Prezidentem bude Pavel, volby vyhraje se ziskem 58 procent, ukazuje predikce

Domácí Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2023 14:36
Ihned po uzavření volebních místností ve 14 hodin se začnou sčítat výsledky druhého kola prezidentských voleb. Nejmenší okrsky v malých obcích budou spočítané už krátce po půl třetí. Algoritmus společnosti Blindspot by už při pěti procentech spočítaných okrsků měl na základě propočtů poměrně přesně odhadnout, kolik Petr Pavel a Andrej Babiš získají procent.

Predikční model karlínské společnosti funguje na podobném principu, který používají velké streamovací služby, jako je například Netflix. Poskytovatelé filmů a seriálů nabízejí každému divákovi cíleně tituly, které by se mu mohly líbit. Berou v potaz, jaké žánry nejčastěji sleduje, jak je hodnotí a co si vybírají diváci s podobným vkusem.

Podobně pracuje i predikce volebních výsledků. Z odevzdaných hlasů v minulých volbách model na základě průběžných výsledků odhaduje, jak volili lidé v okrscích, které ještě nejsou sečtené. Jeho autoři se chlubí, že už v první desetině sčítání je predikce velmi přesná. Program se v tu chvíli plete jen o nižší desetiny procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy