Policie zatím Kliniku vyklízet nebude, aktivisté podle ní zákon neporušují

Klára Galová
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:41
Aktivistům ze sociálního centra Klinika vypršela výpůjční smlouva na začátku března. Budovu však zatím nevyklidili a nadále pořádají přednášky a kurzy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který budovu oficiálně spravuje, požádal o prošetření pražskou policii. Ta se případem zabývala a došla k závěru, že se nejedná o trestný čin ani přestupek. Úřad prý nevyužil všech svých práv a na policii se obrátil ukvapeně.
Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka před Klinikou.
Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka před Klinikou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská policie se zatím nebude zabývat kauzou Klinika. Aktivisté, kteří obývají budovu v Jeseniově ulici i po tom, co jim před téměř dvěma týdny vypršela smlouva o výpůjčce, se po prošetření situace nedopouštějí trestného činu ani přestupku.

Podle mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Andrey Zoulové se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ukvapil, když minulý týden požádal policii o prošetření případu. "Úřad neuplatnil všechna svá práva," uvedla mluvčí pražské policie Zoulová.

S tím ÚZSVM nesouhlasí a tvrdí, že se obrátil na policii hned po skončení smlouvy, aby využil všech možností řešení situace. "Podnikáme a podnikneme všechny právní kroky, které nám právní řád umožňuje. A to jak v občanskoprávní rovině, tak v trestněprávní. Konkrétní kroky nemohu z pochopitelných důvodů předem sdělovat," řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Vládní dislokační komise včera zrušila převod budovy na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Podle slov Ležatky ÚZSVM budovu v řádu několika dnů nabídne ostatním organizačním složkám státu. V případě neúspěchu později vypíše výběrové řízení na prodej budovy. Zároveň úřad zpracuje aktualizaci znaleckého posudku.

Aktivisté z Kliniky nyní v budově stále organizují své akce a bojují za to, aby mohli dům legálně využívat. Minulý týden požádali ÚZSVM o další jednání a sbírají tisíc podpisů na petici, aby budovu převzal magistrát. "Chodí ji podepisovat i přímo sousedé z ulice," uvedla Tereza Virtová z kolektivu Kliniky ve snaze vyvrátit názory, že iniciativa je nebezpečná pro okolí a ruší svými činnostmi sousedy. V případě, že se podaří posbírat tisícovku podpisů, se magistrát bude muset věcí na konci března zabývat.

Policisté v souvislosti s Klinikou prověřují také údajné výhrůžky smrtí starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09), o nichž informoval server Lidovky.cz. Aktivisté se od takových činů distancovali. Oni sami jsou prý terčem výhrůžek, začátkem února v den protiuprchlických demonstrací na centrum zaútočily maskované osoby kameny a pyrotechnikou. Vedení Prahy 3 poté dopisem vyzvalo vládu, aby zajistila pořádek a bezpečnost.

Alternativní řešení situace a přesun Autonomního sociálního centra Klinika do budovy bývalých jeslí v Michli aktivisté odmítli. Oceňují sice vstřícné gesto, za nímž stojí náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek a jeho stranická kolegyně Irena Ropková, ale Klinika je podle kolektivu přímo spjata se Žižkovem a budova jeslí je v nevyhovujícím stavu, což zdůraznil na svém facebookovém profilu i opoziční žižkovský zastupitel a předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy