Přehnaná propagace léku na prostatu přijde Novu draho

ČTK ČTK
21. 9. 2012 10:02
Podle RRTV některé scény z Ordinace v růžové zahradě připomínaly reklamní nabídku
Pravidla product placementu Nova podle RRTV porušila v Ordinaci v růžové zahradě.
Pravidla product placementu Nova podle RRTV porušila v Ordinaci v růžové zahradě. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Po dvou letech od zavedení reklamy v televizních pořadech, takzvaného product placementu, na českém trhu padla za její vysílání první pokuta.

Provozovatel TV Nova CET21 za nepatřičné zdůrazňování doplňku stravy Prostenal v seriálu Ordinace v růžové zahradě dostal pokutu 250 tisíc korun. Na zasedání v tomto týdnu mu ji uložila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Prostenal byl nevhodně zařazen do dílu, který TV Nova odvysílala loni v prosinci. Produkt byl nepatřičně zdůrazňován verbálně i obrazově, vyjádřila se RRTV.

Problematický byl dialog jedné z postav, který upozorňuje, že přípravek je vhodný pro muže určitého věku, i záběr na LED svítilnu jako součást vánočního balíčku. Prezentace tak podle RRTV mimo jiné připomínala reklamní nabídku.

Příjmy za záběry konkrétních značek mohou televize inkasovat od 1. června 2010, kdy byl schválen zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, jehož součástí je i takzvaný product placement.

V televizním vysílání tuto možnost jako první využila společnost Mattoni v pořadu Uvolněte se, prosím, který moderoval Jan Kraus.

Na celkových příjmech tuzemských televizí se product placement zatím nepodílí ani z desetiny. Produkty jsou nejčastěji zařazeny do vysílání seriálů, life stylových pořadů a sportovních přenosů.

Podle předsedkyně RRTV Kateřiny Kalistové product placement v českém vysílání oproti zahraničí v některých případech působí stále poněkud křečovitě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy