11. 3. 2016 16:21
Několik dní po vypršení smlouvy o výpůjčce aktivisté stále zůstávají v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově. Stavební úřad potvrdil, že dokument, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových viděl jako důvod k neprodloužení smlouvy, neexistuje. Pražští zastupitelé sice nabídli aktivistům bývalou školku v Praze 4, ti ji však odmítli a sbírají tisíc podpisů, aby Kliniku převzal do správy magistrát.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté dál zůstávají v budově Kliniky. Podle nich totiž padl důvod, kvůli kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu o výpůjčce nechtěl prodloužit. Kolaudační rozhodnutí, které určuje, k jakému účelu má být budova využívána, totiž neexistuje. "Včera to potvrdil i ředitel odboru výstavby městské části Praha 3," řekl Jakub Ort z Kliniky.

Stěhování do Prahy 4 aktivisté odmítli. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje.

K situaci se opakovaně vyjádřil i opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický. Ve středu na svém facebookovém profilu uvedl, že sám požádal žižkovský úřad o kolaudační rozhodnutí objektu Klinika. Stropnický vyjádřil podezření, že kolaudační listina neexistuje. Podal proto žádost o to, aby celou situaci přezkoumal stavební úřad hlavního města Prahy.

Aktivisté také v pátek ráno znovu oslovili ÚZSVM a požádali o další jednání, aby mohli dál zůstat v budově. Celou situaci považují za skandální.

"Organizujeme také petici, která žádá magistrát, aby objekt převzal. Přímo sousedé z Jeseniovy ulice ji chodí podepisovat,“ doplnila Tereza Virtová z Kliniky. Pokud se aktivistům podaří posbírat tisíc podpisů, magistrát bude muset tento bod na konci března projednávat.

Jesle jsou v moc špatném stavu

Náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková z ČSSD navrhli, aby magistrát aktivistům poskytl budovu bývalých jeslí v Michli. Ti nabídku odmítli. "Podle našich informací je objekt bývalých jeslí v natolik špatném stavu, že i městská část Praha 4 od jeho využití odstoupila i přes mnohamilionovou dotaci,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

"Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi,“ upozornil Stropnický.

Lidem z Kliniky smlouva o výpůjčce vypršela 2. března, ale budovu zatím nevyklidili a nadále provozují například jazykové kurzy a přednášky. ÚZSVM sice kontaktoval policisty, ale aktivisté s nimi zatím žádné konflikty řešit nemuseli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy