Projděte si dle kritiků "naprosto asociální" změny v dávkách, které Maláčová chystá

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 2. 2020 20:16
Ministerstvo práce Jany Maláčové (ČSSD) připravilo změny v dávkách na bydlení. Řadu z nich však kritizují úřady i organizace zaměřující se na sociální problematiku. "Je to naprosto asociální norma, která nedává vůbec žádný smysl," tvrdí ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček. Deník Aktuálně.cz přináší přehled nejkritizovanějších změn a argumenty jak ministerstva, tak odpůrců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

100 zameškaných hodin ve škole může znamenat konec dávek

Návrh zákona chce přinutit ty, kteří pobírají dávky, aby jejich děti nezameškávaly školu.

  • Pokud dítě bude mít za pololetí více než 100 zameškaných hodin, budou muset rodiče doložit, že to tak bylo ze zdravotních důvodů. Jestliže tak neučiní, přijdou na půl roku o značnou část dávek.

S rodiči se v takovém případě přestane počítat v nákladech na bydlení. V případě rodiny s jedním dítětem, které má více než 100 zameškaných hodin za pololetí, se při určování nákladů na bydlení nebude počítat se třemi členy rodiny, nýbrž pouze s jedním - dítětem.

"Cílem tohoto opatření je navázat dávku na bydlení na řádné plnění povinné předškolní a školní docházky, neboť ukončené základní vzdělání generuje předpoklad pro uplatnění na trhu práce a v životě," vysvětluje v důvodové zprávě ministerstvo práce.

Se změnou však nesouhlasí ministerstvo školství. Případné snížení dávek podle něj ještě více zhorší životní podmínky dětí. "Podmínky pro vzdělávání dítěte a motivaci ke vzdělávání dítěte z rodiny v bytové nouzi nelze dále zhoršovat a předpokládat, že se rodina, resp. dítě ze situace nouze dostane. Další zhoršení bytové situace tak dále ohrožuje vzdělání a budoucnost dítěte," uvádí ministerstvo školství.

Podle něj je namístě rodiče spíše pobízet k tomu, aby docházku dětí zajistili, a ne je dále trestat. Příkladem by mohla být praxe v jiných zemích, kde děti dostávají oběd zadarmo nebo zde mezi rodinou a školou působí sociální pracovníci.

K návrhu ministerstva práce je kritické i sdružení Učitelská platforma. "Namísto toho, aby (zákon) pomohl k řešení problému nízké docházky do školy, uvrhne rodiny s dětmi napospas exekutorům a ještě blíže existenční nouzi. Taková životní situace rozhodně nepovede k tomu, aby děti z těchto rodin chodily do školy častěji," říká předsedkyně platformy Petra Mazancová.

 

Právě se děje

Další zprávy