Policie zatím Kliniku vyklízet nebude, aktivisté podle ní zákon neporušují

Klára Galová
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:41
Aktivistům ze sociálního centra Klinika vypršela výpůjční smlouva na začátku března. Budovu však zatím nevyklidili a nadále pořádají přednášky a kurzy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který budovu oficiálně spravuje, požádal o prošetření pražskou policii. Ta se případem zabývala a došla k závěru, že se nejedná o trestný čin ani přestupek. Úřad prý nevyužil všech svých práv a na policii se obrátil ukvapeně.
Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka před Klinikou.
Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka před Klinikou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská policie se zatím nebude zabývat kauzou Klinika. Aktivisté, kteří obývají budovu v Jeseniově ulici i po tom, co jim před téměř dvěma týdny vypršela smlouva o výpůjčce, se po prošetření situace nedopouštějí trestného činu ani přestupku.

Podle mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Andrey Zoulové se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ukvapil, když minulý týden požádal policii o prošetření případu. "Úřad neuplatnil všechna svá práva," uvedla mluvčí pražské policie Zoulová.

S tím ÚZSVM nesouhlasí a tvrdí, že se obrátil na policii hned po skončení smlouvy, aby využil všech možností řešení situace. "Podnikáme a podnikneme všechny právní kroky, které nám právní řád umožňuje. A to jak v občanskoprávní rovině, tak v trestněprávní. Konkrétní kroky nemohu z pochopitelných důvodů předem sdělovat," řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Vládní dislokační komise včera zrušila převod budovy na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Podle slov Ležatky ÚZSVM budovu v řádu několika dnů nabídne ostatním organizačním složkám státu. V případě neúspěchu později vypíše výběrové řízení na prodej budovy. Zároveň úřad zpracuje aktualizaci znaleckého posudku.

Aktivisté z Kliniky nyní v budově stále organizují své akce a bojují za to, aby mohli dům legálně využívat. Minulý týden požádali ÚZSVM o další jednání a sbírají tisíc podpisů na petici, aby budovu převzal magistrát. "Chodí ji podepisovat i přímo sousedé z ulice," uvedla Tereza Virtová z kolektivu Kliniky ve snaze vyvrátit názory, že iniciativa je nebezpečná pro okolí a ruší svými činnostmi sousedy. V případě, že se podaří posbírat tisícovku podpisů, se magistrát bude muset věcí na konci března zabývat.

Policisté v souvislosti s Klinikou prověřují také údajné výhrůžky smrtí starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09), o nichž informoval server Lidovky.cz. Aktivisté se od takových činů distancovali. Oni sami jsou prý terčem výhrůžek, začátkem února v den protiuprchlických demonstrací na centrum zaútočily maskované osoby kameny a pyrotechnikou. Vedení Prahy 3 poté dopisem vyzvalo vládu, aby zajistila pořádek a bezpečnost.

Alternativní řešení situace a přesun Autonomního sociálního centra Klinika do budovy bývalých jeslí v Michli aktivisté odmítli. Oceňují sice vstřícné gesto, za nímž stojí náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek a jeho stranická kolegyně Irena Ropková, ale Klinika je podle kolektivu přímo spjata se Žižkovem a budova jeslí je v nevyhovujícím stavu, což zdůraznil na svém facebookovém profilu i opoziční žižkovský zastupitel a předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy