Papež v Praze oslovil politiky. Nepodléhejte lobbismu

Domácí Domácí
26. 9. 2009 20:00
Jak probíhal první den návštěvy Benedikta XVI. minutu po minutě
Benedikt XVI. při projevu na ruzyňském letišti
Benedikt XVI. při projevu na ruzyňském letišti | Foto: Reuters

Praha - Na ruzyňském letišti v Praze před sobotním polednem přistálo letadlo, které do Česka přivezlo papeže Benedikta XVI. Hlava katolické církve do České republiky přicestovala na třídenní návštěvu.

V hlavním městě papež pozdravil věřící u kostela Panny Marie Vítězné, kde předal svůj dar Pražskému jezulátku, poté odjel do Apoštolské nunciatury ve Voršilské ulici, kde také stráví noc.

Odpoledne se pak Benedikt XVI. na Pražském hradě setkal s prezidentem Václavem Klausem a s předními politiky a představiteli veřejného života.

Ve stejnou dobu premiér Jan Fischer jednal s papežovým sekretářem o majetkovém vyrovnání státu s katolickou církví.

První den v Česku završil papež modlitbou nešpor ve Svatovítské katedrále.

Reportéři Aktuálně.cz vám po celý den slovem i obrazem významnou událost zprostředkovávali online.

Deník Aktuálně.cz sledoval návštěvu papeže online:


Projev

Důležité

Zajímavost

20:00 - Dnešní online reportáž deníku Aktuálně.cz končí, další informace o papežově pobytu minutu po minutě přineseme opět zítra. Čtěte více: Přehledný program Benedikta XVI.

19:55 - Politici, které oslovil deník Aktuálně.cz, jsou rádi, že papež ve svém projevu připomněl nezpochybnitelné hodnoty. Čtěte více: Papež oslovil české politiky, připomněl jim pravdu

19:45 - Kolona vozů s Benediktem XVI. dorazila k budově Apoštolské nunciatury, kde papež přenocuje. Zítra se přesune do Brna, v areálu v Tuřanech už je vše připraveno na mši, kterou zde bude Svatý otec sloužit. Očekává se účast sta tisíc poutníků, na místo už dorazilo mnoho zejména mladých věřících, kteří přenocují v postaveném táboře. Dnes po páté odpoledne zde stálo zhruba sto stanů. Věřící zde mají možnost se nechat vyzpovídat. Před setkáním s papežem je k tomu vyzval brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ke zpovědi lze jít ve stanovém táboře dnes přibližně do 21 hodin.

19:20 - Papež pozdravil kardinála Špidlíka a za potlesku věřících odchází z chrámu. Pomalu končí první den návštěvy v Praze. Benedikt XVI. se odebere na Apštolskou nunciaturu ve Voršilské ulici.  

19:19 - Benedikt XVI. přednáší v chrámu svatého Víta závěrečné poselství po modlitbě nešpor. Modlitba oslovoval Pannu Marii, prosila o její přímluvu.

18:27 - Začíná samotná modlitba nešpor.

18:15 - Papež vstupuje do katedrály. Nejdříve navštěvuje kapli svatého Vácava. Pak prochází zaplněnou katedrálou k hlavnímu oltáři. Chrámový sbor zpívá pozdrav papeži. Svatého otce krátkým projevem vítá kardinál Miloslav Vlk.

18:00 - Policie kvůli papežově návštěvě uzavřela sedmikilometrový úsek dálnice D1 mezi 196. a 203. kilometrem. Proměnil se v obří parkoviště, které má pojmout až dva tisíce autobusů. Uzavírka potrvá do nedělního večera.

17:55 - Papež se teď přesouvá do Svatovítské katedrály, kde se zúčastní modlitby nešpor. Při ní se papež pomodlí s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí. "Pro všechny je to samozřejmě obrovský svátek, i když svým způsobem se jim to povede každý den, protože text nešpor je pro všechny duchovní na celém světě stejný a všichni ho odříkávají večer," vysvětlil Aktuálně.cz konzultant Jiří Šimon. "Modlitbou nešpor se vzdávají díky za to, co nám bylo darováno během dne, či za to, co bylo řádně vykonáno. Spolu s ranními chválami jsou to hlavní modlitby církve. Jsou součástí modlitby Breviáře a zatímco pro laiky jsou dobrovolné, pro duchovní jsou povinné," dodal Šimon.

Foto: Ludvík Hradilek

17:50 - Po skončení koncertu pronáší svůj projev papež. Představitelé veřejného života by podle papeže měli odolávat partikularistickým a lobbistickým zájmům, neměli by se bát vyřknout pravdu, nepřestávat hledat dialog i duchovní přesah běžného lidského konání. Nakonec pravda vítězí, avšak nikoli násilím, nýbrž přesvědčením, hrdinským svědectvím mužů a žen pevných zásad. Pravda vítězí upřímným dialogem, který upřednostňuje požadavky obecného dobra a odhlíží od soukromého zájmu, řekl papež ve své řeči pronášené v angličtině Benedikt XVI. Naplněný sál ho za ni odměnil dlouhým potleskem.

17:40 - Papežovy návštěvy v Česku využili Romové ke kritice Vatikánu. Hnutí Roma Realia vydalo prostřednictvím agentury ČTK prohlášení v němž uvedli, že jsou zklamáni tím, že se jich katolická církev ani Benedikt XVI., který je ode dneška na oficiální návštěvě Česka, nezastali proti vlně násilí ze strany neonacistů. Katolická církev podle nich přehlíží neonacistické a nacionalistické aktivity směřované proti Romům. Hnutí se na papeže obrátilo už na jaře a chtělo po něm, aby otevřel diskusi o postavení Romů v Evropě. Začátkem září požádalo i o audienci u papeže při jeho současné návštěvě, ale odpověď prý byla zamítavá. Romové se na papeže obrátili i v roce 2006. Tehdy ho vyzvali, aby se vložil do případu Romů vystěhovaných ze Vsetína.

Foto: Ludvík Hradilek

17:25 - Při soukromém setkání věnoval Benedikt XVI. Václavu Klausovi mozaiku zobrazující svatého Václava, napsala agentura ČTK. Český světec je na mozaice oděn v brnění, červeném plášti a na hlavě má korunu. V pravici drží prapor se svatováclavským znakem znázorňujícím černou orlici s roztaženými křídly. Levá ruka světce svírá meč a štít. Obraz měří 50 na 70 centimetrů a je zasazen ve zlatém rámu.

Od českého prezidenta papež dostal stoličku ke klavíru od firmy Petrof. Oblíbeným způsobem odpočinku Benedikta XVI. je právě hra na klavír. Papež od prezidenta obdržel darem rovněž mísu se dvěma svícny od sklárny Moser s osobním monogramem papeže.

17:16 - Prezident Václav Klaus papeže znovu přivítal v České republice. Jako dárek mu pak věnoval koncert České filharmonie, která pro papeže hraje Te Deum, opus 103 Antonína Dvořáka. Není obvyklé, aby se papež mimo Vatikán účastnil koncertu, komentoval to pro Českou televizi bývalý mluvčí prezident Václava Havla Ladislav Špaček. Podle něj jde zřejmě o snahu Hradu zůstat ve světle vzácné návštěvy co nejdéle. Po koncertě by měl s projevem vystoupit Benedikt XVI. DOKUMENT: Projev prezidenta při setkání na Hradě

17:08 - Za zvuku fanfár vstupuje do Španělského sálu papež Benedikt XVI. v doprovodu prezidenta Václava Klause a jeho manželky Livie. Následovat mají uvítací projevy.

Foto: Ludvík Hradilek

16:58 - Katolická církev nebude v době ekonomické krize tlačit na majetkové vyrovnání, řekl po jednání s papežovým státním sekretářem premiér Jan Fischer. "Otázka majetkového vyrovnání dnes není prioritou katolické církve," řekl Fischer. Cirkev je podle něj s řešením ochotna vyčkat na dobu ekonomického oživení. Premiér řekl, že je pak český stát připraven se k jednání vratit. Naznačil také, že v brzké době se sejde se zástupci církve k diskusi o podpisu česko-vatikánské smlouvy. Čtěte více: Víme, že je krize, vyrovnání nespěchá, řekla církev

16:55 - V průběhu soukromé schůzky papeže s prezidentským párem by si obě strany měly předat i dary. Zatímco řada církevních i politických představitelů předem odhalila, co pro Benedikta XVI. mají, Václav Klaus to do poslední chvíle tají. Čtěte více: Kříž, obraz i ponožky. To jsou dary pro Benedikta XVI.

16:34 - Chvíli po půl páté dorazil papež na Pražský hrad. Těsně před ním přijel také bývalý prezident Václav Havel. Zatímco Benedikt XVI. bude trávit čas s Václavem Klausem, premiér Jan Fischer se sejde s papežovým státním sekretářem kardinálem Tarcisio Bertonem. Předseda vlády předem avizoval, že po setkání vydá prohlášení.

16:25 - Kolona vozů s papežem Benediktem XVI. s několikaminutovým zpožděním vyrazila z budovy nunciatury a míří pražskými ulicemi k Pražskému hradu. Svatého otce čeká od 16:30 setkání s prezidentem Václavam Klausem.

16:10 - Na Pražský hrad se sjíždějí politici a další představitelé českého kulturního života, kteří se mají od 17:00 ve Španělském sále zúčastnit setkání s papežem. Před Hradem je situace klidnější, než byla ráno u kostela Panny Marie Vítězné, hlásí reportérka Aktuálně.cz.

14:44 - Přestože papež nyní odpočívá v sídle Apoštolské nunciatury v centru Prahy, na Hradčanech, kam se navečer Svatý otec přesune, už panují přísná bezpečnostní opatření. Na Hradě se Benedikt XVI. sejde nejprve s prezidentem a pak - ve Španělském sále - s dalšími představiteli české politiky. Reportérka Aktuálně.cz hlásí, že Hrad už hlídají desítky policistů a vojáků Hradní stráže. Na druhém nádvoří je připravena sanitka. U vchodu do Hradu panují drobné zmatky, policisté vysvětlují turistům, proč jsou dnes Hradčany uzavřeny.

14:41 - Přečtěte si kompletní verzi projevu, který na ruzyňském letišti pronesl prezident Václav Klause. DOKUMENT: Projev Václava Klause

14:05 - Přečtěte si kompletní verzi projevu, který na ruzyňském letišti pronesl papež Benedikt XVI. DOKUMENT: Projev Benedikta XVI.

13:55 - Návštěva papeže je událostí srovnatelnou snad jen s návštěvou amerického prezidenta. Československo a posléze Česko ji zažilo třikrát. Podívejte se, jak návštěvy papeže zaznamenaly v minulosti noviny.

13:50 - "Byl to neuvěřitelný zážitek, jen škoda, že to bylo tak krátké," řekl Aktuálně.cz jedna z přihlížejících Kateřina Kalábová, která na to, aby mohla papeže vidět zblízka, čekala bezmála hodinu a půl. Lidé se už z Voršilské ulice rozcházejí. Přijelo nákladní auto s papežovými zavazadly. Další částí oficiálního programu papeže je odpolední návštěva u prezidenta Klause a setkání s představiteli českého veřejného života ve Španělském sále Pražského hradu. Celý program najdete zde

13:28 - Papež právě přijel k nunciatuře. Lidé, kterých se shromáždilo už asi pět stovek, začali tleskat. Papamobil zajel do areálu nunciatury. Lidé čekají, co bude dál. Právě přijela auta s dalšími církevními hodnostáři a skoro celá Voršilaksá ulice je zablokovaná.  

13:08 - Papež nasedá do papamobilu, ve kterém zamíří do Voršilské ulice. Tam už papeže netrpělivě vyhlíží asi tři stovky lidí, hlásí reportérka Aktuálně.cz. Je mezi nimi hodně cizinců a hodně řádových sester. Nad hlavami jim létá vrtulník.

TIP: Podívejte se v galerii, kudy a čím pojede a kde bude možné ho spatřit

13:00 - Benedikt XVI. hovoří o důležitosti rodiny. "Víme, jak důležité jsou rodiny pro skutečný rozvoj společnosti a pokrok lidstva." Papež se na závěr s ostatními věřícími v kostele modlí otčenáš. Modlitbu pronáší v českém jazyce.

12:57 - Podle mluvčí České biskupské konference Moniky Vývodové se do kostela Panny Marie Vítězné na setkání s papežem lidé dostali jen na pozvánky, farnost vybrala několik věřících rodin a romských rodin. V kostele zpívá sbor z Jablonce nad Nisou, zní chorál složený speciálně pro tuto pířležitost.

12:50 - Papeže vítá olomoucký arcibiskup Jan Graubner: "Svatý otče, jménem biskupské konference vás vítám u nás. Máme otevřená srdce a chce naslouchat vašim slovům," říká. "Dnes bychom rádi svěřili jezulátku všechny rodiny naší země, zvlášť ty, jejichž rodinný životn je ohrožený. Kéž křesťanské rodiny dávají příklad šťastného rodinného života, který je veden v lásce," pronáší Graubner.

12:47 - Na dalším místě, kam se má papež vydat, u Apoštolské nunciatury ve Voršilské ulici, je zatím klid. Ulice je ohraničena policejními zátarasy. Pro přihlížející je vyhražen pruh na chodníku. V tuto chvíli je na místě asi padesát lidí a dvacet policistů, hlásí reportérka Aktuálně.cz.

12:44 - Papež přistupuje k oltáři a na připravený polštář pokládá zlatou korunku, kterou Pražskému jezulátku přivezl. Korunka patří vedle oblékání do oblečků k tradici Jezulátka. Ta, která v současné době zdobí Jezulátko, byla vyrobena v letech 1810 až 1820. Kromě ní má ještě jednu z roku 1767. Obě pocházejí z dílen pražských zlatníků. Královskou korunku, kterou daroval Jezulátku papež, zdobí mimo jiné osm mušlí, které jsou symboly svatého Augustýna. Pod křížkem korunky se skrývá nápis s datem papežova daru. Korunku obohatily také pravé perly a granáty. Korunka z čistého zlata byla ručně vyleštěna achátem. Zlatá korunka, kterou dal papež Pražskému Jezulátku, je největší pocta, které se mohlo Jezultku dostat, šlo o jakousi korunovaci, uvedl Aleš Pištora, mluvčí Arcibiskupství pražského. 

12:40 - Papeže přivítal převor kostela Petr Šlajch. Benedikt XVI. vchází do kostela, cestou se zdraví s věřícími, chytá je za ruku, hladí děti po vlasech. Známé Pražské jezulátko je dřevěná soška ze 16. století, kterou vytvořil španělský sochař, kterému se údajně jezulátko zjevilo. Papež poklekl před oltář s jezulátkem a chvíli se modlí v italštině. Hovoří o tom, že Ježíš se narodil jako dítě v chudé rodině a prosí za všechny chudé děti tohoto světa.

12:30 - Pod schody kostela pražský primátor Pavel Bém, s primátorským řetězem na hrudi, v angličtině vítá papeže. Stejně jako prezident na letišti připomíná 20 let od pádu komunismu. "Je to pro nás čest, že svatý otec v takovém roce zavítal do Prahy," řekl primátor. Předal svatému otci symbolický klíč od bran Prahy.

12:28 - Kolona s papežem přijíždí před kostel Panny Marie Vítězné. Svatý otec vystupuje z limuzíny a lidé ho nadšeně vítají. Z politiků ho vítá pražský primátor Pavel Bém. Lidé křičí "Ať žije papež", ozvývají se i výkřiky "Aleluja".

12:14 - Z ruzyňského letiště vyrazila kolona automobilů, která papeže odveze k malostranskému kostelu. Papež nejede v tradičním papamobilu, ale v limuzíně, která je pro rychlý přesun městem výhodnější.

Foto: Jan Langer

11:57 - U kostela Panny Marie Vítězné, kam papež dále zamíří, čekají stovky lidí, hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz. Od Malostranského náměstí lemují cestu, po které pojede papež, zástupy lidí. Směrem ke kostelu davy houstnou. Jsou hodně slyšet cizí jazyky, například polština. Lidé mají vlaječky s nápisy Papež v Praze. Vše hlídá policie. Benedikt XVI. by měl ke kostelu s Pražským jezulátkem dorazit přibližně v 12:30.

11:47 - Papež začíná svůj projev v českém jazyce. "Mám velikou radost, že dnes mohu být v České republice," říká s mírným přízvukem. Dále pokračuje v angličtině. Připomíná křesťanskou tradici českých zemí, která začala už s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. Mluví také o dvacátém výročí pádu komunismu.

"Letos oslavíme 20. výročí sametové revoluce, která ukončila těžkou etapu v životě této země, kdy byl veřejný a církevní život kontrolován," uvedl i Benedikt XVI. "Důsledky tohoto útlaku nelze podceňovat," řekl papež. Svatý otec pak ocenil křesťasnkou tradici českých zemí. "Byl jsem dojat mladým párem, který přinesl dary vaší rodné země. Připomíná mi to, jak hluboko je prostoupena česká kultura křesťanstvím, neboť právě chléb a sůl se vyskytují už ve Starém zákoně," řekl.

Vzpomněl také na bývalé pražské arcibiskupy Josefa Berana, od jehož smrti letos uplynulo 40 let, a Františka Tomáška, který, jak řekl Benedikt XVI., "...byl představitelem církve v době největšího útlaku". "Přicházím, abych spolu s vámi vyzval křesťanskou komunitu, aby pokračovala v řešení výzev 21. století," uvedl krom jiného papež. Na Klausovu adresu dodal, že zná jeho přání, aby náboženství hrálo větší roli v záležitostech ČR.

11:43 - Prezident Václav Klaus pronáší začátek svého projevu k Benediktu XVI. v českém jazyce. Nejprve papeže přivítal. Pak přechází do angličtiny. Připomíná návštěvu Jana Pavla II. a vyzdvihuje symbolický význam návštěvy papeže v době, kdy si Česká republika připomíná dvacáté výročí od pádu komunismu:

"Navštěvujete nás v době, kdy si připomínáme 20 let od změn, které měly historický význam pro Českou republiku, Evropu a pro církve v naší zemi," řekl prezident Klaus. Mezi jiným uvedl, že Česko vítá jednoho z největších světových intelektuálů a autorit. "Někoho, kdo zajišťuje, že hodnoty naší civilizace nebudou v komplikovaném světě ztraceny," řekl prezident, který připomněl, že poslední papežova encyklika vyšla i v České republice. "Naše pohledy na mnoho věcí v komplikovaném světě jsou si blízké, i když jsem se k nim dostli z růzých filozofických konceptů," řekl také prezident.

11:35 - Prezident Klaus Benediktu XVI. představuje nejvyšší státní představitele - premiéra Jana Fischera s manželkou a předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Následuje uvítání čestnou jednotkou Hradní stráže.

Papež se na letišti zdraví s prezidentem Václavem Klausem.
Papež se na letišti zdraví s prezidentem Václavem Klausem. | Foto: Jan Langer

11:34 - Papež v bílé róbě vystupuje z letadla. Vítá se s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou Livií.

11:32 - Na přivítání papeže se připravuje hradní stráž. Ke schůdkům přicházejí církevní hodnostáři.

11:25 - Předchozí papež Jan Pavel II. vždy líbal zemi, na které přistál. Šlo o gesto, kterým uctil zemi, do které mu bylo umožněno vstoupit. "To ale Benedikt XVI. zřejmě dělat nebude. Byla to originalita předchozího papeže," řekl Aktuálně.cz konzultant Jiří Šimon.

11:17 - Letecký speciál s papežem už přistál na ruzyňském letišti. Desítky hostů a novinářů teď čekají, až letadlo doroluje k místu, kde je přichystáno přivítání.

11:10 - Pozvání na setkání papeže s politiky na Pražském hradě odmítl poslanec Strany zelených Přemysl Rabas. "Nemám prostě potřebu setkat se s hodnostářem, který zrušil exkomunikaci kněze popírajícího holokaust. A krom toho potřebuji naštípat dřevo na zimu," vysvětlil to na Facebooku.

10:36 - Fotoreportér Jan Langer hlásí z ruzyňského letiště, že na přistávací plože je natažen červený koberec, po němž Svatý otec vstoupí na českou půdu. Mimo koberec nacvičuje na betonu přistávací plochy čestná jednotka vojenský přehlídkový ceremoniál na přivítanou. Na střechách letištních budov hlídkuje ozbrojená ochranka.

10:05 - Kromě letiště se od rána chystá na návštěvu celá Praha. Z Evropské třídy, po níž pojede kolona s papežem do centra Prahy, od rána odtahovala Městská policie automobily, které navzdory výzvám zapoměli jejich majitelé přeparkovat. "Odtáhli jsme asi dvacet aut z okolí Evropské třídy," řekl Aktuálně.cz dispečer Správy služeb Městské policie v Praze 6.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 59 minutami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy