Aktivisté zůstávají v Klinice. Kolaudační rozhodnutí neexistuje, není důvod nás vyhnat, tvrdí

Klára Galová
11. 3. 2016 16:21
Několik dní po vypršení smlouvy o výpůjčce aktivisté stále zůstávají v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově. Stavební úřad potvrdil, že dokument, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových viděl jako důvod k neprodloužení smlouvy, neexistuje. Pražští zastupitelé sice nabídli aktivistům bývalou školku v Praze 4, ti ji však odmítli a sbírají tisíc podpisů, aby Kliniku převzal do správy magistrát.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté dál zůstávají v budově Kliniky. Podle nich totiž padl důvod, kvůli kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu o výpůjčce nechtěl prodloužit. Kolaudační rozhodnutí, které určuje, k jakému účelu má být budova využívána, totiž neexistuje. "Včera to potvrdil i ředitel odboru výstavby městské části Praha 3," řekl Jakub Ort z Kliniky.

Stěhování do Prahy 4 aktivisté odmítli. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje.

K situaci se opakovaně vyjádřil i opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický. Ve středu na svém facebookovém profilu uvedl, že sám požádal žižkovský úřad o kolaudační rozhodnutí objektu Klinika. Stropnický vyjádřil podezření, že kolaudační listina neexistuje. Podal proto žádost o to, aby celou situaci přezkoumal stavební úřad hlavního města Prahy.

Aktivisté také v pátek ráno znovu oslovili ÚZSVM a požádali o další jednání, aby mohli dál zůstat v budově. Celou situaci považují za skandální.

"Organizujeme také petici, která žádá magistrát, aby objekt převzal. Přímo sousedé z Jeseniovy ulice ji chodí podepisovat,“ doplnila Tereza Virtová z Kliniky. Pokud se aktivistům podaří posbírat tisíc podpisů, magistrát bude muset tento bod na konci března projednávat.

Jesle jsou v moc špatném stavu

Náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková z ČSSD navrhli, aby magistrát aktivistům poskytl budovu bývalých jeslí v Michli. Ti nabídku odmítli. "Podle našich informací je objekt bývalých jeslí v natolik špatném stavu, že i městská část Praha 4 od jeho využití odstoupila i přes mnohamilionovou dotaci,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

"Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi,“ upozornil Stropnický.

Lidem z Kliniky smlouva o výpůjčce vypršela 2. března, ale budovu zatím nevyklidili a nadále provozují například jazykové kurzy a přednášky. ÚZSVM sice kontaktoval policisty, ale aktivisté s nimi zatím žádné konflikty řešit nemuseli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

Další zprávy