Papež nevylučuje návštěvu Česka, pozve ho i Zeman

ČTK ČTK
19. 4. 2013 16:18
Zdejší církev by ho ráda přivítala na letošní národní pouti na Velehradě
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Praha - Papež František nevylučuje letošní návštěvu národní pouti na Velehradě, Česká republika a církev proto stupňují diplomatickou aktivitu, aby hlava světové katolické církve 5. července opravdu přijela.

Na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje církev i stát zvaly nejprve jeho předchůdce Benedikta XVI., který odstoupil. Pozvání poté potvrdily i pro Františka.

Pražský arcibiskup Dominik Duka s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě připravovali další zvací dopis pro papeže.

Duka řekl, že František už dostal několik pozvání na akci, která má podle církve mezinárodní význam. Podle papežova sekretariátu prý nemá František na 5. července zatím žádný program. "I to může být určitá výpověď, ale není to jistota," podotkl kardinál Duka.

Nyní podle Duky budou následovat mimo jiné dopis Zemana, který již jednou v blahopřejném telegramu ke zvolení papeže na Moravu pozval. Duka uvedl, že další dopis pro papeže by měl odejít i z České biskupské konference.

Zeman se v pátek s Dukou setkal u příležitosti blížících se 70. narozenin, gratuloval mu. "A společně koncipovali znění dopisu pro papeže, který naváže na pozvání dopisu českých a moravských biskupů a předchůdce Václava Klause k papežově účasti na národní pouti v moravském Velehradě," řekla Zemanova mluvčí Jana Burianová.

"Až nátlak na papeže, aby se zúčastnil mezinárodní pouti na Velehradě, je asi i viditelný v samotném Vatikánu," uvedl kardinál Duka, který momentálně šanci na příjezd vnímá jako poloviční.

Naději má církev i ze zpráv velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka, jemuž podle Duky papež na pozvání řekl "maybe, perhaps" (možná, snad).

Benedikt sloužil mši pro 120 tisíc věřících

"Jediný získal skutečnou odpověď. My jsme vždy získali úsměv a pokývání. Je to pro nás určitá výzva, abychom pokračovali," podotkl Duka. Jasno o návštěvě by podle kardinála mělo být zhruba během jednoho měsíce.

Od roku 1990 zavítal papež do České republiky čtyřikrát. Naposledy to bylo od 26. do 28. září 2009. Benedikt XVI. si pro svoji návštěvu Česka vybral výročí svatého Václava a současně 20. výročí sametové revoluce. Během třídenního pobytu papež mimo jiné navštívil kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně s proslulou soškou Pražského Jezulátka a sloužil mše v Brně-Tuřanech pro 120 tisíc věřících a na Proboštské louce ve Staré Boleslavi u příležitosti Národní svatováclavské pouti, kam přišlo 50 tisíc poutníků.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy