Přehledně: Papežské návštěvy od Havla po Zemana

Domácí Domácí
13. 2. 2015 9:00
Projděte si přehled návštěv všech papežů od roku 1990 i českých prezidentů ve Vatikánu.

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal pozvání od papeže Františka. Do Vatikánu poletí na návštěvu 24. dubna. Za papežem v minulosti zamířil i Václav Havel a Václav Klaus.

Je pravděpodobné, že prezident využije příležitosti a papeže pozve oplátkou do České republiky. Jednou už se mu to přitom skoro podařilo, když jej v roce 2013 pozval na červencovou pouť k uctění věrozvěstů Cyrila a Metoděje, František ale nakonec nedorazil.

Prohlédněte si, jak probíhaly dosavadní návštěvy českých prezidentů ve Vatikánu a kolikrát Svatý muž dorazil do České republiky, respektive Československa.

Prezident republiky Václav Havel při sobotní audienci ve Vatikánu předává dar papeži Janu Pavlovi II. Vlevo přihlíží Dagmar Havlová.
Prezident republiky Václav Havel při sobotní audienci ve Vatikánu předává dar papeži Janu Pavlovi II. Vlevo přihlíží Dagmar Havlová. | Foto: ČTK

1999 - Havel jede do Vatikánu

O dva roky později, v roce 1999, prezident Václav Havel poprvé vyrazil za Papežem do Vatikánu. Návštěvy se tehdy účastnila Havlova manželka Dagmar nebo ministr kultury Pavel Dostál. Jan Pavel II. při své návštěvě vyjádřil lítost nad krutou smrtí mistra Jana Husa, ocenil jeho statečnost a označil ho za nejosvícenějšího mistra pražské univerzity. "Od nynějška přestává být postava Jana Husa tím, co nás rozděluje," prohlásil prezident Václav Havel. 

 

Právě se děje

Další zprávy