TV Nova podněcovala rasovou nenávist, usnesla se rada

Jana Černá
5. 9. 2012 12:38
Televizní noviny posilují předsudky většinové společnosti o Romech, varuje RRTV
Televizní noviny.
Televizní noviny. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kritizuje televizi Nova za to, že na začátku roku účelově a předsudečně informovala o romské menšině ve zpravodajství v souvislosti s kriminalitou.

"Pořad Televizní noviny prezentoval ve sledovaném období v souvislosti s romským etnikem prakticky výhradně negativní informace, převážně ze sféry kriminality, a na rozdíl od kriminality většinové populace zde pachatele identifikoval etnicitou," vytýká RRTV nejsledovanější celostátní televizi.

Provozovatel stanice, společnost CET 21, se tak podle rady dopustil porušení povinnosti nezařazovat do vysílání pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických nebo rasových menšin. RRTV za to od Novy požaduje nápravu, ta se brání.

O tom, že tvůrci Televizních novin do relací opakovaně zařazovali "účelově vybírané a zpracované informace o příslušnících romského etnika", rozhodla rada v úterý na základě analýzy vysílání v období od 1. ledna do 20. února 2012.

 

RRTV: Zpravodajství Novy je předsudečné

"V případu informování o střelbě v Tanvaldu byli účastníci incidentu označeni jako 'mladíci' v reportáži (ze dne 1. ledna) z doby, kdy se předpokládalo, že jsou oběťmi. V okamžiku, kdy se začalo uvažovat o tom, že mohli být útočníky, identifikovala je televize verbálně jako 'Romy' (reportáže ze dne 2., 3., 4., 5., 11. a 13. ledna)," konstatovala RRTV.

Případ se stal v noci na Nový rok u železniční trati na okraji města. Starší muž zde byl napaden několika Romy, jednoho z nich zastřelil. Pražské vrchní zastupitelství na konci srpna definitivně rozhodlo, že třiašedesátiletý muž jednal v nutné sebeobraně a stíhán nebude.

Foto: Pohřební průvod za zastřeleného Roma

"V pořadu Televizní noviny byly zařazeny rasistické výroky (neidentifikovaná osoba: 'Můžu říct, že ten člověk jich zastřelil málo, poněvadž tady přepadávají normálně v pravý poledne tady v parku, že jo, lidi.') bez jakékoli redakční korekce," píše se v usnesení.

Zpravodajství televize Nova tak podle rady referováním o incidentu kopírovalo předsudky většinové společnosti a posílilo negativní vnímání romské menšiny.

Televize měla opakovaně inzerovat demonstrace

Ve druhém případě se stanice měla dopustit porušení povinnosti zajistit, aby vysílané pořady nepodněcovaly k nenávisti z důvodu barvy pleti nebo příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině.

V lednových reportážích o napadení rodiny ve Varnsdorfu podle RRTV pořad nedal žádný prostor k vyjádření příslušníkům romské menšiny, navíc opakovaně inzeroval konání protiromských demonstrací.

Ve městě dva týdny po novoročním střetu s Romy zemřela vážně nemocná žena, obyvatelé si její smrt spojili s útočníky, kteří byli dříve obviněni mimo jiné z ublížení na zdraví. Pitva a následné lékařské expertizy ale v dubnu vyhodnotily smrt ženy jako přirozenou.

Z usnesení RRTV v tomto případě vyplývá, že Televizní noviny se podle ní na svolávání protiromských demonstrací aktivně podílely.

"Zpracováním a řazením nepodložených, z kontextů vytržených a zavádějících informací, včetně účelové konstrukce o souvislosti smrti ženy a romského útoku, a svoláváním protiromských demonstrací podněcoval pořad Televizní noviny k nenávisti vůči skupině obyvatel na základě jejich etnického původu," píše se v usnesení. 

Na nápravu dala rada Nově v obou případech sedmidenní lhůtu od doručení upozornění.

Nova považuje obvinění za neopodstatněná

Televize ale považuje veškerá obvinění za neopodstatněná a nepodložená. Po obdržení usnesení rady chce využít všech právních prostředků k vyvrácení nařčení a údajně zavádějících závěrů RRTV a k ochraně svého jména, píše v oficiálním prohlášení.

Televize uvedla, že považuje za velmi nestandardní, že k jednání RRTV na toto téma nebyla vůbec přizvána, nedostala možnost se k údajným analytickým výstupům RRTV vyjádřit ani předložit argumenty a důkazy na svou obranu a o výsledcích jednání a usnesení RRTV byla informována až z médií, kterým byla rozeslána tisková zpráva RRTV.

Analýzu si rada nechala vypracovat v reakci na tzv. břeclavskou kauzu, když vyšlo najevo, že těžce zraněný chlapec, kterého údajně napadli Romové, si zranění způsobil sám.

"Celá záležitost vyvolala obrovskou mediální odezvu. Romské organizace se začaly obracet na příslušné státní úřady s žádostí, aby se zasadily o to, aby média, zejména pak televize Nova, nadále nešířila podobné neověřené informace, v jejichž důsledku dochází k vyhrocení vztahů mezi Romy a majoritní společností," uvedla předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Na příští schůzi 18. září by RRTV měla vynést usnesení k analýzám pořadů odvysílaných do konce května a k věci zaujmout finální stanovisko.

 

Právě se děje

Další zprávy