Aktivisté zůstávají v Klinice. Kolaudační rozhodnutí neexistuje, není důvod nás vyhnat, tvrdí

Klára Galová
11. 3. 2016 16:21
Několik dní po vypršení smlouvy o výpůjčce aktivisté stále zůstávají v budově bývalé plicní kliniky na Žižkově. Stavební úřad potvrdil, že dokument, který Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových viděl jako důvod k neprodloužení smlouvy, neexistuje. Pražští zastupitelé sice nabídli aktivistům bývalou školku v Praze 4, ti ji však odmítli a sbírají tisíc podpisů, aby Kliniku převzal do správy magistrát.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté dál zůstávají v budově Kliniky. Podle nich totiž padl důvod, kvůli kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) smlouvu o výpůjčce nechtěl prodloužit. Kolaudační rozhodnutí, které určuje, k jakému účelu má být budova využívána, totiž neexistuje. "Včera to potvrdil i ředitel odboru výstavby městské části Praha 3," řekl Jakub Ort z Kliniky.

Stěhování do Prahy 4 aktivisté odmítli. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje.

K situaci se opakovaně vyjádřil i opoziční zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický. Ve středu na svém facebookovém profilu uvedl, že sám požádal žižkovský úřad o kolaudační rozhodnutí objektu Klinika. Stropnický vyjádřil podezření, že kolaudační listina neexistuje. Podal proto žádost o to, aby celou situaci přezkoumal stavební úřad hlavního města Prahy.

Aktivisté také v pátek ráno znovu oslovili ÚZSVM a požádali o další jednání, aby mohli dál zůstat v budově. Celou situaci považují za skandální.

"Organizujeme také petici, která žádá magistrát, aby objekt převzal. Přímo sousedé z Jeseniovy ulice ji chodí podepisovat,“ doplnila Tereza Virtová z Kliniky. Pokud se aktivistům podaří posbírat tisíc podpisů, magistrát bude muset tento bod na konci března projednávat.

Jesle jsou v moc špatném stavu

Náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková z ČSSD navrhli, aby magistrát aktivistům poskytl budovu bývalých jeslí v Michli. Ti nabídku odmítli. "Podle našich informací je objekt bývalých jeslí v natolik špatném stavu, že i městská část Praha 4 od jeho využití odstoupila i přes mnohamilionovou dotaci,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

"Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi,“ upozornil Stropnický.

Lidem z Kliniky smlouva o výpůjčce vypršela 2. března, ale budovu zatím nevyklidili a nadále provozují například jazykové kurzy a přednášky. ÚZSVM sice kontaktoval policisty, ale aktivisté s nimi zatím žádné konflikty řešit nemuseli.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy