Klinika se má přestěhovat na Prahu 4. Žižkov se nás chce zbavit, brání se aktivisté

ČTK Domácí ČTK, Domácí
10. 3. 2016 18:33
Sociální centrum Klinika by se mohlo přestěhovat do budovy bývalých jeslí ve Znojemské ulici na Praze 4. S návrhem přišli náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková. Nejprve chtějí sociální demokraté počkat na názor aktivistů, poté návrh předloží do rady města. Aktivisté návrh kolektivně projednají a teprve poté se vyjádří, zda by byli ochotni se přestěhovat. Budovu na Žižkově by podle nich mohlo odkoupit město od státu odkoupit a vybudovat tam centrum, kde by sídlily neziskové organizace.
Sociální centrum Klinika. (Ilustrační foto)
Sociální centrum Klinika. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská ČSSD navrhuje, aby Praha nabídla Autonomnímu centru Klinika bývalé jesle ve Znojemské ulici v Praze 4. Řekli to náměstek primátorky Petr Dolínek a bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková (oba ČSSD). Budovu na Žižkově, kterou nyní aktivisté obývají nelegálně, by se mohl pokusit získat magistrát. Mohlo by v něm sídlit centrum s prostory pro neziskové organizace.

Nejprve chtějí sociální demokraté počkat na názor aktivistů, poté návrh předloží do rady města. "Pro objekt (ve Znojemské ulici) nemá magistrát využití, je dlouhodobě nevyužíván," vysvětlila Ropková. Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ) podle ní se záměrem souhlasil.

"Magistrát s městskou částí Praha 4 ohledně přemístění Kliniky nejednal a dosavadní oficiální pozice městské části trvající již několik let je, že by objekt ve Znojemské měl být navrácen původnímu účelu - vzdělávání nebo předškolní výchově," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Městská část chtěla budovu využít jako školku, dostala na její opravy dotaci 20 milionů korun, magistrátu ji ale nakonec vrátila, protože získala zpět blízkou školku v Horáčkově ulici. "Bylo by možné jednat i o nějaké finanční účasti města na uvedení do provozuschopného stavu," dodala Ropková.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka slibuje pražská sociální demokracie opět rozdávat z cizího. "Petr Dolínek nabízí 'klinikářům' budovu na Praze 4, která je zatím ve výpůjčce městské části, aniž by o tom s kýmkoliv mluvil nebo to projednal. Přesně podle hesla: Z cizího krev neteče," uvedl.

"Informaci o tom, že bychom se mohli přestěhovat na Prahu 4, nám ráno volala paní Irena Ropková. Neměli jsme však ještě čas ji projednat či k ní zaujmout nějaké stanovisko," řekl Aktuálně.cz Jan z Iniciativy pro Kliniku. Návrh prý kolektivně v nejbližších dnech projednají. Budovu na Praze 4 zatím neviděli ani o ní nemají žádné podrobnější informace.

"Žižkov se nás prostě chce zbavit a přehodit problém na jinou městskou část," dodal Jan. Podle jeho slov Klinika nevidí problém v budově na Žižkově setrvat a stále se zasazuje o to, aby Praha od státu objekt koupila. Pak by s magistrátem mohla jednat o jeho využívání. Problémy jsou však s dokumentací k žižkovské budově. Potřebné materiály stavební úřad nemá. "Problém s dokumentací ke kolaudaci je jen zástupný problém pro to, že jsme tady někomu nepohodlní," uzavřel Jan z Iniciativy pro Kliniku.

Městská část chtěla budovu využít, dostala na její opravy dotaci 20 milionů korun, magistrátu ji ale nakonec vrátila. "Bylo by možné jednat i o nějaké finanční účasti města na uvedení do provozuschopného stavu," dodala Ropková.

Koupě by mohla trvat měsíce, výsledek je nejistý

Objekt na Žižkově by Praha podle Dolínka mohla od státu odkoupit. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ji může bezplatně převést jen na organizační složky státu, což magistrát podle dřívějších slov ředitelky úřadu Kateřiny Arajmu není.

"Pokud bychom žádost obdrželi, budeme se jí samozřejmě zabývat. Podle budoucího způsobu využití, který by magistrát musel důkladně zdůvodnit, bychom přistoupili k dalším krokům," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Potřebnost objektu musí posoudit vládní dislokační komise. Až rozhodne, jestli je pro stát potřebná, může ÚZSVM případně připravit její prodej.

Squateři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo si objekt vypůjčit. Smlouva jim skončila před týdnem, od té doby budovu obývají nelegálně. ÚZSVM minulý týden podal policii podnět, aby prošetřila, jestli obsazením budovy neporušují zákon.

Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V budově fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 51 minutami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy