Přehledně: Papežské návštěvy od Havla po Zemana

Domácí Domácí
13. 2. 2015 9:00
Projděte si přehled návštěv všech papežů od roku 1990 i českých prezidentů ve Vatikánu.

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal pozvání od papeže Františka. Do Vatikánu poletí na návštěvu 24. dubna. Za papežem v minulosti zamířil i Václav Havel a Václav Klaus.

Je pravděpodobné, že prezident využije příležitosti a papeže pozve oplátkou do České republiky. Jednou už se mu to přitom skoro podařilo, když jej v roce 2013 pozval na červencovou pouť k uctění věrozvěstů Cyrila a Metoděje, František ale nakonec nedorazil.

Prohlédněte si, jak probíhaly dosavadní návštěvy českých prezidentů ve Vatikánu a kolikrát Svatý muž dorazil do České republiky, respektive Československa.

Kardinál František Tomášek (vlevo), papež Jan Pavel II. a prezident Václav Havel na ruzyňském letišti, 21. dubna 1990.
Kardinál František Tomášek (vlevo), papež Jan Pavel II. a prezident Václav Havel na ruzyňském letišti, 21. dubna 1990. | Foto: ČTK

1990 - První porevoluční návštěva papeže

Papež Jan Pavel II. poprvé přijel do České republiky v roce 1990. Navštívil Prahu, Velehrad a Bratislavu. Jen rok po pádu železné opony se Československo stalo po Polsku druhou zemí bývalého východního bloku, kterou papež navštívil. Obvykle se papežské cesty připravují i několik let, ale Jan Pavel II. se rozhodl přijmout pozvání prezidenta Václava Havla okamžitě.

 

Právě se děje

Další zprávy